Porady

Jak przygotować garaż do montażu bramy segmentowej?

Odpowiednio przeprowadzony montaż bramy segmentowej to jedna z ważniejszych czynności, która umożliwi sprawne działanie mechanizmu. Zanim jednak fachowcy zajmą się montowaniem bramy, należy wykończyć ściany wewnątrz garażu i przeprowadzić instalację elektryczną. W dalszej części dowiecie się, na co zwrócić uwagę planując montaż bramy garażowej. Firma NITUS przygotowała krótki poradnik na ten temat.

Ściany w garażu

Bramę segmentową zamontować można w garażu, gdzie ściany wykonane są z cegły, ram stalowych lub żelbetu. Wygląd oraz wymiary nadproża i węgarków powinny mieć zachowane odpowiednie parametry. Przyjrzyjmy się temu bliżej...

Czym jest nadproże?

Nadproże to element konstrukcyjny, który znajduje się powyżej otworu wjazdowego. W tym miejscu montuje się górną część prowadzenia bramy razem z napędem. Standardowa wysokość nadproża w bramach garażowych wynosi około 350 mm.

Brama segmentowa

Czym są węgarki?

Węgarki to pionowe elementy obejmujące swoją powierzchnią przestrzeń od krawędzi otworu wjazdowego w kierunku ścian garażu. W tym miejscu montuje się prowadnice pionowe. Wymiary węgarków w bramach garażowych powinny mieć minimum 100 mm.

Zarówno nadproże, jak i węgarki stanowią istotne elementy garażu, których trzeba dopilnować. W zakresie tego słowa znajdują się czynności takie jak: otynkowanie oraz malowanie. Zaleca się wykonać je jeszcze przed zamontowaniem bramy, gdyż późniejsze prace wykończeniowe mogą być bardzo utrudnione. Zalecamy także, aby pozostałe ściany garażu otynkować oraz wymalować przed montażem. W przeciwnym wypadku wilgoć opadać będzie na zamontowaną bramę.

Węgarki oraz nadproże muszą być proste i znajdować się w jednej płaszczyźnie z zachowaniem pionu. To jeden z czynników, który decyduje o tym, czy brama będzie pracować prawidłowo. Brama segmentowa zamontowana na nierównej płaszczyźnie prowadzi do nieproporcjonalnego rozstawienia sił. W efekcie większy nacisk zostaje położony na jedną stronę, a poszczególne elementy zużywają się szybciej.

Opis bramy

Sufit w garażu

Wykończenie sufitu jest bardzo ważną czynnością, która bezwzględnie powinna poprzedzić montaż bramy segmentowej. Prowadnice poziome, które montuje się w na tej przestrzeni, mogą utrudnić późniejsze prace wykończeniowe. Zwróćmy uwagę, aby w zasięgu otwierania bramy nie występowały elementy, które utrudniałyby jej ruch.

Podwieszenie prowadnic

W sytuacji, gdy montaż bramy segmentowej do ścian oraz sufitu jest niemożliwy, tworzymy samonośną konstrukcję. Do niej montujemy bramę. Podwieszenie prowadnic poziomych możliwe jest tylko wtedy, gdy sufit jest stabilny i wykończony. W tym wypadku wykończenie ścian bocznych również jest wymagane.

Posadzka w garażu

Posadzka powinna być przede wszystkim równa i mieć zachowany odpowiedni poziom w stosunku do ścian. Zachowanie tych standardów gwarantuje nie tylko odpowiednie warunki dla pracy bramy, ale także szczelność. Położenie wylewki, ułożenie płytek trzeba wykonać jeszcze przed montażem. W obrębie podłoża gdzie pracuje brama, nie mogą występować żadne przeszkody typu: rury, kable i inne. Każdy element znajdujący się na torze ruchu bramy utrudnia jej pracę.

Instalacje

Decydując się na bramę segmentową z automatem, sprawą oczywistą jest dostosowanie elektryki do potrzeb mechanizmu. Przed otynkowaniem garażu należy więc pamiętać o:

  • zamontowaniu instalacji elektrycznej pod napęd,
  • gniazdkach w suficie,
  • wygospodarowaniu obszaru na elementy automatyki (np. fotokomórki).

Wcześniejsze wykonanie tych prac pozwoli uniknąć rozkuwania ścian oraz sufitu, gdy brama będzie już zamontowana.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy NITUS: https://www.nitus.pl/

źródło i zdjęcie: Nitus

Jak przygotować garaż do montażu bramy segmentowej?

Firma powiązana:

P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak

Telefon 14 684 50 07
www.nitus.pl
nitus@nitus.pl

P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak
Zobacz produkty: