Porady

Na co zwrócić uwagę, kupując dachówki ceramiczne?

06.12.2012

Dach bywa często nazywany piątą elewacją, ponieważ jest bardzo widocznym elementem domu.

Dlatego kupując dachówki ceramiczne inwestorzy powinni wziąć pod uwagę aspekty estetyczne, w tym m.in. kolor produktu, który musi nie tylko pasować do kolorystyki elewacji, ale także dobrze komponować się z dachami otaczających go budynków. Czasem w warunkach zabudowy terenu z góry określona jest wymagana  barwa, tak, by nie zakłócała harmonii kolorystycznej danego miejsca.

Oprócz kwestii estetycznych, istotne jest również dobranie dachówek do projektu dachu. Dachy o skomplikowanym kształcie, z wieloma załamaniami połaci, dobrze jest kryć dachówkami o małym formacie. Natomiast dachówki wielkoformatowe doskonale sprawdzą się w przypadku prostych dachów, np. jedno- czy dwuspadowych. Aspektem równie istotnym, co stopień skomplikowania dachu, jest jego nachylenie. Jeśli wybrano dach o małym kącie nachylenia połaci, nie gwarantujący szybkiego i samoistnego spływu wody, trzeba go bardzo dokładnie zabezpieczyć przed przeciekaniem.

Należy wtedy wykonać szczelny podkład w postaci pełnego deskowania i kupić dachówki z wyraźną, wysoką falą, ponieważ zapewnia ona lepszy spływ wody.
Kupując dachówki ceramiczne trzeba także mieć na uwadze warunki panujące w miejscu budowy. Jeśli dom położony jest blisko lasu, dach będzie szczególnie podatny na porastanie mchem. Warto wtedy pomyśleć o dachówkach angobowanych, a jeszcze lepiej – pokrytych glazurą, ponieważ są one najbardziej odporne na to zjawisko dzięki swej gładkiej powierzchni, która pozwala na samooczyszczanie się dachówek przy każdych opadach deszczu. Na co zwrócić uwagę, kupując dachówki ceramiczne?

Źródło: Röben Polska

Więcej

Firma powiązana:

Roben

Telefon 71 39 78 100
www.roben.pl
biuro@roben.pl

Roben