Porady

Malwina Sarnowska: Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym?

27.06.2013

Minimalizm to styl, który charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością detali. Na aranżację wnętrza składają się przede wszystkim bryły elementarne, stonowane barwy, kanciaste formy i dobrze oświetlone powierzchnie. To styl, który stawia na przestronność, spokój i harmonię.

Jeszcze kilka lat temu był popularny wyłącznie w krajach skandynawskich. Dziś minimalizm jest uważany za wiodący trend zarówno w designie, jak i architekturze.

Jak zbudować odpowiedni klimat?

Podstawą aranżacji w stylu minimalistycznym jest harmonia. Ważne jest więc, aby wszystkie elementy, tj. meble, oświetlenie, dodatki, drzwi, a nawet okna, były doskonale do siebie dopasowane. Częstym zabiegiem wykorzystywanym przez architektów wnętrz jest łączenie prostych form geometrycznych, wykonanych ze szkła czy stali z materiałami naturalnymi bądź delikatnymi akcentami kolorystycznymi. Sam klimat wnętrza tworzą przede wszystkim meble, w których zazwyczaj nie ma powierzchni odkrytych, tak, by stworzyć przestrzeń wolną od bibelotów i zbędnych dekoracji.

Pamiętaj o oświetleniu

Odpowiednie nasłonecznienie wnętrz to jeden z zabiegów stosowanych w projektowaniu form minimalistycznych. Dzięki niemu możliwym staje się wyeksponowanie wolnej przestrzeni, a także praktyczne wykorzystanie powierzchni mieszkania. Ascetyczne wręcz formy, zestawione z elementami ocieplającymi, tworzą jasne i świeże pomieszczenia, które wbrew pozorom surowości mają wiele przytulnej atmosfery.

Drzwi w stylu minimalistycznym

Istotnym elementem aranżacji w stylu minimalistycznym są oczywiście drzwi. Powinny one wpasowywać się w klimat pomieszczenia, a zatem być proste w formie. Nie znaczy to jednak, że nie można ich podkreślić jakimś delikatnym detalem. Ważne, by współgrał on z resztą kompozycji. 

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland. Produkty zaprezentowane na zdjęciach pochodzą z najnowszych kolekcji drzwi Porta KMI Poland.

Źródło: Porta KMI Poland

Więcej

 

Firma powiązana:

Porta KMI Poland

Telefon 58 677 81 00
www.porta.com.pl
info@porta.com.pl

Porta KMI Poland