Porady

Jak zaaranżować małą łazienkę?

09.07.2013

Mała łazienka nie musi być problemem – ograniczona przestrzeń nie oznacza rezygnacji z ulubionych kolorów i wygody. Urządzanie małych przestrzeni to kwestia pomysłowości i kilku prostych rozwiązań. Jak praktycznie urządzić małą łazienkę radzi Katarzyna Madalińska, architekt marki Domino.

Mały metraż bardzo ogranicza możliwości. – Ważne, aby do urządzenia łazienki podejść z pozytywnym nastawieniem. Odnaleźć potencjał łazienki, a jej wady zamienić w zalety – podkreśla architekt marki Domino. Łazienka wielkości 4 m2 nie musi być nudna. Bawmy się kolorem i zestawiajmy barwy kontrastowe.

Zdecydowane kolory odwrócą uwagę od niewielkiej przestrzeni. Jasne z kolei optycznie oddalą i powiększą przestrzeń. Barwy ciemne mogą wyznaczać lub podkreślać strefy łazienkowe, na przykład strefę wokół umywalki – radzi Katarzyna Madalińska.

Przykładem takiego rozwiązania może być aranżacja z użyciem płytek z kolekcji Bali marki Domino. Architekci proponują w niej świadome operowanie kolorami, by we wnętrzu osiągnąć pożądany efekt. Praktyczne rozwiązania i odpowiednio dobrana kolorystyka będą skutkować oryginalnym efektem stylistycznym.

Dla osób, które zdecydują się na stonowane kolory, projektanci kolekcji marki Domino przygotowali ciekawe rozwiązania. – Mała łazienka wygląda interesująco także w kolorach stonowanych, na przykład w połączeniu ciepłych tonacji brązu w kolekcji Grande – opowiada architekt marki Domino.

Kluczowy dla zachowania proporcji pomieszczenia jest właśnie układ kolorystyczny: 3 z 4 ścian utrzymano w jasnej tonacji, by nie przytłoczyć wnętrza. Poprzez zastosowanie ciemnego brązu i użycie geometrycznego, strukturalnego dekoru wyróżniono strefę z wanną.

Płytki ceramiczne to nie wszystko. Równie ważne w zachowaniu proporcji we wnętrzu są meble łazienkowe i rozmieszczenie półek na ręczniki czy drobiazgi. – Ważne, aby kosmetyki i przybory toaletowe zamknąć w głębokich zakamarkach szafek i szuflad. Na półkach powinny królować urocze drobiazgi, decydujące o charakterze i stylu wnętrza – tłumaczy Katarzyna Madalińska.

W małych łazienkach dobrze jest zastosować duże lustro, którego właściwości optycznego powiększenia przestrzeni są niedoceniane. Taki zabieg zaproponowany został w aranżacji łazienki kolekcji Bisette. Małe wnętrze spektakularnie powiększono dzięki zamontowaniu lustra na całej powierzchni ściany: od podłogi aż po sufit. W tej aranżacji łazienka „przegląda się” we własnym odbiciu.

Jak zaaranżować małą łazienkę? Podstawą jest sposób myślenia o małej łazience. Wtedy z miejsca, które ogranicza, stanie się miejscem funkcjonalnym, w którym będziemy przebywać z przyjemnością.

Źródło: Tubądzin Managment Group

Więcej