Porady

Dobre perspektywy stali emaliowanej w łazience

06.05.2013

Proces dojrzewania rynku wanien i brodzików prysznicowych sprawia, że w naturalny sposób będzie on zmierzał w kierunku zbalansowania proporcji pomiędzy akrylem, płytkami ceramicznymi oraz stalą emaliowaną – o rynkowym pozycjonowaniu marki Kaldewei, nowościach produktowych oraz atrakcyjności stali jako materiału dedykowanego łazience rozmawiamy z Markiem Piosikiem, członkiem zarządu firmy Kaldewei Polska.

Firma Kaldewei od lat wykorzystuje materiał, jakim jest stal emaliowana do produkcji nowoczesnych wanien, brodzików oraz powierzchni prysznicowych. Czy pozostanie on wyznacznikiem tożsamości Kaldewei także w przyszłości?
Materiał, czyli stal emaliowana o grubości 3,5 mm, jest jednym z istotnych wyróżników naszej działalności na rynku i nie zamierzamy z tego argumentu rezygnować. Oferuje on klientom wiele wyjątkowych zalet. Od spraw montażowych, jak stabilność czy sztywność, po cechy czysto użytkowe, jak łatwość utrzymania w czystości i trwałość, aż po kwestie czysto estetyczne. Stal emaliowana praktycznie się nie starzeje i nie traci koloru oraz blasku w trakcie eksploatacji.  W tym sensie jest to na pewno materiał unikalny, co zresztą potwierdzamy naszą 30-letnią gwarancją. To jest techniczna i materiałowa podstawa naszej działalności, na której opieramy rozwój naszego asortymentu. Zalety stali podkreślamy też konsekwentnie w komunikacji z klientami i przeciwstawiamy je innym rozwiązaniom materiałowym.

W ostatnich latach można zauważyć znaczne zintensyfikowanie Państwa prac nad nowymi propozycjami rynkowymi.

Wiąże się to przede wszystkim z jednoznacznym spozycjonowaniem marki Kaldewei jako marki premium, a więc oferującej klientom najwyższy poziom funkcjonalności oraz estetyki. Są to cechy naszych produktów, które zawsze idą ze sobą w parze – funkcjonalność i najwyższej klasy wzornictwo. W ostatnich latach dołożyliśmy do tego kolejną wartość – systemowość. Staramy się w ramach nowego asortymentu proponować kompleksowe rozwiązania obejmujące produkt, związane z nim akcesoria oraz systemy montażu. Marka premium nie oznacza przy tym, że koncentrujemy się tylko na rynku luksusowym. Można u nas też znaleźć produkty dla klientów o mniej zasobnym portfelu. Dajemy jednak gwarancję, że w każdym segmencie naszej oferty klient otrzyma optymalne połączenie funkcjonalności i wzornictwa. Dodatkowo definiujemy się jako pionier i ikona stylu, co wiąże się ze wzmożonym wysiłkiem w zakresie innowacyjności oraz rozszerzania naszej oferty. Stąd duża ilość nowości produktowych.

Wszystkie one są wyrazem dążenia do łączenia wspomnianych wyżej wartości?
Tak, doskonałym przykładem jest nasza ostatnia nowość – powierzchnia prysznicowa "Kaldewei Xetis". Jej nowatorstwo polega na ukryciu odpływu w ścianie i zaoferowaniu klientom płaskiej, niczym niezakłóconej jakimikolwiek elementami instalacyjnymi powierzchni do stania zlicowanej z podłogą. Jest to unikalne rozwiązanie systemowe. Jego wartość polega na tym, że oprócz wspaniałego wzornictwa oraz doskonałej funkcjonalności klient otrzymuje kompletny system uszczelnienia, montażu oraz odprowadzenia wody, który gwarantuje pewność i wyeliminowanie potencjalnych szkód budowlanych w trakcie eksploatacji, a więc bezpieczeństwo.

