Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Jak zadbać o jakość powietrza w Polsce?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Problem smogu dotyczy nie tylko polskich miast. Jak wynika z najnowszego raportu ISECS, Polska jest jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie rośnie udział stężenia pyłu PM10 i benzopirenu na terenach wiejskich. Najlepszym sposobem na walkę z tym zjawiskiem jest termomodernizacja budynków połączona z wymianą źródła ciepła. Dzięki instalacji produktów Immergas można otrzymać dotację w ramach rządowego programu "Czyste Powietrze".

- "Zanieczyszczenie powietrza na terenach wiejskich niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia nie tylko mieszkańców miast, ale także wsi. Smog ma wpływ m.in. na jakość produkowanej żywności. Zaangażowanie w realizację programów na rzecz czystego powietrza na polskiej wsi powinno więc być priorytetem dla wszystkich. W Immergas mamy kompetencje i doświadczenie, które pozwalają na wsparcie naszych klientów w poprawie efektywności energetycznej oraz redukcji zanieczyszczeń" - Dariusz Nastarowicz, Dyrektor Techniczny Immergas.

Z Immergas uzyskasz dofinansowanie

Polska jest jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie rośnie udział szkodliwych dla zdrowia - pyłu zawieszonego PM10 oraz benzopirenu na terenach wiejskich[1]. Są to składniki smogu, za który w Polsce odpowiada główne niska emisja. Dzięki samej modernizacji obiektów jednorodzinnych możliwe jest zmniejszenie stężenia benzopirenu i szkodliwych pyłów odpowiednio o 23 i 44% w skali całego kraju. Wymiana pieców grzewczych na zeroemisyjne zredukuje pierwszy składnik smogu o 78%, a drugi o 41%.

Jak uzyskać dofinansowanie?

[1] Dane z raportu Institute for Security, Energy and Climate Studies - ISECS, przygotowanego na zlecenie Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - EFRWP.

- "Najlepszym rozwiązaniem przy modernizacji źródła ciepła jest wymiana kotłów grzewczych na urządzenia "zeroemisyjne", jakimi są pompy ciepła wykorzystujące odnawialne źródła energii. W Immergas posiadamy wszystkie produkty niezbędne do kompleksowej modernizacji lub budowy systemu grzewczego budynku. Co więcej korzystając z naszych produktów można starać się o dopłaty z rządowego programu "Czyste powietrze" - Dariusz Nastarowicz, Dyrektor Techniczny Immergas.

Porównanie emisji zanieczyszczeń z różnych źródeł:

Porównanie emisji zanieczyszczeń z różnych źródeł

Ekologia, bezpieczeństwo i wydajność

Nowoczesne urządzenia grzewcze Immergas takie jak: kondensacyjne kotły gazowe, pompy ciepła, systemy solarne i fotowoltaika, wpisują się w założenia programu "Czyste Powietrze". Są ekologiczne, wydajne i bezpieczne. Nie emitują substancji, które zanieczyszczają powietrze i powodują powstawanie smogu. Program "Czyste powietrze" zakłada dotacje dla takich rozwiązań. W ciągu 10 lat na ten cel ma popłynąć 103 mld zł. Nabór wniosków ruszył we wrześniu 2018 r. Zgłoszenia można składać we właściwym dla miejsca położenia budynku Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

źródło i zdjęcia: Immergas

Pozostałe porady
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Rok szkolny zbliża się dużymi krokami, czas aby się upewnić, czy pokój dziecka to miejsce...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny