Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Faliste płyty bitumiczne

Ochrona fundamentów za pomocą folii kubełkowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Podziemne części budynków muszą być chronione przed wilgocią, wpływem wód gruntowych a także przed oddziaływaniem gruntu. Nie jest to konieczne tylko dla wygody użytkowania budynków, lecz również ze względów bezpieczeństwa.

Wilgoć może wnikać w ściany i docierać nawet na wysokość kilku kondygnacji. Ochrona przed naciskiem gruntu na ściany jest istotna nie tylko w momencie zasypywania fundamentów, ale także w kolejnych okresach użytkowania budynku. Pierwsze skutki niewłaściwie wykonanej izolacji będą widoczne po bardzo krótkim okresie. Tynk zewnętrzny zacznie pękać i w konsekwencji odpadać, mury będą ulegać kruszeniu, punktowo pojawi się pleśń, a następnie grzyb. Dlatego też, aby uniknąć problemów warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu ścian fundamentowych.

Najlepszym rozwiązaniem, skutecznym także w przypadku niekorzystnych warunków glebowych, jest zastosowanie odpowiedniego styropianu na fundamenty, który zabezpieczony jest związkami hydrofobowymi ograniczającymi nasiąkliwość. Jego twardość jest dość wysoka, dlatego też, bez obaw można wykonać mocowanie folii kubełkowej. Kubełki pod naciskiem ziemi nie uszkodzą warstwy izolacyjnej, która zapewni trwałość fundamentu na lata.

Folie kubełkowe do izolacji pionowej

Wykonane są z polietylenu o wysokiej gęstości HDPE. Materiał ten jest odporny na większość związków chemiczny, a także nie ulega szybkiemu starzeniu. Ponadto jest bardzo elastyczny, łatwy w obróbce, jednocześnie niezwykle wytrzymały oraz odporny na zgniatanie czy ścieranie. Folia ta posiada charakterystyczne wypustki, zwane również kubełkami lub stożkami, a jej gramatura wynosi zazwyczaj od 300–600g/m². Występuje w rolkach o szerokości 0,5 m – 3 m i długości 20 m. Zaleca się jednak stosowanie produktów o grubości powyżej 0,4 mm.

Funkcje folii

Produkt sam w sobie nie jest materiałem hydroizolacyjnym. Jego głównym zadaniem jest ochronna bitumicznej warstwy izolacyjnej fundamentów. Poprzez swoją budowę, folia kubełkowa częściowo tylko przylega do muru, zapewniając optymalną przestrzeń wentylacyjną między konstrukcją budynku a izolacją. Powstała szczelina zapewnia odprowadzanie wody i pary wodnej oraz pozwala na sprawne odprowadzanie wilgoci do systemu drenażowego. Dodatkową funkcją folii jest zabezpieczenie powierzchni fundamentu przed uszkodzeniami wynikającymi z mechanicznego zasypywania wykopów, ruchów gruntowych czy niszczącym działaniu korzeni drzew.

Montaż

Folię kubełkową układamy z zakładem bocznym ok. 10–15 cm, wypustkami do ściany, dzięki czemu separujemy grunt od muru. Folię mocujemy mechanicznie do muru za pomocą gwoździ z podkładkami, które umieszczone są we wgłębieniach na powierzchni produktu w ilości. Sposób ułożenia folii kubełkowej na fundamencie Folia kubełkowa 5 szt./m². Górną cześć folii kubełkowej wyciągamy ok. 10 cm ponad bitumiczną powłokę hydroizolacyjną, natomiast dolna część powinna znajdować się nad rurą drenażową. Ponadto, górna krawędź folii powinna być wykończona specjalną listwą wykończeniową.

Należy pamiętać:

  • szczelnym ułożeniu na zakładach,
  • układaniu wytłoczeniami do ściany,
  • stosowaniu listwy wykończeniowej na górnej części folii,
  • mocowaniu mechanicznym z wykorzystaniem gwoździ i podkładek uszczelniających.

Najczęstsze błędy montażowe:

  • ułożenie folii kubełkowej wypustkami do zewnątrz,
  • wyprowadzenie górnej linii folii zbyt wysoko,
  • brak ciągłości folii kubełkowej,
  • brak zagęszczenia gruntu przy zasypywaniu, może powodować ściąganie, marszczenie się folii doprowadzając do uszkodzenia hydroizolacji,
  • brak listwy wykończeniowej.

Autor PAWEŁ STREICH kierownik ds. rozwoju rynku firmy ONDULINE POLSKA SP. Z O.O.

źródło i zdjęcia: Onduline Polska Sp. z o.o.

Pozostałe porady
Jakie korzyści płyną ze stosowania folii grzewczej FELIX?
Jakie korzyści płyną ze stosowania folii grzewczej FELIX?
Czy połączenie korzystnego wpływu na zdrowie, niskich kosztów i ekologii w ogrzewnictwie jest...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny