Porady

Jak dobierać rozmiar okien dachowych do poddasza?

08.04.2013

Długość okna dobiera się zależnie od kąta nachylenia dachu. Zakłada się, że dolna krawędź powinna zostać zamontowana na wysokości - min. 90 cm nad poziomem podłogi, górna - od 180 do 220 cm.

Okno zapewnia wtedy dobrą widoczność z każdej pozycji. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno. Najlepiej, jeżeli oś obrotu skrzydła znajduje się powyżej głowy użytkownika – wtedy skrzydło w pozycji otwartej nie utrudnia dostępu do okna.

W tym przypadku sprawdzają się okna wysokoosiowe z osią obrotu w ¾  wysokości skrzydła (Roto Designo R7) lub okno uchylno-wysokoosiowe (Roto Designo R8) o 2 systemach otwierania z osią obrotu na górnej krawędzi ościeżnicy oraz w ¾ wysokości. Szerokość okna należy dobierać tak, aby nie zachodziła konieczność ingerencji w konstrukcję nośną dachu.

Najlepiej, gdy jest ona ok. 7 cm mniejsza od odległości między krokwiami w celu zapewnienia niezbędnej przestrzeni do prawidłowego zaizolowania ościeżnic. W sytuacji, gdy trzeba wstawić większe okno, ustawia się je tak, aby konieczne było wycięcie fragmentu tylko jednej krokwi.

Jak dobierać rozmiar okien dachowych do poddasza?

 Źródło: Roto

Więcej

Firma powiązana:

Roto Okna Dachowe

Telefon 81 855 05 22-25, 801 011 470 (Infolinia)
www.roto.pl
biuro.pl@roto-frank.com

Roto Okna Dachowe