Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Jakie maszyny wyręczą nas w ogrodzie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Co wyręczy nas w pracy wokół domu? Kosiarka do trawy zamiast kosy, pilarka zastępująca piłę ręczną "moja-twoja" czy elektryczna łuparka do drewna. Dzięki nim większość prac w domu i ogrodzie możemy wykonać szybciej, bez wysiłku i bezpieczniej.

Umiecie posługiwać się klasyczną kosą? A kto w ten sposób ścinał pół hektara trawy? No właśnie - takie klasyczne umiejętności się przydają, by skorzystać z nich okazjonalnie, dla przyjemności. Albo dla imponowania znajomym. Szczęśliwie jednak postęp techniki pozwala nam oszczędzać czas i zdrowie.

Do upiększania ogrodu marsz!

Od wiosny do jesieni w ogrodzie pracy nie brakuje: przycinanie i napowietrzanie trawnika, równanie żywopłotu, kopanie grządek, zamiatanie - tu zawsze jest coś do roboty.

- "Ci, których widzieli, jak ich dziadek kosi łąkę klasyczną kosą, wiedzą, jaki to wysiłek. I na pewno cieszą się z tego, że dziś mogą się posłużyć akumulatorową kosiarką czy podkaszarką" - nie ma wątpliwości Marcin Salata, menadżer marki Greenworks, ekspert branży narzędzi ogrodowych w Lange Łukaszuk.

Przycinanie krzewów

- "Przyjemność z uporządkowania ogrodu jest taka sama, a zmęczenie o wiele mniejsze" - dodaje.

Po kilkugodzinnym machaniu kosą ręce są obolałe - podobnie, jak po cięciu wielkiego, przydomowego żywopłotu starymi, dobrymi nożycami ręcznymi. Posługiwanie się nimi wymaga dobrej kondycji. Ale i tu z odsieczą przychodzi nam nowoczesna technologia.

- "Precyzyjne, lekkie, akumulatorowe nożyce do cięcia żywopłotów, choćby z oferty firmy Greenworks, to dobry przyjaciel każdego właściciela ogrodu" - uśmiecha się ekspert Lange Łukaszuk.

Jak dodaje, takie "pracowite" urządzenia świetnie sprawdzają się też w wykonywaniu innych obowiązków - porządna, zasilana energią z akumulatora glebogryzarka przekopie grządkę, pozwalając nam uniknąć machania szpadlem, a aerator zadba o odpowiednie napowietrzenie trawnika. To zapobiegnie omdlewaniu ramion po wielogodzinnym, wymagającym nie lada wysiłku "czesaniu" trawy grabiami.

Porządek być musi!

Współczesne maszyny mogą nas też wyręczyć w wielu zadaniach związanych ze sprzątaniem domu i ogrodu. Uciążliwe mycie tarasu ubrudzonego tłuszczem po ostatnim rodzinnym grillu? Jeszcze do niedawna spędzilibyśmy kilka godzin z wiaderkiem wypełnionym ciepłą woda i detergentami oraz szczotką z twardym włosiem. Dzisiaj mamy do dyspozycji o wiele wygodniejsze możliwości.

- "Wystarczy sięgnąć po nowoczesną myjkę ciśnieniową i odpowiednio dobrać ciśnienie strumienia wody oraz dyszę, by skutecznie, ale też bezpiecznie wyczyścić każdą nawierzchnię: taras, ścieżkę w ogrodzie, samochód, rower, czy metalowy grill" - wylicza menadżer marki Greenworks.

Zamiatanie liści

A co z zamiataniem? Kilka godzin spędzonych z miotłą w ogrodzie w czasie sprzątania skoszonej trawy czy opadłych, wyschniętych liści (jesienią) też potrafi dać nam w kość.

- "Można to zrobić, ale po co, skoro możemy też sięgnąć po ergonomiczną, akumulatorową dmuchawę (najlepiej taką z funkcją odkurzacza). Silny strumień powietrza pozwoli błyskawicznie wymieść śmieci z każdego zakamarka. Potem wystarczy zebrać je do worka i… po pracy" - mówi Marcin Salata.

Kiedy zaś ciężkich śmieci (np. kamieni z ogrodu) zgromadzi się więcej, wcale nie musimy ich nosić w rękach, czy wywozić wózkiem albo klasyczną taczką. O wiele wygodniej i bezpieczniej będzie sięgnąć po ogrodową taczkę z napędem elektrycznym.

- "Taka zmyślna maszyna pozwala szybko i bez wielkiego wysiłku wywieźć śmieci. I to nawet po nierównym, pagórkowatym terenie" - podkreśla menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Narąb mi drewna, maszyno!

Zimą niewiele jest przyjemniejszych rzeczy niż wpatrywanie się we własny kominek. Ale gdy cofniemy się nieco w czasie, wspomnienia bywają mniej przyjemne: wysuszone, drewniane kłody trzeba najpierw pociąć piłą ręczną "moja-twoja". Po chwili odpoczynku trzeba zaś chwycić za solidną siekierę i żmudnie ciąć kloce na szczapki, które później cała szczęśliwa rodzina będzie wrzucała do kominka, ciesząc się ciepłem i światłem.

- "A przecież efekt może być równie radosny, choć pozbawiony litrów potu na plecach i drzazg wbitych w dłonie" - nie ma wątpliwości ekspert z Lange Łukaszuk.

- "Kłody szybko i wygodnie potniemy, korzystając z solidnej, akumulatorowej pilarki łańcuchowej. To urządzenie niezawodne i wyposażone w szereg systemów zapewniających bezpieczeństwo pracy" - podkreśla.

A co z cięciem kloców?

- "Siekiera to oczywiście dobre rozwiązanie, ale mawia się przecież, że lepsze jest wrogiem dobrego. Wystarczy więc sięgnąć po porządną łuparkę do drewna, by oszczędzić sobie tak pracy, jak i niebezpieczeństw związanych z posługiwaniem się ostrą siekierą. Te urządzenia (choćby niemieckiej firmy Scheppach) potrafią rozłupać nawet 100 kloców na godzinę. Nie sądzę, by nawet wytrawny drwal z wielką siekierą był w stanie im dorównać" - mówi Marcin Salata.

źródło i zdjęcia: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Spółka jawna

Pozostałe porady
Schody na poddasze - jak ważną funkcję pełnią?
Schody na poddasze - jak ważną funkcję pełnią?
Dostęp do strychu powinien być łatwy i wygodny. Zapewnić mogą go odpowiednie, praktyczne schody...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny