Porady

Dlaczego warto ogrzewać się kotłem elektrycznym?

03.06.2013

Szukając odpowiedzi na to pytanie firma Kospel przeprowadziła ankietę wśród swoich Klientów, zarówno tych, którzy właśnie zdecydowali się na instalację kotła elektrycznego, jak i tych, którzy użytkują go od kilkunastu lat. Oto, jakie argumenty padały najczęściej.

W przypadku braku możliwości przyłączenia do sieci gazowej można zastosować kocioł na paliwo stałe, na gaz propan-butan, na olej opałowy lub kocioł elektryczny. Paliwo stałe jest rozwiązaniem mało komfortowym i brudnym. Kotłownie na propan-butan czy olej wymagają dodatkowych inwestycji i miejsca na zbiornik do przechowywania paliwa. Ceny gazu propan-butan i oleju są bardzo zmienne i w kosztach eksploatacji porównywalne z ogrzewaniem prądem. Kocioł elektryczny ze względu na powszechność sieci elektrycznej jest łatwo zainstalować a przy dobrze docieplonym budynku jego koszty eksploatacji nie są duże.

Komfortowa obsługa! Kotły elektryczne są komfortowe w użytkowaniu. Wyposażone w odpowiednie sterowanie pracują w pełni automatycznie a ich obsługa sprowadza się w zasadzie do przestawiania pracy na tryb letni lub zimowy. Niskie koszty inwestycyjne! Budowa instalacji grzewczej opartej na kotle elektrycznym jest tańsza niż kotłowni gazowej, olejowej czy na paliwo stałe. Już cena samego kotła elektrycznego jest konkurencyjna. Odpadają koszty przyłącza gazowego, budowy komina i wkładu kominowego. Przyłącze elektryczne jest w każdym budynku a instalacja kotła jest łatwa i nie wymaga specjalnych pomieszczeń.

Współpraca z kotłem na paliwo stałe lub z kominkiem! Zastosowanie kotła na paliwo stałe lub kominka z płaszczem wodnym jest najtańsze jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Jednak jest najmniej komfortowe – wiąże się z ręcznym dokładaniem opału, czyszczeniem paleniska i związanym z tym brudem. Wyjazd na ferie i pozostawienie instalacji na kilka dni bez obsługi grozi zamarznięciem. Wpięcie do instalacji kotła elektrycznego eliminuje te niedogodności przy zachowaniu niedużych kosztów eksploatacji.

Niskie koszty obsługi serwisowej! Kotły elektryczne praktycznie nie wymagają okresowych przeglądów. Odpadają zatem koszty przeglądu instalacji gazowej, kominowej i wentylacyjnej. Bezpieczeństwo eksploatacji! Użytkowanie kotła elektrycznego nie stwarza zagrożenia zaczadzeniem ani wybuchem.
Ekologia! Energia elektryczna nie pomnaża uciążliwych zanieczyszczeń środowiska. Szkodliwe substancje, które są wynikiem spalania nie powstają w domach ale tam, gdzie energia jest wytwarzana – w elektrowniach, w których spaliny są skutecznie oczyszczane. Dlaczego warto ogrzewać się kotłem elektrycznym? Estetyka i łatwość montażu! Kotły elektryczne są niedużymi urządzeniami o estetycznym wyglądzie, które można łatwo powiesić na ścianie praktycznie w dowolnym pomieszczeniu.

Źródło: Kospel

Więcej