Porady

Właściwa podłoga na właściwym miejscu! Jak wybrać gatunek drewna?

24.05.2013

Każdy gatunek drewna posiada inny stopień twardości, co powoduje, że jest mniej lub bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Drewno bardzo twarde takie jak klon kanadyjski (47 MPa w skali Brinella), merbau (48 MPa w skali Brinella), jatoba (71 MPa w skali Brinella), doussie (41 MPa w skali Brinella), tali (62 MPa w skali Brinella), badi (54 MPa w skali Brinella) i wenge (61 MPa w skali Brinella) są najbardziej wytrzymałe, przez to zalecane do obiektów o dużym natężeniu ruchu, do pokoi dziecięcych oraz tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe.

Drewna mniej twarde i przez to mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne powinny być stosowane w pomieszczeniach, gdzie ruch nie jest bardzo intensywny np. w domach i mieszkaniach. Podłoga średnio twarda tak jak brzoza (25 MPa w skali Brinella) czy klon europejski (29 MPa w skali Brinella) ukaże cały swój urok w pomieszczeniach, w których ruch jest bardzo mały, np. w sypialniach lub mieszkaniach, w których nie przebywa wielu domowników.

Odporność na zmiany wywołane światłem słonecznym. Z biegiem czasu, pod wpływem światła słonecznego (a dokładnie promieni UV), produkty wykonane z drewna zmieniają swój odcień. Jest to proces w pełni naturalny, ale nie wszystkie gatunki drewna reagują w ten sam sposób. Niektóre gatunki dość szybko zmieniają barwę, inne dopiero po kilku latach. Wybierając podłogę, należy zwrócić uwagę jak będzie padało światło słoneczne w danym pomieszczeniu.

Gatunki drewna, które łatwo zmieniają barwę nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o bardzo intensywnym nasłonecznieniu, ponieważ w miejscach gdzie padają promienie słoneczne powstaną przebarwienia o innym natężeniu niż w miejscach, gdzie promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio, np. w zacienionych miejscach, pod meblami, za drzwiami, pod dywanami.

Właściwa podłoga na właściwym miejscu! Jak wybrać gatunek drewna? Gatunkami najbardziej wrażliwymi na zmianę barwy są drewna egzotyczne, dlatego po położeniu podłogi z tych gatunków drewna sugerujemy poddanie jej działaniu promieni słonecznych w równym zakresie, w całym pomieszczeniu.

Źródło: Baltic Wood

Więcej