Porady

Drewno czy jest lepszy materiał na okna?

28.11.2012

Drewno zapewnia naszym pomieszczeniom korzystny mikroklimat, ponieważ oddycha i przyczynia się do częściowej regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Ponadto drewno pochłania część wilgoci z pomieszczenia w razie jej nadmiaru, a oddaje w razie niedoboru.

Drewno stosujemy w budownictwie od stuleci. Jest ono trwałe, a także sztywne i stabilne (co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza przy otwieraniu dużych okien).

Drewno jest przyjazne w obróbce, zatem można z niego wykonać dowolne kształty łukowe i to o bardzo małym promieniu. Nadaje się ono znakomicie do restauracji obiektów zabytkowych, a gdy się drewno uszkodzi to łatwo je zreperować.

Tworzywa sztuczne zdecydowanie bardziej od drewnianych odkształcają się pod wpływem zmian temperatur…W razie pożaru palące się drewno nie będzie wydzielało toksycznych gazów tak jak tworzywa sztuczne. Drewno nie przyciąga kurzu, ponieważ nie ulega ono ładowaniu elektrostatycznemu, drewno jest piękne, ekologiczne, naturalne!

Drewno czy jest lepszy materiał na okna? Rodzaje drewna używanego do produkcji okien w firmie Wójcik Stolarka Drewniana:

  • Sosna – występuje w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej; najlepsze właściwości posiada drewno pozyskane z drzew w wieku 80-120 lat, barwa – od jasnobrązowej do czerwono-brązowej, gęstość pozorna przy zawartości wilgoci 12%: ok.520 kg/m³, twardość przy zawartości 15% wilgoci ok.28-30 MPa, skurcz całkowity objętościowy w 12 ,4% drewna wilgotnego.
  • Meranti – występuje w: w Azji południowej i południowo-wschodniej, Indonezji, najlepsze właściwości posiada drewno pozyskane z drzew w wieku 30-50 lat, barwa – od bladoróżowy, jasnoczerwony do brudnoszary, gęstość przy zawartości wilgoci 12 %: ok.450 kg/m3, twardość przy zawartości 15% wilgoci ok. 35-39 MPa, skurcz całkowity objętościowy w 11,1% drewna wilgotnego
  • Dąb – występuje w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej, barwa od biało żółtawej do brunatnej, najlepsze właściwości posiada drewno uzyskane z drzew w wieku 170-190 lat, gęstość pozorna przy zawartości wilgotności 12% : ok.690 kg/m³, twardość przy zawartości 15% wilgoci ok. 66-77 MPa, skurcz całkowity objętościowy w 12,6% drewna wilgotnego

Źródło: Wójcik Stolarka Drewniana

Więcej