Porady

Jak urządzić mieszkanie w stylu afrykańskim?

26.06.2013

Afryka to przede wszystkim żywe i głębokie kolory, dzikość i tajemniczość. Czarny Ląd z jednej strony budzi nasz lęk, z drugiej - przyciąga niespotykanym pięknem przyrody. Aranżacja w stylu afrykańskim to propozycja dla ludzi śmiałych, poszukujących wrażeń, z duszą podróżnika.

Różnorodność stylu

Styl afrykański jest różnorodny jak sama Afryka. To połączenie elementów pochodzących często z odległych sobie kultur - Maroka, Wschodniej czy Południowej Afryki. Dobierając poszczególne ozdoby, kolory czy tkaniny powinniśmy mieć to na uwadze, by ustrzec nasze mieszkanie przed efektem kulturowego chaosu. I tak na przykład, najbezpieczniejszymi kolorami będą beże, brązy, zielenie, ciepłe kolory słońca, pomarańcz oraz ceglasta czerwień. Kierując się tą zasadą, starajmy się dobierać także pozostałe dodatki, tkaniny i ozdoby. Jeżeli zaś dokładnie wiemy, w jakim konkretnym stylu afrykańskim, chcielibyśmy urządzić swoje mieszkanie, najlepiej będzie, gdy przed wizytą w sklepie, o nim poczytamy. Dzięki temu faktycznie osiągniemy zamierzony efekt, a nie jedynie jego prowizoryczny kształt.

Prawdziwa Afryka zaklęta w detalach

Wśród elementów, których nie powinno zabraknąć w aranżacji afrykańskiej są m.in. maski obrzędowe, dekoracyjne wzory czy drewniane figurki. Wszystkie te dodatki możemy kupić w polskich sklepach. Czasami warto jest poświęcić trochę więcej czasu i poszukać ich w Internecie. Często się bowiem zdarza, że oryginalne produkty z Afryki są sprzedawane za grosze. Ważna zasada: elementy afrykańskie mają to do siebie, że są niesamowicie ekspresyjne, więc nie powinniśmy przesadzać z ich ilością. Kilka ozdób zrobi znacznie większe wrażenie niż kilkanaście.

Odpowiednie tło - naturalne kolory i faktury

Meble i dodatkowe elementy jak drzwi czy okna powinny stanowić łagodne i harmonijne tło naszej aranżacji. Drzwi idealnie, jeśli będą możliwie surowe w formie bądź z bardzo delikatnymi elementami roślinnymi. Ważny jest również ich ciepły kolor. Doskonałą propozycją może być tutaj model drzwi Porta Focus. Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami, wybierzmy meble w stylu kolonialnym. Osobom, które lubią nowinki, polecamy meble bambusowe czy rattanowe. Obowiązkowe dodatki to wyplatane kosze, bambusowe maty i naczynia. Warto byłoby także zadbać o odpowiednie ciepłe oświetlenie, które możemy osiągnąć na przykład za pomocą pomarańczowego klosza. Do tego kadzidełka i cicha muzyka - i jesteśmy niemal w Afryce.

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland.

Źródło: Porta KMI Poland

Więcej

 

Firma powiązana:

Porta KMI Poland

Telefon 58 677 81 00
www.porta.com.pl
info@porta.com.pl

Porta KMI Poland