Porady

Jakie korzyści płyną z zastosowania automatyki bezprzewodowej w ogrzewaniu płaszczyznowym?

28.06.2013

Odpowiedzi udziela Piotr Bertram Doradca Techniczny KAN Sp. z o.o. Komfortowy i energooszczędny dom to cel i marzenie współczesnych rodzin planujących budowę lub modernizację swoich siedzib i mieszkań.

Sposób ich ogrzewania jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o kosztach eksploatacji oraz poczuciu bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne) może być optymalnym rozwiązaniem zapewniającym spełnienie takich wymagań. Jednak tak jak każde ogrzewanie, wymaga odpowiedniego sterowania. Precyzyjne urządzenia regulujące temperaturę w pomieszczeniach z jednej strony zapewnią właściwy komfort cieplny, z drugiej zaś umożliwią znaczne oszczędności energii.

Regulacja może odbywać się ręcznie lub w trybie automatycznym, z wykorzystaniem odpowiednich czujników, regulatorów i siłowników. Urządzenia te komunikują się przewodowo, poprzez sieć kabli lub drogą radiową. Ten drugi sposób pozwala uniknąć kłopotów i kosztów związanych z rozprowadzeniem w budynku wielu metrów przewodów i jest wręcz niezbędny w przypadku doposażania w automatykę istniejące, modernizowane instalacje.

Systemy bezprzewodowe, np. KAN-therm Smart, poza kontrolą i regulacją temperatury mogą realizować także przełączanie trybów grzanie/chłodzenie, sterowanie źródłem ciepła i pracą pompy, kontrolą wilgotności powietrza w trybie chłodzenia. System umożliwia również podłączenie ogranicznika temperatury oraz zewnętrznego zegara sterującego. Realizowane są też funkcje ochrony pompy i zaworów (uruchamianie w okresach dłuższych postojów), ochrony przed mrozem oraz nadmierną temperaturą.

Podstawowym elementem takiego systemu, jest nowoczesna, bezprzewodowa listwa elektryczna 868 MHz z podłączeniem LAN. Komunikuje się ona radiowo (transmisja dwukierunkowa) z bezprzewodowymi termostatami z wyświetlaczem LCD, które pełnią rolę czujników temperatury w pomieszczeniach a także służą wyświetlaniu oraz przekazywaniu szeregu ustawień i informacji sterujących całym układem. Informacje te, za pośrednictwem listwy, kierowane są do elementów wykonawczych - energooszczędnych siłowników, umieszczanych na zaworach rozdzielaczy obwodów grzewczych (lub chłodzących). Listwa może obsługiwać do 8 termostatów sterujących odpowiednio 12 siłownikami. Konfiguracja i obsługa systemu jest przyjazna dla instalatora i użytkownika, wiele procesów dokonuje się automatycznie a ustawienia odbywają się w sposób intuicyjny.

Źródło:  KAN

Więcej

 

Firma powiązana:

KAN

Telefon 85 749 92 00
www.kan-therm.com
kan@kan-therm.com

KAN