Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Ekspert DLH radzi: Co warto wiedzieć przed zakupem dębowej podłogi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wybierając dębową podłogę do domu lub mieszkania należy kierować się kilkoma czynnikami, a przede wszystkim tym, czy planujemy skorzystać z ogrzewania podłogowego oraz w jakim stylu chcemy urządzić wnętrza.

Drewniana podłoga zachwyca naturalnym urokiem, elegancją oraz trwałością. Nie bez powodu Polacy są więc tak bardzo przywiązani do jej obecności we wnętrzach. Na rynku dostępne są deski produkowane z rozmaitych gatunków drewna, jednak to te dębowe cieszą się największą popularnością. Do wyboru są deski lite i warstwowe, które różnią się między sobą budową, sposobem montażu oraz wyglądem. Tak bogata oferta drewnianych podłóg rodzi wiele pytań związanych z wyborem tej idealnej do naszych potrzeb i sytuacji projektowej. Na najważniejsze z nich odpowiada ekspert DLH.

Czym różnią się deski lite od warstwowych?

Będąc na etapie wyboru dębowej podłogi, należy wiedzieć, że do wyboru są deski lite, wykonywane w całości z jednego kawałka drewna, a także warstwowe, których warstwy wierzchnie wytwarza się z docelowego gatunku drewna, natomiast spodnie z innych mniej szlachetnych odmian lub materiałów drewnopochodnych. Jak się okazuje, to te drugie od kilku lat dominują na rynku podłóg drewnianych.

- Atutem podłóg o warstwowej budowie są o wiele mniejsze naprężania występujące w deskach, a to dzięki prostopadłemu układowi poszczególnych warstw. Przekłada się to na mniejsze ryzyko wypaczenia desek, zerwania spoiny klejowej czy niewystarczająco odpornej wylewki. Jedną z największych zalet podłóg warstwowych jest także możliwość bezpiecznego stosowania na wodnych, niskotemperaturowych systemach grzewczych - są one mniej podatne na spękania i powstawanie szczelin niż deski lite. DLH oferuje zarówno lite podłogi dębowe, jak i podłogi o dwuwarstwowej i trójwarstwowej budowie, których warstwy wierzchnie wytwarza się ze szlachetnego drewna dębowego - mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Dębowa podłoga w salonie

Jeśli chodzi o deski o warstwowej budowie, warto wspomnieć, że dobra drewniana podłoga powinna mieć warstwę wierzchnią o grubości ok. 3,4 mm – 4 mm, tak jak w przypadku desek DLH z kolekcji Antique i Deco Line.

- Grubsza warstwa dekoracyjna zapewnia deskom większą trwałość i odporność na ścieranie oraz wgniecenia. Należy pamiętać jednak o tym, że jeśli nasza podłoga ma skutecznie przewodzić ciepło, nie powinna być zbyt gruba. Deski z kolekcji Antique i Deco Line spełniają to kryterium - dodaje Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Dębina jest bardzo twarda, przez co produkowane z niej deski - zarówno lite, jak i warstwowe - są wysoce wytrzymałe, dlatego z powodzeniem można stosować je w miejscach intensywnie eksploatowanych. Deski warstwowe są dodatkowo stabilne, dzięki czemu dobrze radzą sobie ze zmiennymi warunkami wilgotnościowymi i temperaturowymi w pomieszczeniach. Reasumując, wybór podłogi litej lub warstwowej należy uzależnić w bardzo dużym stopniu od tego, czy planujemy w naszych wnętrzach zastosować ogrzewanie podłogowe.

Jak wygląda montaż dębowych podłóg?

Montaż dębowych podłóg różni się w zależności od budowy desek. Pomimo tego, że w większości przypadków nie jest on skomplikowany, zaleca się, aby przeprowadzili go fachowcy, którzy doskonale widzą jak pracować z drewnem.

Dębowa podłoga w kuchni

- Deski lite oraz dwuwarstwowe pochodzące z kolekcji Antique i Deco Line od DLH łączy się na pióro-wpust, klejąc je do podłoża. Takie rozwiązanie gwarantuje trwałość i naturalność tradycyjnego wykończenia. Jeśli chodzi o deski trójwarstwowe pochodzące z linii Antique, montaż jest bezklejowy czyli tzw. „pływający” dzięki zastosowaniu  zamka Soft Loc 5G, który sprawia, że montaż przebiega szybciej i sprawniej - mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH.

Wygląd ma znaczenie!

Dębowe podłogi dają bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jako naturalny surowiec zachwycają ciepłą kolorystyką i unikalnym rysunkiem, a dzięki dodatkowym zabiegom wykończeniowym, takim jak olejowanie, lakierowanie, wędzenie, termowanie, szczotkowanie, piaskowanie, bielenie czy fazowanie, mogą przybierać rozmaite wybarwienia i struktury. Ponadto dębowe deski dostępne są w różnych klasach drewna, określanych na podstawie jego naturalnych właściwości. Selekcja desek u poszczególnych producentów może się nieco różnić.

- Klasy drewna nie mają wpływu na trwałość podłogi, lecz odnoszą się do cech jej wyglądu. W DLH wyróżniamy cztery klasy: ELEGANCE, CLASSIC, RUSTIC i COUNTRY. Deski klasy ELEGANCE będą zbliżone do siebie kolorystycznie oraz starannie wyselekcjonowane pod względem ilości sęków, CLASSIC będę wyróżniały się naturalnie zróżnicowaną kolorystyką i rysunkiem wzbogaconym w sęki, RUSTIC ukażą naturalnie różnorodną kolorystykę desek, dowolny układ słojów, zdrowe, zepsute i szpachlowane sęki, a COUNTRY zróżnicowania kolorystyczne, liczne sęki, a także pęknięcia wypełnione ciemną masą szpachlową - mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Debową podłogę można różnie zaaranżować

Zwolennikom klasycznych i ponadczasowych aranżacji do gustu przypadną podłogi lite, które w ofercie DLH dostępne są w wykończeniu transparentnym olejem naturalnym lub lakierem UV. Podłogi linii Antique dzięki rustykalnemu wyglądowi zachwycą każdego miłośnika wnętrz z duszą, natomiast linii Deco Line osoby ceniące nowoczesny design. Oferowane produkty dostępne są w wykończeniu olejami naturalnymi lub barwiącymi lakierami UV.

- Olejowanie uważa się za najbardziej naturalne wykończenie desek, eksponujące autentyczne walory drewna dębowego. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, zapewniając deskom dodatkową ochronę, przede wszystkim przed wilgocią. Wysokiej jakości lakier nakładany oraz utwardzany kilka razy z wykorzystaniem technologii UV zapewnia deskom z kolei wysoką jakość i trwałe wykończenie. Warto wspomnieć o tym, że produkty oferowane przez DLH – zarówno deski lite, jak i warstwowe (dzięki temu, że posiadają odpowiednio grubą warstwę wierzchnią), można odnawiać oraz nawet kilkukrotnie poddawać renowacji poprzez cyklinowanie i ponowne wykończenie powierzchni - dodaje Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na deski lite czy warstwowe, nadamy wnętrzom naturalnego uroku i elegancji, a także zyskamy pewność, że podłoga będzie trwała, ciesząc nasze oczy przez wiele, wiele lat!

źródło i zdjęcie: DLH Global

Pozostałe porady
Jak robić zakupy przyjazne środowisku?
Jak robić zakupy przyjazne środowisku?
Zbyt często ludzie udają się do supermarketów, kupując pożywienie w nadmiarze, nie zwracając...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny