Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Jak wymierzyć okno pod montaż rolet?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Aby wybrać właściwą automatykę dla naszych rolet, najpierw musimy dokonać ich zakupu. Łatwo znajdziemy lokalnego dostawcę lub odpowiedni sklep internetowy. W obu przypadkach będziemy mieli do dyspozycji szeroką gamę produktów. By móc jednak porównać ceny i dokonać zamówienia, musimy najpierw wiedzieć, jak mierzyć okna.

Różnice najbardziej oczywiste dotyczą tego, czy wybraliśmy rolety wewnętrzne, czy zewnętrzne. W pierwszym przypadku znaczenie mają wymiary okna, w drugim wnęki okiennej. To, jak wymiarować okna w przypadku rolet wewnętrznych jest jednak bardziej skomplikowaną kwestią, niż może się wydawać.

Do pomiaru okien nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi. Wyposaż się w kilkumetrową miarę i pamiętaj o koniecznej precyzji. Tutaj każdy centymetr jest istotny, ponieważ nie możemy liczyć na standaryzację wymiarów okien i rolet.

Jak mierzyć okna pod rolety wewnętrzne?

Odpowiedź na pytanie, jak mierzyć wymiary okna różni się w zależności od rodzaju rolet. Dlatego najpierw zdecyduj, jaki typ rolety Cię interesuje.

Mini rolety

Mini roleta jest najprostszym rozwiązaniem, jeśli chcemy zaciemnić wnętrze. Zamocujemy ją za pomocą wsporników i uchwytów. Zmierzyć należy długość i szerokość okna. Długość jest odległością pomiędzy górną i dolną krawędzią ramy okiennej. Szerokość mierzymy od zewnętrznej krawędzi lewej do zewnętrznej krawędzi prawej listwy przylegającej do oszklenia, czyli listwy przyszybowej. Ten element oddziela szybę od ramy okna. Pamiętajmy zatem - pomiar dotyczy nie tylko samej szyby.

Rolety kasetowe

Roleta kasetowa jest wyposażona w górną kasetę, w której chowa się zwinięty materiał:

  • rolety z prowadnicami żyłkowymi Długość - od górnej do dolnej krawędzi ramy okiennej. Szerokość - szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi.
  • rolety z prowadnicami zaokrąglonymi Długość - od górnej do dolnej krawędzi ramy okiennej. Szerokość - odległość między środkiem lewej a środkiem prawej listwy przyszybowej.
  • roleta z płaskimi prowadnicami Długość - od górnej do dolnej krawędzi ramy okiennej. Szerokość - odległość między krawędziami listew przyszybowych.
  • rolety z prowadnicami w kształcie litery "U" Wysokość i szerokość: szyba wraz z listwami przyszybowymi.
  • roleta flat (z płaską kasetą i płaskimi prowadnicami) Wysokość - szyba wraz z listwami przyszybowymi. Szerokość - odległość między wewnętrznymi krawędziami listew przyszybowych.
  • roleta rzymska mocowana do ściany Długość i szerokość: mierzymy wnękę okienną i dodajemy kilka centymetrów.
  • roleta rzymska mocowana do ramy okiennej Długość - odległość między górną krawędzią ramy okiennej a dolną krawędzią listwy przyszybowej. Szerokość - szerokość szyby plus szerokość lewej i prawej listwy.

Rolety zewnętrzne - jak wymiarować okna?

Przy wyborze rolet zewnętrznych kluczowa jest decyzja, czy mają one być montowane we wnęce okiennej, czy na murze. To pierwsze rozwiązanie bywa trudniejsze, ze względu na częste nierówności w wymiarach wnęki.

  • rolety we wnęce okiennej Mierzymy szerokość i wysokość wnęki przy oknie, pamiętając o zachowaniu wyjątkowej precyzji.
  • rolety montowane na murze.

Pomiar długości i wysokości wnęki wykonywany jest przy murze. Jeśli zauważymy jakieś nierówności, przyjmujemy mniejszy wymiar. W przypadku ścian pokrytych warstwą ocieplenia należy zmierzyć także jego grubość. Posłuży nam do tego szpikulec, którym nakłuwamy warstwę ocieplenia. Najlepiej zrobić to w paru miejscach, gdyż klej miewa różną grubość. Gdy już dokonamy pomiarów i starannie zanotujemy wyniki, możemy przejść już do czynności nie wymagającej precyzji - wyboru rolet najlepiej spełniających wymagania naszego gustu.

źródło i zdjęcia: Sukces Technology Group – Dziemiańczuk sp.j.

Pozostałe porady
Jakie korzyści płyną ze stosowania folii grzewczej FELIX?
Jakie korzyści płyną ze stosowania folii grzewczej FELIX?
Czy połączenie korzystnego wpływu na zdrowie, niskich kosztów i ekologii w ogrzewnictwie jest...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny