Porady

Jak dobrać wygodne i funkcjonalne okno do kuchni?

24.05.2013

Powinno dobrze doświetlać pomieszczenie, zapewniać dopływ świeżego powietrza i odpowiedni widok na zewnątrz. Radzimy, jak dobrać okno do kuchni, by komfortowo się otwierało, ułatwiało wietrzenie i pozwalało na funkcjonalną aranżację.

Wygodna, przestronna kuchnia, często bezpośrednio połączona z salonem, przestała być jedynie miejscem pracy. Stała się pomieszczeniem, w którym chętnie przebywa cała rodzina, a nawet goście. Dlatego musi być urządzona praktycznie i estetycznie, a jej koncepcję warto przemyśleć już na etapie projektu domu.

Zalety okna przesuwnego. Okna mają duży wpływ na walory użytkowe kuchni i na jej atmosferę: pomieszczenie to musi być dobrze doświetlone, a zarazem nie może się przegrzewać. Warto też zastanowić się, jaki widok będzie się roztaczał z miejsca, w którym spędzamy przecież sporo czasu. Modnym rozwiązaniem jest np. umieszczenie okna w pobliżu zlewozmywaka, trzeba jednak dobrze przemyśleć sposób jego otwierania.

Przy tradycyjnym oknie rozwiernym skrzydło wchodzi do środka, więc bateria zlewozmywakowa może blokować jego pełne otwarcie. Rozwiązaniem tego problemu jest okno uchylno-przesuwne np. z systemem Roto Patio S. Okucia Roto Patio S umożliwiają przesuwanie skrzydła na bok, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni w pobliżu okna. Zwłaszcza jeśli osadzi się je na takiej wysokości, że parapet będzie można zastąpić poszerzonym blatem roboczym.

Ogromną zaletą okuć Roto Patio S w oknie do kuchni jest łatwe wietrzenie. Jeśli potrzebujemy szybko pozbyć się wilgoci z kuchni, wystarczy przesunąć skrzydło na bok, bez uprzątania znajdujących się w jego pobliżu przedmiotów. Tak jak w tradycyjnych oknach skrzydło można uchylić nawet w czasie deszczu, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza.

Drugie skrzydło okna do kuchni jest rozwierne z wyjmowaną klamką i elegancką, przesuwaną rozetką. Po włożeniu klamki bez trudu otworzymy okno i umyjemy je od środka. Ma to szczególne znaczenie w mieszkaniach położonych na wyższych kondygnacjach.

Czasami zdarza się, że okno w kuchni jest jednoskrzydłowe i nie można go wymienić na okno przesuwne. Do tego dostęp do niego bywa utrudniony przez stojące przed nim szerokie szafki lub stół. Sięganie do klamki, zwłaszcza osobom niewysokim, ułatwi w takim wypadku umieszczenie jej na dole skrzydła. Takie położenie klamki umożliwi system okuć Roto NT Komfort.

Dłuższy niż standardowy uchwyt oraz zintegrowany mechanizm wspomagający sprawiają, że obsługa nawet większego okna jest prosta i nie wymaga wysiłku. Nie trzeba pociągać za skrzydło ani go dociskać – aby otworzyć lub zamknąć okno wystarczy ustawić klamkę w odpowiednim położeniu.

Jak dobrać wygodne i funkcjonalne okno do kuchni? Dobrze dobrane okno do kuchni poprawi jej funkcjonalność. W jasnym, dobrze zorganizowanym wnętrzu przygotowanie posiłków będzie przyjemnością, a nie codziennym obowiązkiem. Taka komfortowa kuchnia stanie się prawdziwym sercem domu, miejscem spotkań wszystkich domowników.

Źródło: Roto

Więcej

Firma powiązana:

Roto Frank Okucia Budowlane

Telefon 81 855 05 22-25, 801 011 470 (Infolinia)
www.roto.pl
info.pl@roto-frank.com

Roto Frank Okucia Budowlane