Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Oświetlenie

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki - LED czy halogenowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Każda łazienka wymaga dobrego oświetlenia, chodzi nie tylko o rozmieszczenie i rodzaj opraw, ale i o sam rodzaj źródeł światła. Obecnie wchodzą w grę głównie dwa rozwiązania - diody LED lub halogeny.

Wiele łazienek to pomieszczenia bez okna. W nich dobrze dobrane sztuczne światło to podstawa. Jednak nawet jeżeli okno jest i zapewnia dostęp światła słonecznego, bez dodatkowego oświetlenia się nie obejdzie. Poranny szybki prysznic albo dla odmiany długa kąpiel po całym dniu absolutnie go wymagają. Warto przy tym zauważyć, że w każdym przypadku będą to zupełnie inne potrzeby. Od mocnego, równomiernego światła potrzebnego przy robieniu makijażu czy goleniu, po delikatne dekoracyjne i nastrojowe.

LED, czyli oszczędnie

Wróćmy jednak do samych źródeł światła. Kilka ostatnich lat to przede wszystkim bardzo duży rozwój i ekspansja na rynku diod świecących, czyli LED. Mogą być nawet 10 razy bardziej energooszczędne niż zwykłe żarówki i kilkadziesiąt razy od nich trwalsze. Z nawiązką rekompensuje to wyższą cenę zakupu. Paradoksalnie, nawet gdyby zwykłe żarówki rozdawano za darmo, ich stosowanie i tak nie byłoby opłacalne. Właśnie ze względu na duże zużycie energii.

Żeby to sobie w pełni uświadomić warto skorzystać z kalkulatora porównującego zużycie prądu przez różne źródła światła, z uwzględnieniem ich żywotności: https://tco.ledvance-calculator.com

Trzeba od razu zaznaczyć, że LED ogromna grupa produktów. Mogą mieć formę zarówno rozmaitych świetlówek - z założenia zamienników pasujących do opraw na tradycyjne żarówki oraz reflektorki halogenowe, jak i diod w postaci taśm czy listew. Bywają one nawet wtapiane w fugi pomiędzy płytkami.

Przykład oświetlenia - diody LED

Etykieta energetyczna reflektorowej lampy LED PARATHOM R80
Reflektorowa lampa LED PARATHOM R80

Korzyści ze stosowania reflektorowej lampy LED PARATHOM R80

  • Zamiennik reflektorowych żarówek halogenowych o mocy do 46 W
  • Bardzo niskie zużycie energii
  • Długa trwałość do 15 000 godzin
  • Przezroczyste lampy LED wyposażone w innowacyjną technologię "pręcików LED"
  • Wygląd, wymiary i strumień świetlny porównywalne z żarówkami halogenowymi

Dlatego, w tym momencie najważniejsze, czy mamy łazienkę którą dopiero urządzamy i tworzymy jej oświetlenie od zera, czy z kolei szukamy raczej zamienników dla tradycyjnych żarówek i halogenów?

W pierwszym przypadku największe możliwości daje zastosowanie diodowych źródeł światła zasilanych niskim napięciem (zwykle 12 V) oraz przeznaczonych specjalnie dla nich zasilaczy i sterowników. Wówczas parametry prądu są stabilne, co zwiększa trwałość diod, można zastosować ściemnianie w bardzo dużym zakresie, a nawet zmianę barwy światła.

Na szczęście, bez trudu znajdziemy również zamienniki. Zarówno dla tradycyjnych żarówek oraz reflektorów halogenowych. Nie zawsze przecież chcemy lub możemy zmieniać zamontowane już oprawy. Trzeba tu jednak pamiętać o kilku sprawach.

Problemem może być różnica wymiarów zewnętrznych, bo choć trzonek będzie taki sam, to niejednej nowoczesnej świetlówki nie zdołamy zmieścić w starej oprawie. Poza napięciem zasilania, rodzajem trzonka i wymiarami zewnętrznymi trzeba też koniecznie sprawdzić jaki jest kąt rozsyłu światła świetlówki. To informacja podawana na opakowaniu.

Tradycyjna żarówka świeci dookolnie, świetlówka bardzo różnie. Światło może tworzyć stożek, rozkładać się poprzecznie do osi albo we wszystkich kierunkach. Ponadto w wielu żyrandolach i lampach nie ma kloszy. Dlatego właśnie LEDVANCE oferuje diodowe zamienniki reflektorów halogenowych zbudowane w całości ze szkła. Po wymianie wygląd będzie niemal identyczny.

Halogeny w miejsce żarówek

Żarówki halogenowe są zbudowane bardzo podobnie do tradycyjnych. Źródłem światła jest tak samo żarzący się drut wolframowy, ale bańka jest mniejsza, panuje w niej wyższa temperatura i wypełniona jest innymi gazami. Są przy tym oszczędniejsze (najczęściej o ok. 30%) i nawet 4 razy trwalsze (2000-4000 godzin). Najpopularniejsze były w postaci reflektorów z odbłyśnikiem różnej wielkości. Jednak w tym zastosowaniu coraz lepiej zastępują je światła LED o tym samym kształcie.

Przykład oświetlenia - żarówka halogenowa

Etykieta energetyczna Halogen Classic A
Halogen Classic A

Korzyści ze stosowania Halogen Classic A

  • Bezpośrednio zastępuje zwykłe żarówki
  • Tak samo przyjemne światło, jakie wytwarza żarówka
  • Natychmiast 100 % światła, bez czasu nagrzewania
  • Nie zawiera rtęci
  • Filtr UV

Można powiedzieć, że obecnie warto je stosować raczej zamiast tradycyjnych żarówek o klasycznej bańce w kształcie gruszki. Z racji dokładnie takich samych wymiarów idealnie pasują do niektórych opraw, zaś światło rozkłada się tak samo jak w przypadku żarówek tradycyjnych.

Ich atutem jest też bardzo dobre odwzorowanie kolorów i dla wielu osób po prostu przyjemne "ciepłe" światło. Bardzo przydają się również w instalacjach z tradycyjnymi ściemniaczami, w których nie da się stosować diodowych źródeł światła. A z racji układu przewodów takich ściemniaczy niejednokrotnie nie da się wymienić na nowocześniejsze - elektroniczne.

Podsumowanie

Podsumowując, jako pierwszy wybór traktujmy raczej diodowe źródła światła (LED). Na żarówki halogenowe decydujmy się zaś tam, gdzie ich zastosowanie byłoby trudne.

Jarosław Antkiewicz
Zdjęcia: LEDVANCE

Pozostałe porady
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Rok szkolny zbliża się dużymi krokami, czas aby się upewnić, czy pokój dziecka to miejsce...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny