Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Jak być bezpiecznym we własnym domu dzięki rozwiązaniom automatyki budynkowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

My home is my castle, czyli mój dom jest moją twierdzą - mawiają Anglosasi. I tak też pewnie chciałby czuć się we własnych czterech ścianach każdy z nas. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej, których zadaniem jest nie tylko chronić mieszkańców przed możliwymi zagrożeniami, ale też dbać o ich dobre samopoczucie. W jaki sposób?

Dobrą ilustracją możliwości, jakie oferuje automatyzacja w zakresie bezpieczeństwa, jest system safe&smart firmy ABB, jednego z liderów w dziedzinie inteligentnych rozwiązań dla domu. Stanowi on połączenie niezawodnej technologii alarmowej z łatwym w obsłudze systemem zarządzania budynkiem. Dzięki zintegrowaniu ich w jeden mechanizm czujniki alarmowe współpracują z systemem sterowania domem, wykrywając i zawiadamiając odbiorcę o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach.

Użytkownik korzystający z rozwiązania ABB safe&smart może także zdalnie sterować funkcjami budynku w zależności od stanu czujników alarmowych. Są to przede wszystkim zintegrowane czujniki dymu, których zadaniem jest alarmować w przypadku pożaru, ale również wtedy, gdy zarejestrują podwyższony poziom dwutlenku węgla w powietrzu emitowany przez ogień w kominku. System zareaguje uruchamiając wentylatory, by uzupełnić świeże powietrze wpływając pozytywnie na komfort przebywania w mieszkaniu, również podczas snu.

ABB w ramach inteligentnych rozwiązań dla domu i jego mieszkańców, w celu podniesienia ich komfortu życia, proponuje także zabezpieczenie przed zawilgoceniem i zalaniem. Mowa tu o czujnikach wyroszenia, montowanych w strefach suchych (np. w kuchni) oraz czujnikach zalania, które instaluje się strefach mokrych (np. w łazience). Gdy zostaną przekroczone określone dla nich poziomy przewidzianej ilości wody, nastąpi przekazanie informacji do użytkownika i - w razie konieczności - integracja zarówno z głównym zaworem wody, który może zostać zamknięty, jak i z pozostałymi instalacjami, w tym z systemem kamer.

W przypadku łazienki warto wspomnieć również o systemie przyzywowym ABB SIGNAL, który zapewnia pomoc osobom przebywającym w saunie lub toalecie, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Po naciśnięciu przycisku wezwania lub pociągnięciu za sznurek umieszczony na włączniku w pomieszczeniu, na zewnątrz toalety uruchamiany jest alarm i migający sygnał świetlny. Wezwanie pomocy może zostać przekierowane również do opiekuna lub rodziny. Wtedy system wysyła wiadomość do wytypowanej bliskiej osoby, która może udzielić pomocy.

We wnętrzu, w którym doszło do wypadku, na przycisku sygnalizacyjnym widoczna jest dla użytkownika dioda LED (światło uspakajające). Informuje ona osobę będącą w potrzebie, że jej wezwanie zostało przyjęte, a zintegrowane instalacje domowe przeszły w tryb awaryjny i wkrótce zjawi się pomoc. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla osób starszych, mieszkających w pojedynkę.

O ile powyższe funkcje gwarantują bezpieczeństwo w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń losowych, o tyle inne rozwiązania ABB zostały przewidziane, by zabezpieczyć nas przed niepożądanym działaniem osób trzecich, w szczególności włamaniem do domu. Użytkownicy inteligentnych systemów ABB mogą liczyć na powiadomienia systemu o otwartych oknach w mieszkaniu i możliwość sterowania nimi. Czujniki zaalarmują ich też o stłuczeniu szyby.

Do najbardziej skutecznych zabezpieczeń należą ponadto zintegrowane systemowe czujniki ruchu i obecności nieproszonych gości, które współpracują z systemem kamer sieciowych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Co istotne, do wszystkich rozwiązań ABB i powiadomień systemu mamy stały dostęp przebywając nie tylko w domu, ale również będąc poza nim. Jest to możliwe dzięki dedykowanej aplikacji, którą można zainstalować na telefonie lub skorzystać z niej online przez komputer.

Kamery w inteligentnym domu wykorzystywane są też w wideofonie należącym do systemu ABB WELCOME. Zastosowano w nim bramkę IP, dzięki której system umożliwia wysyłanie wiadomości na urządzenia przenośne podczas nieobecności mieszkańców oraz użytkowanie wideo domofonu zdalnie. Dodatkowo w ofercie ABB WELCOME występuje szereg zaawansowanych funkcji takich jak: interkom w obrębie mieszkania lub pomiędzy mieszkaniami, zapisywanie obrazu po użyciu dzwonka lub w trakcie rozmowy, przekazywanie połączenia pod nieobecność do sąsiada lub pracownika ochrony oraz automatyczne odblokowanie w określonych godzinach.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed włamaniem może być zdalne sterowanie oświetleniem - tak zwana symulacja obecności domowników, w czasie kiedy przebywają poza domem, podczas urlopu lub wyjazdu służbowego. System rejestruje nasz schemat korzystania z urządzeń domowych, operowania światłem czy roletami i zasłonami, i zapamiętuje go, aby w tym samym układzie odtworzyć podczas naszej nieobecności. Dodatkowo, za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym, funkcję tę można aktywować lub moderować zdalnie z dowolnego miejsca. Dzięki temu powstaje wrażenie, że dom i jego mieszkańcy żyją swoim codziennym życiem, nawet jeśli znajdują się w tym czasie na drugim końcu świata.

W skrajnej sytuacji, zagrażającej nie tylko bezpieczeństwu mienia, ale też życia mieszkańców, którzy przebywają w domu podczas włamania, ratunkiem może okazać się, tak zwana, funkcja cichego alarmu. W zintegrowanej instalacji uruchamia się ją za pomocą dedykowanych przycisków  na ścianie lub w telefonie, dzięki czemu użytkownik może w niezauważalny sposób wezwać pomoc.

Zatem jeśli na pytanie o to, jak chcielibyście się czuć w swoim domu, w pierwszej kolejności odpowiadacie: bezpiecznie, system automatyki budynkowej ABB jest rozwiązaniem odpowiadającym na wasze potrzeby i zapewniającym kompleksową ochronę rodziny, domu i jego wyposażenia. O zaletach automatyki budynkowej m.in. w kontekście bezpieczeństwa można dowiedzieć się więcej umawiając się na prezentację i spotkanie do jedynego w Polsce apartamentu pokazowego ABB Living Space® Experience, wyposażonego w tę najnowocześniejszą technologię.

źródło i zdjęcia: ABB

Pozostałe porady
Jakie korzyści płyną ze stosowania folii grzewczej FELIX?
Jakie korzyści płyną ze stosowania folii grzewczej FELIX?
Czy połączenie korzystnego wpływu na zdrowie, niskich kosztów i ekologii w ogrzewnictwie jest...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny