Porady

Drewniane podłogi – piękne i trwałe

20.11.2012

Drewniane podłogi cieszą się niesłabnącą popularnością – nadają wnętrzu wyjątkowy klimat, a odpowiednio pielęgnowane i zabezpieczone przetrwają wiele lat. W ofercie Tikkurila znaleźć można wysokiej jakości preparaty przeznaczone do olejowania, lakierowania i malowania podłóg drewnianych.

Drewno jest jednym z najwszechstronniej wykorzystywanych naturalnych surowców. Wykonane z niego podłogi doskonale pasują do niemal każdego stylu wnętrza i nawet z upływem lat pozostają ponadczasowo modne. Niezwykle popularne we wnętrzach o klasycznej aranżacji, kojarzą się z poczuciem bezpieczeństwa i ciepłem domowego ogniska.

Drewniane podłogi – piękne i trwałe są też oryginalnym elementem stylu współczesnego i minimalistycznego, przełamując jego „chłód”. Decydując się na drewnianą podłogę pamiętajmy jednak, że materiał ten ulega naturalnemu zużyciu, dlatego należy zadbać o odpowiednie wykończenie, zabezpieczenie i pielęgnację takich podłóg. Zabiegi takie jak olejowanie, lakierowanie czy malowanie pomogą utrwalić piękno drewnianych podłóg i zdecydowanie przedłużyć ich żywotność.

Olejowanie podłóg drewnianych – jest to bardzo popularny sposób zabezpieczenia podłóg drewnianych, który pozwala jednocześnie na zachowanie naturalnego wyglądu powierzchni. W przeciwieństwie do lakieru, olej nie tworzy powłoki pokrywającej parkiet. Tikkurila poleca naturalny, bezbarwny olej Nostalgia Floor Oil. Stworzony na bazie wosków carnauba i candelila, pogłębia i podkreśla naturalny kolor i strukturę drewna oraz nadaje satynowy połysk.

Zasady stosowania:

  • Przed przystąpieniem do olejowania należy oczyścić dokładnie powierzchnię z brudu i kurzu oraz pozostawić do wyschnięcia. Należy również usunąć pozostałości poprzednich preparatów (poprzez szlifowanie bądź cyklinowanie), a następnie odkurzyć.
  • Olej Nostalgia Floor Oil nakładamy za pomocą pędzla, szmatki lub natrysku. Pierwszą warstwę pozostawiamy do wchłonięcia na 5-10 minut, a następnie usuwamy niewchłonięte pozostałości i polerujemy podłogę szmatką. Powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin i powtarzamy procedurę. Zazwyczaj dwie warstwy oleju są wystarczające.

Regularne olejowanie z użyciem Nostalgia Floor Oil, zabezpiecza drewnianą powierzchnię i sprawia, iż jest ona wodoodporna, trwała oraz łatwa do utrzymania w czystości.

Lakierowanie podłóg drewnianych – zabezpiecza posadzkę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi, a także nadaje powierzchni eleganckie wykończenie.

W ofercie Tikkurila znaleźć możemy lakiery przeznaczone do drewnianych podłóg: Parketti Ässä oraz Unica Super Lacquer. Parketti Ässä to wodorozcieńczalny, poliuretanowo-akrylowy lakier, przeznaczony do lakierowania oszlifowanych powierzchni drewnianych oraz do  powierzchni uprzednio lakierowanych.

Zapewnia półmatowe, półpołyskowe lub połyskowe wykończenie. Unica Super Lacquer to uretanowo-alkidowy, szybkoschnący lakier, nadający półpołyskowe lub połyskowe wykończenie. Zawiera środki spowalniające proces żółknięcia spowodowany promieniowaniem UV.

Zasady stosowania:

  • Przed lakierowaniem należy dokładnie przygotować powierzchnię – powinna być ona sucha, czysta i przeszlifowana. Konieczne jest również dokładne odkurzenie i odpylenie. Przed nałożeniem ostatniej warstwy lakieru, należy umyć i starannie wytrzeć podłogę.
  • W przypadku drewna surowego należy zastosować warstwę lakieru podkładowego (szczegółowe zalecenia w Kartach Technicznych produktów). Po wyschnięciu szlifujemy ją (z użyciem np. gładkiego papieru ściernego), a następnie odkurzamy powierzchnię.
  • Zazwyczaj nakładane są dwie lub trzy warstwy lakieru. Konieczne jest zachowanie zalecanych przez producenta odstępów w nakładaniu kolejnych warstw. Ważne jest również, by nakładać lakier zgodnie z kierunkiem słojów drewna.

Malowanie podłóg drewnianych farbą – pozwala zabezpieczyć podłogę, a także nadać jej oryginalny kolor, dzięki czemu aranżacja zyskuje indywidualny styl. Przeznaczona do malowania podłóg drewnianych farba Betolux marki Tikkurila oferowana jest w odcieniu białym oraz 20 gotowych kolorach, które nadadzą wnętrzu modny charakter. Betolux zapewnia połyskowe wykończenie malowanej powierzchni.

Zasady stosowania:

  • Należy oczyścić powierzchnię z brudu i kurzu, usunąć żywicę z sęków za pomocą stalowego skrobaka.
  • Konieczne jest również zaszpachlowanie wszelkich drobnych pęknięć i otworów. Duże ubytki pomiędzy płytami podłogowymi wypełniamy przy pomocy klinów drewnianych. Należy zeszlifować szpachlowane miejsca i usunąć pył.
  • Dotychczasowe powłoki, będące w złym stanie technicznym, należy dokładnie usunąć.
  • Powierzchnie z surowego drewna wymagają zagruntowania. Natomiast w przypadku renowacji starych powłok malarskich, należy wykonać wymalowanie próbne.
Źródło: Tikkurila

Więcej

Firma powiązana:

Tikkurila Polska S.A.

Telefon 14 680 56 00, infolinia 801 88 99 65, 22 310 95 55
www.tikkurila.pl, www.tikkurilapotegakolorow.pl
tikkurilapolska@tikkurila.com

Tikkurila Polska S.A.