Porady

Perfekcyjne uszczelnianie, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze silikonów

30.11.2012

Kuchnia i łazienka to wyjątkowe pomieszczenia w domu, odróżniające się na tle pozostałych nie tylko przeznaczeniem.

Panująca w nich duża wilgotność, narażenie na działanie wody, tłuszczu czy różnego rodzaju detergentów sprawia, że wymagają one szczególnego zabezpieczenia, zwłaszcza uszczelnienia newralgicznych miejsc.  Jednym z najpopularniejszych środków tego typu są silikony. Ich szeroka dostępność i bogaty wybór sprawiać może jednak trudność w doborze właściwego preparatu. Na co zawrócić uwagę wybierając środek uszczelniający, radzi ekspert z firmy Den Braven.

Do zadań specjalnych

Na rynku dostępna jest szeroka gama silikonów: budowlanych, sanitarnych, szklarskich czy uniwersalnych, które sprawdzają się przy większości prac uszczelniających i montażowych w naszym domu. Łazienka i kuchnia to jednak miejsca, w których czystość i higiena ma szczególne znaczenie.  Dlatego też decydując się na środek uszczelniający do pomieszczeń sanitarnych należy wybrać specjalistyczny produkt, przeznaczony do tego typu wnętrz, który bez względu na panujące warunki zapewni trwałość i estetyczny wygląd na długie lata.  Problematyczne są zwłaszcza przestrzenie wokół armatury łazienkowej, które narażone na nieustanny kontakt z wodą mogą stać się siedliskiem groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów.

 „Najlepiej wykorzystywać silikony, które zostały stworzone z myślą o tego typu miejscach, gdyż tak, jak Aromasil firmy Den Braven, nie tylko zabezpieczają przed przeciekaniem wody i osadzaniem się brudu, ale dzięki specjalnym właściwościom zapobiegają powstawaniu pleśni i grzybów również na ich powierzchni” – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven. Kwestią, która ma znaczenie przy późniejszym użytkowaniu i trwałości wykonanych uszczelnień jest również dobór preparatu dopasowanego odpowiednio do powierzchni, na których będzie  rozprowadzany.

Szczególnie ważne jest to w przypadku łazienki i kuchni – miejsc, w których łączymy ze sobą różne materiały, charakteryzujące się zróżnicowaną przyczepnością. Silikon musi być więc dobrze przyczepny zarówno do powierzchni gładkich jak szkło, porcelana, lakierowane drewno oraz powierzchni szkliwionych, glazurowanych czy emaliowanych. Będzie on wówczas idealnym rozwiązaniem na trwałe uszczelnianie przestrzeni wokół wanien, natrysków, bidetów, brodzików, umywalek, muszli, złączy w blatach kuchennych, zlewozmywaków, bez ryzyka  wykruszania się czy odklejania” – dodaje Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Dla komfortu i świeżości

W przypadku miejsc narażonych na zawilgocenia warto także zwrócić uwagę na system sieciowania, czyli zawarty w preparacie środek, który nawet w pomieszczeniach o większym natężeniu wilgoci zagwarantuje utwardzenie spoiny. Popularne, dobrze sprawdzające się w tym środowisku są octanowe systemy utwardzania. Niestety ich mankamentem jest nieprzyjemny, octowy zapach, który utrzymuje się w pomieszczeniu jeszcze długo po zakończeniu prac.

Rewolucyjnym rozwiązaniem i absolutną nowością jest silikon zapachowy Aromasil firmy Den Braven, który dzięki specjalnym środkom aromatyzującym maskuje nieprzyjemną, octową woń, zastępując ją delikatnym zapachem floral lub soft, który utrzymuje się nie tylko podczas aplikacji, ale również po zakończeniu remontu. Dzięki temu prace montażowe będą znacznie przyjemniejsze, a późniejsze użytkowanie pomieszczeń bardziej komfortowe – zwłaszcza kuchni, w której na co dzień miesza się wiele zapachów” – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, ekspert z firmy Den Braven.

Remontując lub odnawiając pomieszczenia sanitarne za pomocą uszczelniacza, nie możemy zapominać również o aspektach wizualnych i estetycznych naszego wnętrza. Barwę silikonu najlepiej dobierać do koloru fugi lub przedmiotu, wokół którego wykonywane jest uszczelnienie – sanitariatów czy kuchennego blatu. W przypadku, gdy nie można znaleźć odcienia, który odpowiadałby kolorystyce pozostałych elementów, dobrze sprawdzą się pastelowe propozycje, jak beżowy, biały i szary lub najbardziej neutralny – transparentny. Powinniśmy zatem wykorzystać szerokie możliwości silikonów sanitarnych, nie tylko aby zapewnić szczelny montaż, ale także znacznie ułatwić sobie pracę i poprawić wygląd domu.

Wybierając silikon do uszczelnienia pomieszczeń sanitarnych musimy pamiętać, aby posiadał on właściwości niezbędne do tego typu miejsc.  Trwałość, odporność na wilgoć oraz odpowiedni zapach to elementy, na które warto zwrócić uwagę. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że nasze mieszkanie będzie perfekcyjnie uszczelnione i zabezpieczone na długie lata, a przy tym nienagannie czyste i pachnące świeżością.

Zapachowy silikon sanitarny AROMASIL firmy Den Braven, plastikowy kartusz 310 ml, cena detaliczna brutto – 24,58 zł

Źródło: Den Braven

Więcej

 

Firma powiązana:

Den Braven

Telefon 61 89 61 740
www.denbraven.pl
info@denbraven.pl

Den Braven