Porady

Czy ogrzewanie niskotemperaturowe jest energooszczędne?

01.07.2013

Wątpliwości Inwestora rozwieje  Aleksandra Lewańczyk - Specjalista ds. Technicznych i Wycen - Systemy Grzewcze Zehnder .

Świadomi inwestorzy, chcący w prosty sposób obniżyć koszty zużycia energii, sięgają coraz częściej po nowoczesne rozwiązania grzewcze, oparte na technice kondensacyjnej czy pozyskiwaniu ciepła z odnawialnych źródeł. Modernizacja instalacji grzewczej powinna być jednak skorelowana z doborem grzejników przystosowanych do pracy w systemie niskotemperaturowym.

Ogrzewanie niskotemperaturowe pozwala na uzyskanie zdrowego i bardziej komfortowego klimatu w pomieszczeniu. Zastosowanie takiego systemu w nowym lub zmodernizowanym budownictwie pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania, które w Polsce stanowią duże obciążenie dla domowego budżetu. Wynika to z faktu ograniczenia kosztu wytworzenia energii, nawet o ok. 30%, poprzez obniżenie temperatury w układzie. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych możliwe jest uzyskanie odpowiedniej temperatury ogrzewania już przy niskiej temperaturze pracy instalacji, nieprzekraczającej
w nowoczesnych systemach grzewczych 55 °C.

Należy jednak pamiętać, iż grzejniki starej generacji nie są przystosowane do efektywnej pracy przy takich parametrach. Firma Zehnder ma w swojej ofercie grzejniki sprawdzające się znakomicie w instalacjach niskotemperaturowych, a ponadto pozwalające na łatwą i bezproblemową wymianę w przypadku instalacji modernizowanych. Szczególnie dobrze spełniają tu swoją rolę grzejniki o konstrukcji transparentnej. Współpracują one zarówno z kotłami kondensacyjnymi, jak i pompami ciepła. Niekwestionowaną zaletą tych urządzeń jest również krótki czas nagrzewania oraz duży udział energii cieplnej oddawanej jest przez łagodne promieniowanie. Inwestycja w rozwiązania przyszłości z pewnością przyniesie wymierne korzyści i opłaci się w dłuższej perspektywie.

Źródło: Zehnder Polska Sp. z o.o.

Więcej

Firma powiązana:

Zehnder Polska Sp. z o.o.

Telefon 71 367 64 24
www.zehnder.pl
info@zehnder.pl

Zehnder Polska Sp. z o.o.