Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Bramy garażowe, automatyka

Jak walczyć z wilgocią na oknach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Wilgoć, która osadza się na szybach okiennych jest problemem, z którym spotkał się chyba każdy właściciel domu. Nie każdy z nas ma świadomość tego, że osiadanie pary wodnej na oknie, nie jest zagadnieniem jednoznacznym… Aby poznać przyczynę zjawiska, należy zbadać, w której strefie okna występuje wilgoć. Od wewnątrz budynku, w środku szyby, a może od strony zewnętrznej?

Skąd bierze się wilgoć na oknach?

Codzienne czynności domowe, takie jak: kąpiel, gotowanie, prasowanie, są źródłem pary wodnej, która unosi się w powietrzu, a kolejno osadza na oknach. Chcąc się jej pozbyć, najczęściej po prostu otwieramy okna, nie doszukując się problemu. Jeśli pomimo tej czynności problem utrzymuje się przez dłuższy czas, lub nie jest wynikiem rutynowych prac, przyczyna może tkwić w nieprawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. To z kolei oznacza, że trzeba przyjrzeć się domowej wentylacji, która może okazać się niesprawna.

Źródło pary wodnej

Para wodna na oknach od wewnątrz

Para wodna, którą zauważamy na szybie od strony wewnętrznej to niekoniecznie wada okna, a nawet przeciwnie - to informacja o wysokiej szczelności okna. Wilgotne powietrze, jakie utrzymuje się w pomieszczeniu, w końcu osiada na zimnych powierzchniach, jakimi są szyby okienne, lustra. W tym wypadku to najczęściej niesprawna wentylacja stanowi źródło problemu.

Zaparowane okno od wewnątrz

Para wodna na oknach na zewnątrz

Ten "problem" nie powinien stanowić powodu do przesadnego niepokoju. Niska temperatura, jaka panuje na zewnątrz w konfrontacji z temperaturą szyby, doprowadza do powstania na jej powierzchni wilgoci. Tego typu zjawisko najczęściej można zaobserwować w oknach nowej generacji, co świadczy o ich wysokiej termoizolacji.

Para wodna we wnętrzu szyby

W najgorszym wypadku para wodna może przedostać się do wnętrza szyby, co wskazuje na rozszczelnienie przestrzeni międzyszybowej. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest wymiana całego pakietu szybowego.

Techniczne sposoby na nadmierną wilgotność

Skutecznym sposobem na zjawisko parowania szyb wewnątrz mieszkania jest mikrowentylacja, której zadaniem jest zapobiegać parowaniu i skraplaniu wody. Mechanizm mikrowentylacji polega na odsunięciu skrzydła okna od ramy, a więc na roszczelnieniu okna. W efekcie powietrze jest w stanie przedrzeć się do wnętrza mieszkania, jednocześnie nie wychładzając go. Mikrowentylacja w oknach  NITUS jest standardem. Kolejną metodą, który pozwala zapobiec osadzaniu się pary wodnej na szybie, jest ciepła ramka, również stosowana w naszych oknach. Jej głównym zadaniem jest zmniejszyć przepuszczanie zimnego powietrza, a więc nie dopuścić do procesu skraplania się pary wodnej. W oknach NITUS stosujemy także nawiewniki, które umożliwiają cyrkulację powietrza bez konieczności otwierania okna. Montuje się je w górnej części okna lub w ścianie.

Wietrzenie pomieszczenia

Zobacz pełną ofertę okien NITUS 

Proste sposoby na wilgoć w domu

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać jest oczywiście częste wietrzenie domu. Jeśli masz tendencję do uchylania okna, postaraj się zmienić przyzwyczajenie na rzecz otwierania okna na oścież. To zdecydowanie lepsza metoda na skuteczne wietrzenie mieszkania. Zwróć uwagę na wentylację - aby mogła należycie działać, nie powinna być przysłonięta, np. szafkami, czy ułożonymi na nich pudełkami. Prostą a jednocześnie oczywistą sprawą, jest używanie okapu w kuchni, a także gotowanie przy użyciu pokrywek do garnków.

Domowe sposoby w walce z wilgocią

Wśród domowych sposób w walce z wilgocią należy wymienić pochłaniacze wilgoci, osuszacze powietrza, które można kupić w sklepach AGD. Z nadmiarem wilgoci w pewnym stopniu są w stanie poradzić sobie rośliny doniczkowe, które wyłapują i pochłaniają wilgoć. Takimi roślinami są na pewno znane każdemu paprotka i bluszcz. W przypadku wyłapywania wilgoci na uwagę zasługują także sól oraz kreda, które podobnie do wspomnianych wyżej roślin działają jak pochłaniacze wilgoci.

Wilgoć w domu zapowiada pleśń

Zbyt wysoki poziom wilgoci, która zalega w domu, przyczynia się do powstania i rozwoju pleśni na ścianach. Rozprzestrzeniająca się pleśń i inne grzyby są bardzo groźne dla człowieka. Nagromadzenie pleśni, odchodzące od ścian tynki, tapeta to jednoznaczny komunikat dla właścicieli domów - poziom wilgoci jest zbyt wysoki. Problemu nie można bagatelizować. Świadomie ryzykujesz pojawieniem się powikłań zdrowotnych wśród mieszkańców oraz godzisz się na ingerencję w estetykę Twojego wnętrza.

źródło i zdjęcia: P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak

Pozostałe porady
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Rok szkolny zbliża się dużymi krokami, czas aby się upewnić, czy pokój dziecka to miejsce...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny