Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Z jaką instalacją grzewczą może współpracować kocioł grzewczy na paliwo stałe?

W większości takie kotły mogą współpracować jedynie z instalacją typu otwartego. Przysparza to wiele niedogodności, dlatego najczęściej instalację montuje się jako dwuobiegową - z otwartym obiegiem kotłowym i zamkniętym obiegiem grzejnikowym, a przekazywanie ciepła odbywa się dzięki wymiennikowi łączącemu te dwa systemy.

Z jaką instalacją grzewczą może współpracować kocioł grzewczy na paliwo stałe?
KOTŁO-POL Banasiak Zbigniew
kotlopol.pl
KOTŁO-POL Banasiak Zbigniew
kotlopol.pl
Dane kontaktowe:
62 761 75 00, tel./faks 62 761 76 00
Czartoryskich 38, 63-322 Gołuchów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zaletą takiej instalacji jest również umożliwienie pracy kotła przy wyższej temperaturze, gdy zapotrzebowanie na ciepło utrzymuje się na niskim poziomie.

Zabezpiecza to wymiennik w kotle przed odkładaniem się zanieczyszczeń i wyciekom z komina smolistej mazi. Problem utrzymywania wysokiej temperatury wody (powyżej 70°C) jest szczególnie istotny w kotłach zgazowujących drewno.

Zbytnie wychłodzenie komory prowadzi bowiem do zatrzymania procesu zgazowania i kocioł przestaje pracować.

Dlatego do współpracy z takim kotłem powinien być dołączony zbiornik akumulacyjny magazynujący ciepło, gdy spadnie zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu.

Kotły na paliwo stałe, mimo zamontowania urządzeń ułatwiających ich obsługę, wymagają systematycznego dozoru, uzupełniania paliwa, usuwania popiołu, czyszczenia.

Podajniki pozwalają co prawda na załadunek paliwa raz na kilka dni, ale mogą być montowane jedynie w przystosowanych do tego kotłach i wymagają użycia paliwa o określonej granulacji.

Odrębny problem to systematyczne czyszczenie wymiennika kotłowego. Zaniedbanie tego początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów, ale spada sprawność przekazywania ciepła, gdyż nagromadzone osady skutecznie izolują gorące spaliny od ścianek płaszcza wodnego.

W zasadzie rodzaj używanego paliwa nie ma tu większego znaczenia, gdyż obsługa kotła w każdym przypadku będzie podobna.

 


opracowanie: redakcja IRBJ
źródło zdjęcia: KOTŁO-POL