Przed czym chroni to rozwiązanie?
W ostatnich latach na rynku konsumenckim pojawiła się moda na pokryte płytkami ceramicznymi powierzchnie prysznicowe z odpływem liniowym. Przywędrowała ona ze świata hoteli i jest bardzo lubiana przez projektantów wnętrz. My jednak przestrzegamy naszych klientów przed jego stosowaniem. W ostatnim czasie już po raz kolejny zostały opublikowane badania TÜV Rheinland w zakresie utrzymania higieny na powierzchni prysznica pokrytego płytkami. Badanie jednoznacznie wykazało, że fugi między płytkami są miejscem gdzie gromadzą się bakterie, a nawet grzyb. Zastosowanie silnych środków chemicznych do ich usunięcia może je trwale uszkodzić, przez co są jeszcze bardziej podatne na zanieczyszczenia i wnikanie wilgoci. Mamy też pierwsze sygnały z rynku hotelowego, potwierdzające fakt, że niektórzy operatorzy zrażeni trudnościami eksploatacyjnymi i szkodami budowlanymi z wypłytkowanymi prysznicami przebudowują je na powierzchnie prysznicowe ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm. W takiej sytuacji produkty w rodzaju „Xetisa” są idealną propozycją. Oferują ciekawe  wzornictwo, brak elementów odpływu na powierzchni do stania, zlicowanie z podłogą, łatwość w utrzymaniu w czystości i 30 lat gwarancji. Sądzę też, że coraz częściej będziemy mieć do czynienia z decyzjami o rezygnacji ze stosowania płytek ceramicznych w prysznicach. Jesteśmy na to przygotowani i  stąd takie propozycje, jak "Xetis".

Czyli uważacie Państwo, że trend integrowania prysznica z podłogą się utrzyma, a klienci zmienią tylko
materiał?
Sądzę, że tak. My na tę modę odpowiadamy od wielu lat. Co najmniej od czasów brodzików „Superplan”, które są bardzo płaskie i dostępne w niezwykle szerokiej gamie rozmiarów dostosowanych do łazienek o różnej powierzchni. Co więcej, uważam, że ten trend będzie się nawet pogłębiał, ale, jak już mówiłem, nastąpi stopniowy odwrót od płytek ceramicznych. Strefa prysznicowa wykonana z płytek dobrze wygląda na wizualizacji lub w katalogach. Sprawia jednak kłopoty eksploatacyjne. Jej zaizolowanie jest trudne. Kłopotliwe jest również zapewnienie szczelności przed wnikaniem wody pod podłogę wokół odpływu. Trudno też o zapewnienie spadku w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z modą na płytki o dużych formatach, a jeśli już się to uda, to jest to rozwiązanie nieestetyczne ponieważ płytki trzeba mocno docinać. No i na końcu utrzymanie w czystości. Szczególnie fugi są takim miejscem, gdzie gromadzą się pozostałości mydła i inne zabrudzenia.

Inną ciekawą nowością jest system "Comfort Select".
Także w tym przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniem systemowym. Jest to zestaw elektronicznej armatury termostatycznej, który łączy w sobie funkcje termostatu, napełniania wanny, prysznica oraz zamykania i otwierania odpływu.     Proponujemy go do wanien z serii „Avantgarde” i „Ambiente”. „Comfort Select”  oferuje również dodatkowe funkcje, jak na przykład zabezpieczenie przed oparzeniem oraz programowanie czasu napełnienia wanny. Jest to rozwiązanie, które zapewnia pełną integrację komfortu i wzornictwa.

Marka Kaldewei jest obecna na polskim rynku już od połowy lat 90. Jak Państwa zdaniem będzie wyglądał rozwój rynku w najbliższej przyszłości?
Polski rynek jest zdominowany przez rozwiązania akrylowe. Jednocześnie coraz większa grupa klientów na własnej skórze przekonuje się, jakie są wady produktów wykonanych z tego materiału. W związku z niepodważalnymi walorami stali emaliowanej rynek dobrej jakości wanien stalowych o ciekawych rozwiązaniach wzorniczych rośnie i będzie rósł w przyszłości. Oczywiście staramy się naszą polityką informacyjną wpływać na ten proces. Dbamy o to, żeby pod względem wzorniczym nasza oferta była na jak najwyższym poziomie i podkreślamy dwie ważne dla nas wartości – funkcjonalność wyrobów ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm i doskonałe wzornictwo, które tworzą dla klientów niepowtarzalną ofertę. Mamy też specjalne rozwiązania w zakresie powierzchni prysznicowych. Są one w pełni zlicowane z  powierzchnią podłogi łazienki. To nasza propozycja dla wymagających klientów „prysznicowych”. Sądzimy więc, że w i tym segmencie rynku będziemy zyskiwać dzięki innowacyjności oraz wzornictwu. Już wkrótce pokażemy nasze kolejne nowości na targach ISH we Frankfurcie.

Źródło: Kaldewei

Więcej

Firma powiązana:

KALDEWEI Polska Spółka z o.o.

Telefon 22 720 16 03
www.kaldewei.pl
poczta@kaldewei.pl

KALDEWEI Polska Spółka z o.o.