Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Jak wybrać narzędzie pomiarowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Dzięki poziomnicy ściany są równe, niwelator gwarantuje idealne wypoziomowanie fundamentów, a laser krzyżowy ułatwia precyzyjne wykończenie wnętrz. Każde z urządzeń pomiarowych ma swoje zadanie do wykonania. Jak wybrać odpowiednie?

Szybki rozwój technologii i niezwykłe bogactwo oferty sklepów z narzędziami mogą wywołać zagubienie i zawroty głowy. Po które z urządzeń sięgnąć, chcąc wykonać konkretne zadanie związane z budową czy remontem domu, mieszkania czy projektowaniem ogrodu?

Poziomnica na straży poziomu i pionu

Czy pion i poziom zostały właściwie wyznaczone? Czy szafka w kuchni będzie wisiała równo, czy może szklanki w niej będą się zsuwały, bo nieodpowiednio wyznaczyliśmy kąt nachylenia mebli względem podłogi? Żeby uniknąć takich dylematów, wystarczy sięgnąć po poziomnicę.

- "To narzędzie niezbędne do pracy każdemu glazurnikowi, hydraulikowi czy elektrykowi. Ale musi je mieć też każdy instalator i właściciel domu czy mieszkania, który przynajmniej czasem zabiera się na jakieś drobne remonty" - mówi Michał Ostrowski, menadżer marki Stabila, ekspert branży narzędzi ręcznych w Lange Łukaszuk.

- "Dzięki poziomnicy wszystko, co budujemy, instalujemy i remontujemy będzie równe. Możemy wybrać klasyczną - z libelką albo elektroniczną. Pierwsza sprawdzi się w przypadku okazjonalnych prac, druga jest idealna dla zawodowców, którym niezbędna jest większa precyzja i muszą często sięgać po takie narzędzie" - wyjaśnia.

Każde takie urządzenie jest tym lepsze, im lepsze są materiały, z których zostało wykonane.

Praca z poziomnicą Stabila

Laser krzyżowy zadba o estetykę wnętrza

To nowoczesne urządzenie jest bardziej zaawansowanym kuzynem poziomnicy. Różnią się właściwie jednym, ale za to bardzo istotnym elementem - zamiast jednej wiązki światła, laser generuje dwie: jedną w pionie, drugą w poziomie. To pomaga wyznaczyć płaszczyzny - każdą z osobna albo obie na raz. Jeśli np. chcemy, by płytki na podłodze były idealnie dopasowane do tych na ścianie, ten przyrząd pozwoli to zrobić błyskawicznie. Zadba też o wyznaczenie idealnych kątów prostych.

- "To urządzenie znakomicie sprawdzające się tam, gdzie trzeba na przykład postawić ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, precyzyjnie ułożyć płytki, zaplanować rozmieszczenia gniazdek czy włączników elektrycznych oraz wytapetować pomieszczenia bez konieczności poprawek" - mówi menadżer marki Stabila.

- "Bardzo przydatna jest też funkcja pionownika, która pozwala idealnie pionowo powiesić np. szafkę" - dodaje.

Precyzję pracy zapewnia mu odpowiednio dobranym stabilny statyw.

Fundamentalne znaczenie niwelatora

To instrument niewielkich rozmiarów, ale o wielkim znaczeniu dla efektu końcowego prac budowlanych - pozwala wyznaczyć różnicę wysokości wskazanych punktów pomiarowych. Po to, byśmy mogli skutecznie wykorzystać wszystkie jego walory, musimy go wyposażyć w odpowiedni statyw i używać łaty do pomiarów.

- "Niwelator sprawia, że fundamenty domu są poziome, a wszystkie ściany - proste. Jego usługi przydadzą się nam również wtedy, kiedy chcemy ułożyć rynny tak, by woda pływała samoczynnie, pod pływem grawitacji oraz w sytuacji, gdy przebudowujemy drogę czy planujemy parking przed domem czy firmą" - wylicza Michał Ostrowski.

Do wyboru mamy nowoczesne niwelatory optyczne lub laserowe.

Strażnik kątów prostych

Praca stolarza, cieśli, montera konstrukcji czy dekarza bez tego narzędzia byłaby właściwie niemożliwa. Kątownik pozwala precyzyjnie wyznaczyć potrzebny kąt, a potem sprawdzać, czy w czasie prac coś nie zostało zepsute. Jest wiele takich narzędzi, ale modele elektroniczne pozwalają precyzyjnie mierzyć i wskazywać kąty w każdym położeniu. Na dodatek takie urządzenie ma możliwość zapamiętania mierzonych wartości. Ważne są też: solidna, lekka obudowa i widoczny wyświetlacz.

Poziomnica Stabila

Sam zmierzę wszystko

Jak wyliczyć, ilu merów kwadratowych glazury potrzebujemy do kuchni? Albo jaka jest kubatura domu? Kiedyś potrzeba było do tego co najmniej dwóch osób, żmudnych wyliczeń i jeszcze na dodatek sporych umiejętności matematycznych. Dziś z odsieczą przychodzi nam nowoczesna technika. Elektroniczny dalmierz (najlepiej z wbudowanym portem Bluetooth) radykalnie ułatwia i przyspiesza takie prace.

- "Wszystkie dane są automatycznie przesyłane do smartfonu dzięki specjalnej aplikacji, a stamtąd - do komputera. Cały projekt remontu można wykonać błyskawicznie. Nie są potrzebne żadne kartki ani kabelki" - mówi menadżer marki Stabila.

- "Najnowocześniejsze modele mają bardzo duży zasięg - do 200 metrów. Oferują też niezwykłą precyzję pomiarów" - zapewnia.

Woda gwarantuje odpowiedni poziom prac

Ta konstrukcja jest prosta, ale jej zalety trudno przecenić - bez poziomnicy wodnej trudno sobie wyobrazić precyzyjne prace murarskie na rozległym terenie. To urządzenie (nazywane też poziomnicą wężową lub z niemieckiego szlauchwagą) składa się z dwóch rurek z precyzyjną podziałką. Obie są połączone wężem - stąd nazwa.

- "Pomiar polega on na przyłożeniu wskaźników do wybranych punktów i obserwacji wody na podziałkach. Jeśli mierzone elementy są na tym samym poziomie, to wskazane przez wodę wartości są takie same. Jeśli zaś ciecz w jednym ze wskaźników znajduje się wyżej, to znaczy, że jest on przyłożony za nisko (odwrotnie, niż mogłoby się początkowo wydawać" - tłumaczy Michał Ostrowski.

Działanie poziomnicy wodnej opiera się na grawitacji ziemskiej oraz zasadzie naczyń połączonych, w których woda przyjmuje zawsze taki sam poziom. Przewaga tego narzędzia nad typowymi poziomicami murarskimi wynika z możliwości ustalenia poziomu elementów oddalonych nawet o kilkadziesiąt metrów. Przydaje się nie tylko w zadaniach murarskich, ale również w wielu pracach w ogrodzie, na działce czy w domu.

źródło i zdjęcia: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Spółka jawna

Pozostałe porady
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Rok szkolny zbliża się dużymi krokami, czas aby się upewnić, czy pokój dziecka to miejsce...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny