Porady

Uczymy samoobrony nasze domy

19.04.2013

Proces automatyzowania przestrzeni w jakich się poruszamy coraz częściej zagląda do naszych domów. Dziś mamy już możliwość tak zaprogramować mechanizmy zamontowane w budynkach, aby same reagowały na ingerencję osób niepożądanych, niekorzystne warunki atmosferyczne, a nawet udawały obecność domowników, tak by nie kusić potencjalnych włamywaczy podczas naszej nieobecności.

Aby zatem oferowane standardy dorównywały wymaganiom klientów należy nieustannie unowocześniać stosowane rozwiązania korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych.

Możliwości oferowane przez stolarkę okienną regularnie poszerzają się reagując na potrzeby stawiane przez klientów. Równoczesny rozwój ma miejsce także w przestrzeni osłon zewnętrznych i wewnętrznych, które:

  • podnoszą skuteczność stosowanych rozwiązań,
  • zwiększają bezpieczeństwo domowników i mienia skuteczniej chroniąc przed włamaniami,
  • zapewniają ochronę prywatności,
  • chronią przed niechcianym wpływem warunków atmosferycznych,
  • zwiększają komfort użytkowania i dodają wiele nowych możliwości kontroli.

Dodając do tego możliwość automatyzacji mechanizmów przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych jesteśmy w stanie wygodnie i bez nadmiernej pracy podnieść komfort codziennego życia. Automatyzacja osłon powoduje, że nasze domy zastępują nas w procesie pilnowania odpowiedniego dla nas poziomu nasłonecznienia i nagrzania pomieszczeń przy równoczesnym dbaniu o bezpieczeństwo.

Jednym ze sposobów na uchronienie naszej własności od kradzieży lub zniszczenia poza systemami alarmowymi jest stosowanie rolet zewnętrznych, które wzmacniają okna i drzwi. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć kiedy takie wzmocnienie nam się przyda, co oznacza, że rolety powinny być opuszczone przez cały czas naszej nieobecności. Wiele modeli sterowań posiadających nowoczesne metody programowania dostępnych jest w ofercie Yooda Technology. Przy użyciu nadajników wyposażonych w programator zegarowy (nadajniki serii Artistic DC920 i DC459, Vento DC513 i DC515, Melody DC168 i DC169, Shakki DC112 i DC170) jesteśmy w stanie ustawić czas o którym rolety się zamykają i otwierają - możemy zatem bez problemu wyjść do pracy zapominając o konieczności zasłonięcia okien gdyż mechanizm zrobi to za nas. W przypadku wielu spośród sterowań dostępna jest także opcja programowania ruchu losowego (nadajniki serii Besh DC356 i DC921, Aura DC409 i DC448, Cameleo DC660 i DC661), który symuluje obecność domowników przez ustalony czas. W tym okresie rolety samoistnie otwierają się i zamykają w ciągu dnia mniej więcej o tej samej porze udając obecność domowników. Metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku wyjazdów wakacyjnych gdy przez długi czas jesteśmy nieobecni, zaś system osłonowy nadal w losowy sposób symuluje obecność chroniąc nas przed potencjalnym włamaniem.

Wiele najnowszych rozwiązań w dziedzinie bezprzewodowego sterowania osłonami można znaleźć w ofercie Yooda Technology. Piloty i nadajniki ścienne wyposażone w programator czasowy odpowiedzialny za automatyzację codziennych czynności związanych ze sterowaniem osłonami, to tylko niektóre z szerokiej oferty. Zegary automatyczne wyposażone w funkcję urlopową stwarzają pozory obecności użytkownika w domu otwierając i zamykając rolety o losowych godzinach. Doskonałym przykładem zarządzania energią jest zegar automatyczny (Aristic DC459, Melody DC169) otwierający i zamykający rolety o zaprogramowanych przez użytkownika porach. W połączeniu z czujnikami nasłonecznienia to świetny sposób na oszczędność. Mniejsze zapotrzebowanie na energię w okresie zimowym na skutek utrzymywania rolet zamkniętych lub latem, kiedy to rolety zapobiegają nadmiernemu nagrzaniu pomieszczeń i wykluczają konieczność włączania klimatyzacji lub wentylacji.

Technologia ukierunkowana na podnoszenie komfortu życia musi uwzględnić reagowanie mechanizmów zarządzania domem na zmieniające się i niekiedy silnie oddziałujące warunki atmosferyczne. W ofercie Yooda Technology klient znaleźć może kilka sposobów, jakie pozwolą zamontowanym mechanizmom samoistnie reagować na zmienne warunki pogodowe. Jednym z nich  jest bezprzewodowy czujnik wiatru i słońca Meteo Sol DC118, który zamontowany na podwórzu rejestruje siłę wiatru i natężenie słońca. W sytuacji gdy siła wiatru przekroczy dopuszczalną przez użytkownika, czujnik samoistnie wysyła sygnał do wszystkich markiz, który powoduje ich złożenie. Odwrotną czynność napędy markiz wykonują gdy wiatr jest słaby, a słońce silnie świeci. Dzięki wbudowanemu kolektorowi słonecznemu czujnik nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania, więc też może przez nieokreślony czas działać całkowicie bezawaryjnie.

Uczymy samoobrony nasze domy. Podobny mechanizm stosowany jest w przypadku czujników w postaci przyssawek na szyby okien, takich jak np. czujnik DC539 Soleo marki Yooda. Umieszczane na szybie bezprzewodowe przyssawka niewielkich rozmiarów z wbudowanym kolektorem słonecznym mierzą natężenie światła słonecznego. Gdy wartości przekroczą ustalone jako maksymalne przez użytkownika czujnik automatycznie sygnalizuje to systemowi napędowemu, a ten obniża roletę tak długo, aż czujnik zamiast nadmiernego nasłonecznienia zarejestruje cień rzucany przez obniżaną roletę.

Źródło: Sukces

Więcej