Porady

Malwina Sarnowska: Klasyczna biel i czerń we wnętrzach

01.07.2013

Aranżacja wnętrz utrzymana w bieli i czerni ma prawdopodobnie tylu zwolenników co przeciwników.

Styl ten często kojarzy się z ekstrawagancją i przesadną elegancją, tymczasem biel i czerń są przecież najbardziej ponadczasowymi i uniwersalnymi kolorami. Stylizacja spodoba się na pewno indywidualistom, którzy w prostocie potrafią dostrzec piękno.

Niezastąpione zalety

W kulturze europejskiej biel to symbol niewinności, ale także czystości i świeżości. Sprawia, że pomieszczenia optycznie wydają się bardziej przestronne. Jest to jeden z powodów, dla których często pozostawia się biały sufit, mimo że ściany pokrywa się kolorową farbą. Czerń z kolei kojarzy się przede wszystkim z klasyką, elegancją i wytwornością. Nie ma jednak innych barw, które dopełniałyby się tak idealnie, komponowały ze sobą. Czarno-biała stylizacja pozwala wydobyć niesamowitą grę światła i cienia, która w innym zestawieniu nie byłaby tak wyraźna. Poza tym te dwa kolory stanowią doskonałe tło dla innych kolorowych akcentów, które będą wyglądać bardziej wyraziście i żywo. Polecamy zwłaszcza elementy w kolorach: malinowym, turkusowym, limonkowym czy écru.

Uważaj na czerń

Powinno stosować się ją z umiarkowaniem, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Zbyt duże powierzchnie w odcieniach czerni mogą działać przytłaczająco, a poza tym optycznie zmniejszą pokój. I tak w małych pomieszczeniach oraz tych, do których dostęp światła jest znikomy, zaleca się ograniczenie czerni zaledwie do akcentu w dodatkach czy detalach aranżacyjnych.  Z pewnością zaletą koloru czarnego jest to, że na jego tle wszystkie inne barwy eksponują swój potencjał, zdają się jaśniejsze i bardziej intensywne. W takiej sytuacji nie trzeba bać się elementów w wyrazistych kolorach a nawet jaskrawych, jak róż. Dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu.

Dodatki i ozdoby

W czarno-białej aranżacji ważną rolę odgrywają detale - to one tak naprawdę nadają charakter pomieszczeniu. Bez nich mieszkanie będzie wydawało się nijakie i bezosobowe. Osobom, które lubią tradycję, polecić można meble o rozbielonych barwach typu orzech bielony czy dąb bielony. Dobrze wyglądają również te z czarną okleiną. Prezentować się będą elegancko, ale niestety brud i kurz będzie na nich bardzo widoczny. Dla osób, które pociąga ekstrawagancja, idealne będą meble i dodatki w wyrazistych i jaskrawych kolorach, jak róż, żółć, intensywna zieleń czy pomarańcz. Należy tylko zachować umiar w zastosowaniu tych barw. Zbytnie ich nagromadzenie zabije ich naturalne piękno i sprawi, że pomieszczenie będzie bliskie kiczu.

Drzwi idealne

Drzwi powinny być tłem dla pozostałych elementów. Należy więc je tak dobrać, by komponowały się z meblami i innymi detalami. Możemy poszukać drzwi w okleinach drewnopodobnych w odcieniach bielonych lub zastosować drzwi w gładkiej jednolitej okleinie w kolorze bieli, czerni czy szarości. Oryginalnie będą wyglądać drzwi w kolorach ciepłego brązu. Możemy także postawić na bardziej oryginalne kolory, będą one pasować zarówno to tradycyjnej jak i bardziej ekstrawaganckiej kompozycji.

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland. Więcej porad na temat tego, jak stworzyć wyjątkowy charakter wnętrza można znaleźć na blogu: http://blogporta.pl/

Źródło: Porta KMI Poland

Więcej

 

 

Firma powiązana:

Porta KMI Poland

Telefon 58 677 81 00
www.porta.com.pl
info@porta.com.pl

Porta KMI Poland