Porady

Kobiecy punkt widzenia przy wyborze okien

Kiedy dokonujemy wyboru okien do głosu dochodzi "męska" strona naszej osobowości - zwracamy uwagę na ich funkcjonalność, jakość i parametry techniczne. Dlaczego jednak najlepszych wyborów okien dokonują pary? Bo ich wybór to połączenie kwestii praktycznych i estetyki. Istotna rolę odgrywa tu jednak  płeć piękna. Co jest więc istotne, gdy patrzy się na okna "kobiecym okiem"?

Czy funkcjonalność i styl mogą iść w parze przy wyborze stolarki okiennej?

Okna są ważnym elementem budynku: wpływają na bilans energetyczny domu, poziom nasłonecznienia oraz bezpieczeństwo. Chronią przed chłodem, wiatrem, a we współczesnej architekturze stają się pełnoprawnym elementem ozdobnym fasady, często decydując o charakterze całości.

Zrozumiałe jest zatem, iż podczas ich zakupu w głównej mierze koncentrujemy się na walorach praktycznych. Jednak kiedy już znajdziemy okna o doskonałych właściwościach użytkowych i parametrach technicznych, czas skupić się na ich wyglądzie. 

Decydującą rolę w określeniu ostatecznego wyglądu idealnych okien zazwyczaj mają kobiety - ich poczucie estetyki, zdolność rozróżnienia subtelności odcieni kolorystycznych, dbałość o najdrobniejszy szczegół w połączeniu z praktycznością rozwiązań stają się na tym etapie nieocenione. Co jest istotne, gdy patrzy się na okna „kobiecym okiem”?

Kolor profilu okiennego

Okna w uniwersalnym białym kolorze są zawsze w modzie. To wybór ponadczasowy - niezmiennie elegancki, a przy tym stonowany - dzięki czemu białe ramy pasują do budynków o różnym stylu oraz barwie elewacji. Jeżeli cenimy bezpieczne, sprawdzone rozwiązania, będą one z pewnością trafionym zakupem.

Z myślą o miłośnikach odważnym konceptów projektowych, stworzono okna w nieoczywistych dla nich kolorach. Listę otwierają szarości, antracyt i czerń. Podkreślą one minimalistyczny, a zarazem elegancki wygląd budynku. Możemy pójść jeszcze dalej, stawiając na ramy w wyrazistych barwach, m.in. w czerwieni, która nada elewacji niepowtarzalny wyraz. Nie zapominajmy również o szerokiej gamie oklein drewnopodobnych.

Dla niezdecydowanych oraz ceniących nietuzinkowe rozwiązania zaprojektowano stolarkę dwukolorową. Jej wyróżnikiem są profile o różnej kolorystyce na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Tym samym łatwiej można dopasować je zarówno do elewacji, jak i wystroju wnętrz.

Jaki powinien być kształt profilu ramy okiennej?

Każda kobieta wie, że na obraz całości stylizacji składają się wszystkie jej elementy. Kolor ramy powinien więc współgrać z kształtem profilu, a te należy dobrać do bryły oraz stylu całego budynku. Do wyboru mamy profile wąskie i szerokie, proste i zaokrąglone.

Wąski, subtelny profil to więcej światła w pomieszczeniu - ale tylko kobieta w pełni doceni jego harmonię, kompozycję, finezję i wysublimowany kształt całości. Wybór: prosty czy zaokrąglony? - to już "wisienka na torcie".

Klamki , zawiasy i inne detale okienne  - wszystko ma znaczenie

Częściowo rozwrte skrzydło okienne ze zbliżeniem na klamkę, fot OknoPlus

Okucia stają się funkcjonalną ozdobą każdego okna, detalami, którymi projektanci wyróżniają i ozdabiają przeszklenia. Wybierając klamki i pozostałe okucia w srebrnym lub złotym kolorze, dodamy oknom subtelnej elegancji. To drobny element, który ma ogromny wpływ na ostateczny odbiór całej kompozycji.

Listwa ozdobna, okalająca skrzydło okna od strony wewnętrznej, pozwala dodatkowo na uzyskanie wizualnego efektu zlicowania skrzydła z ramą.

Funkcjonalność i wysoka jakość okien może iść w parze z ich dopracowanym, estetycznym wyglądem. Takie modele pogodzą pragmatyczne wymagania z gustem i dobrym smakiem, wprowadzając zgodę w związku - na budowie i poza nią.

źródło i zdjęcia: OknoPlus

Kobiecy punkt widzenia przy wyborze okien

Firma powiązana:

OknoPlus

Telefon 12 277 57 00, 0 800 13 00 54 (infolinia)
www.oknoplus.com.pl
biuro@oknoplus.com.pl

OknoPlus
Zobacz produkty: