Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wełna mineralna

Podsumowanie sezonu grzewczego. Co zrobić, żeby za rok zaoszczędzić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Początek wiosny to nie tylko czas na porządki. To także odpowiednia pora na wszelkiego rodzaju podsumowania. Kończy się sezon grzewczy, pozostają... rachunki za ogrzewanie.

Czy policzyliście już, ile wydaliście na utrzymanie ciepła w mieszkaniu w trakcie zimy? Rozczarowani wysokimi opłatami? Warto zastanowić się, co zrobić, by w przyszłym roku zaoszczędzić. Przedstawiamy kilka porad, które możecie wprowadzić już dziś, a efekty będą utrzymywać się przez wiele kolejnych lat.

Skuteczne ocieplenie miejsca, w którym zamierzasz zamieszkać zagwarantuje ci naprawdę spore oszczędności w kolejnych latach. Ocieplić można dachy, ściany, podłogi na gruncie i stropy nad nieogrzewanymi piwnicami. Docieplenie nawet jednej z tych przegród daje wymierne efekty. Podnosi jakość termiczną budynku, zmniejsza ilość zużywanego paliwa, dzięki czemu redukuje koszty eksploatacji oraz ogranicza emisję zanieczyszczeń.

Inwestycja w ocieplenie domu nowego czy starego się opłaca!

Termoizolacja to coś, o czym nie wolno zapominać przy budowie domu. Dzięki niej zagwarantujemy sobie komfort użytkowania budynku na wiele lat. Nie warto więc oszczędzać na materiałach i fachowym wykonaniu. Jeśli przy ocieplaniu budynku postawimy na sprawdzone wełny szklane, dostaniemy doskonałą izolacyjność termiczną, która pozwoli nam zmniejszyć straty związane z ucieczką ciepła, a jednocześnie zadbać o środowisko. Ocieplenie wełną mineralną z gliwickiej fabryki Isover, która jako surowiec do produkcji wykorzystuje ponad 70% stłuczki szklanej pochodzącej z recyklingu wraz ze szczelnymi oknami i drzwiami jest kluczem do tego, by energooszczędnie i ekologicznie zaizolować dom.

Prawidłową izolację opłaca się wykonać także w domach, które już istnieją. Wiele ze starych budynków, tych, które powstały w latach 70. i 80. XX wieku, nie spełnia bowiem standardów dotyczących maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła i zapotrzebowania na energię. Ciepło "ucieka", a ty musisz podkręcać ogrzewanie i wydawać więcej – zupełnie niepotrzebnie! Według badań kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych pozwala zaoszczędzić aż 70% zużywanej energii na cele grzewcze!

W dodatku inwestycja w dobrą izolację budynku opłaca się nie tylko mieszkańcom domów jednorodzinnych, ale także bloków. Dobrze wykonana termoizolacja zapewni oszczędności przez pokolenia. Dlatego jeśli budynek ma już izolację, ale nie spełnia ona swojego zadania, warto zainteresować tym tematem spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową.

Optymalne rozwiązania w kwestii doboru izolacji, ilości potrzebnego materiału i szczegółów montażu pomoże dobrać aplikacja ISOVER PL dostępna bezpłatnie na systemy Android i IOS.

Skuteczna termoizolacja. Na co zwrócić uwagę?

Przy ocieplaniu budynków ważna jest jakość materiałów i prac budowlanych. To inwestycja na lata, która z pewnością się zwróci, więc nie warto na niej oszczędzać.

- "Parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału ociepleniowego to klasa niepalności (niepalne oznaczane są symbolem "A") oraz wartość współczynnika przewodzenia ciepła, którą deklaruje producent λD (lambda z indeksem D). Charakteryzuje ona właściwości termoizolacyjne materiału. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej, ponieważ materiał jest lepszym izolatorem. Wełna mineralna ISOVER o najniższej "lambdzie" ma deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,030 W/(mK). Dla efektywności izolacji termicznej ważny jest również opór cieplny. Oznaczany jest on literą R z indeksem D i określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym przegroda może lepiej zostać zaizolowana termicznie" - wyjaśnia Ewa Bryś, Inżynier Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Termoizolacja to nie tylko oszczędności na ogrzewaniu

Skuteczna termoizolacja zapewnia nie tylko zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Daje dużo więcej korzyści.

- "To, jaki materiał i rozwiązania izolacyjne wybierzemy, zadecyduje o temperaturze w pomieszczeniach, kosztach ogrzewania i chłodzenia, a także jakości powietrza w domu, redukcji niepotrzebnego hałasu czy bezpieczeństwie pożarowym. Prawidłowo dobrana i zamontowana izolacja zapewni komfort na lata" - przekonuje Ewa Bryś, Inżynier Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska

Pozostałe porady
Jakim preparatem najlepiej impregnować drewno?
Jakim preparatem najlepiej impregnować drewno?
Każdy właściciel chce by jego taras prezentował się pięknie i żeby tak było należy umiejętnie o...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny