Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Ogród w stylu śródziemnomorskim

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Cudowne zielone wyspy Grecji tonące w lazurze morza, czy blask zachodzącego słońca w winnicach Toskanii. Te klimaty możecie z łatwością przenieść do swojego ogrodu.

Wystarczy zaaranżować go w stylu śródziemnomorskim, w którym bardzo ważne jest wykorzystanie surowców naturalnych lub takich, które je przypominają. Należy pamiętać również o tym, że woda w tej strefie klimatycznej jest luksusem, zwłaszcza latem, dlatego przy aranżacji ogrodu rezygnuje się z dużych powierzchni trawników, na rzecz nawierzchni utwardzonych. Są one najczęściej wykonywane z piaskowca, marmuru czy granitu. Nie mniej jednak ze względu na ich wysoką cenę, warto rozważyć zastosowanie nawierzchni, która przypomina je wyglądem i estetyką.

Kostka betonowa Polbruk Petra

Świetnie w tej roli sprawdzą się te wykonane z kostki betonowej Polbruk Petra. Przy tworzeniu tego wzoru projektanci inspirowali się Skalnym Miastem w Jordanii. Petra to cztery nieregularne kształty pozwalające na dość dużą swobodę aranżacji. Trzy z nich to tzw. kostki brzegowe, które układa się na krawędzi ścieżki czy placu. Oprócz tego występuje jeden kształt pełny, który służy do wypełnienia przestrzeni pomiędzy brzegami ścieżki. Tę wersję kostki można z powodzeniem układać także w systemie step-by-step. Polega on na stosowaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach z delikatnym przesunięciem, tak żeby stanowiły one swoisty deptak prowadzący do zacisznie położonej mini fontanny lub oczka wodnego, tak popularnego w ogrodach śródziemnomorskich.

Ścieżka z kostki Polbruk Petra

Polbruk Petra posiada dwie faktury: gładką i płukaną. Pierwsza z nich występuje w trzech wersjach kolorystycznych: alpen (popielato-szara), onyx (jasnobrązowa) i sahara (w kolorze piaskowca). Druga zaś - w kolorze bianka, który stanowi melanż bieli i szarości. Wszystkie te barwy świetnie skomponują się z soczyście zielonymi roślinami w ogrodzie śródziemnomorskim. Oprócz cudownie pachnących ziół - rozmarynu, lawendy czy szałwii, warto pomyśleć o drzewach i krzewach, które sprawdzą się w naszym klimacie, takich jak różanecznik, bukszpan, laurowiśnia czy platan klonolistny. Warto zasadzić pnącza - winobluszcz czy winorośl, które osłonią nas latem przed palącymi promieniami słońca.

Polbruk Petra to nawierzchnia bardzo uniwersalna. Ze względu na swoją grubość 8 cm, może być z powodzeniem stosowana nie tylko na deptakach i placach, ale również podjazdach i drogach, po których jeżdżą pojazdy o masie powyżej 3,5 tony.

źródło i zdjęcia: Polbruk

Pozostałe porady
Jakim preparatem najlepiej impregnować drewno?
Jakim preparatem najlepiej impregnować drewno?
Każdy właściciel chce by jego taras prezentował się pięknie i żeby tak było należy umiejętnie o...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny