Porady

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne to nie tylko płaszczyzna oddzielająca poszczególne strefy w domu i umożliwiająca komunikację między nimi. Wpływają też bowiem na izolacyjność cieplną i akustyczną oraz są elementem podkreślającym charakter i styl wnętrza, a nierzadko niebanalną ozdobą. Ich wybór nie jest rzeczą łatwą, gdyż musimy uwzględnić szereg kryteriów funkcjonalnych i estetycznych.

Materiał wykonania

Producenci stale wzbogacają swoją ofertę, chcąc zadowolić nawet najbardziej wyrafinowane gusta klientów, dlatego na rynku dostępne są drzwi wewnętrzne metalowe, a nawet ze szkła hartowanego. Najczęściej jednak decydujemy się na popularniejsze warianty, czyli modele wykonane z drewnopodobnych płyt MDF i HDF lub drewniane. Na korzyść tych ostatnich przemawia trwałość, naturalność materiału oraz łatwość dopasowania do zmienianego wystroju, gdyż można je lakierować i malować na dowolne kolory. Trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną, zwłaszcza, że drzwi kupujemy na lata i warto zainwestować w produkt wysokiej jakości. Skrzydła drewniane mogą być wykonane z drewna litego lub klejonego warstwowo - bardziej wytrzymałego.

Jasne drzwi Premium Nefryt

Eleganckiej sypialni dodają szyku jasne drzwi Premium Nefryt. Ramiaki z klejonej warstwowo sosny i wypełniające je płyciny zostały pokryte uszlachetniającym je naturalnym fornirem, czyli cienką warstwą drewna.

Pełne lub przeszklone

Drzwi pełne najczęściej prowadzą do pomieszczeń gospodarczych, takich jak spiżarnia, piwnica lub garaż. Starannie wykonane pełne drzwi wysokiej jakości, zwłaszcza gdy nie są gładkie, dobrze prezentują się również w przypadku gabinetu, salonu czy sypialni. Najlepiej sprawdzają się na dużej przestrzeni. Z kolei wariant z przeszkleniami optycznie powiększa wnętrze i nadaje mu lekkości i subtelności oraz umożliwia wnikanie światła.

Jasne drzwi Fog-Manhattan

Jasne drzwi Fog-Manhattan z mlecznymi przeszkleniami do samej podłogi idealnie harmonizują ze stylem i kolorystyką nowoczesnej jadalni.

Z przylgą lub bez

Drzwi przylgowe są częściej stosowane. Ich cechą charakterystyczną jest wcięcie zwane przylgą lub felcem, które zachodzi na ościeżnicę. Z kolei drzwi bezprzylgowe po zamknięciu tworzą jedną płaszczyznę z ościeżnicą.

Kolor i sposób wykończenia

We wnętrzach klasycznych zwykle dopasowujemy kolor drzwi do podłogi lub mebli. Ostatnio modne są stylizacje monochromatyczne, polegające na dobraniu drzwi do koloru ściany, co szczególnie efektownie wygląda w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Także to, czy zastosujemy lakier bezbarwny, czy też pomalujemy je na wybrany kolor decyduje o charakterze pomieszczenia.

Drzwi Classic-Normandia

Drzwi Classic-Normandia z surowego drewna sosny skandynawskiej z widocznymi sękami idealnie wpisują się w klimat minimalistycznego wnętrza.

Dopasowanie techniczne

Kiedy wiemy już, jak mają wyglądać nasze drzwi, musimy starannie dobrać je do istniejącego otworu montażowego. Kupując skrzydła razem z ościeżnicą, mamy pewność, że będą się perfekcyjnie zamykać, chociaż samo osadzenie futryny najlepiej powierzyć fachowcom. Natomiast dopasowanie skrzydła do istniejącej ościeżnicy czasami wymaga wyregulowania lub nawet zmiany istniejących zawiasów. Musimy też zwrócić uwagę na szerokość drzwi. Ważny jest również kierunek otwierania oraz to, czy są lewe czy prawe, o czym decyduje umiejscowienie zawiasów w przypadku otwierania skrzydła "do siebie".

PRZEJDŹ NA STRONĘ PRODUCENTA

źródło i zdjęcia: 4iQ Group

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?

Firma powiązana:

4iQ Group

Telefon 89 648 60 85, 604 105 019
www.4iq.com.pl
kontakt@4iq.com.pl

4iQ Group
Zobacz produkty: