Porady

Skąd pomysł na wykorzystanie betonu jako okładziny ściennej?

Beton architektoniczny widoczny jest w architekturze budowlanej od zawsze. Jego zaletami cieszyli się już starożytni rzymianie. Beton na dobre został rozpowszechniony jednak dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Współcześnie beton pełni nie tylko rolę podstawowego, popularnego budulca, ale także funkcję ozdobną - doskonale wypełnia wnętrza - szczególnie w stylu loftowym, industrialnym, a nawet glamour! Beton architektoniczny dedykuje się dla osób ceniących minimalizm w nowoczesnym wydaniu.

Beton architektoniczny a bezpieczeństwo

Prawdziwe płyty z betonu architektonicznego nie zawierają szkodliwych substancji. Beton architektoniczny od Luxum jest pod stałą kontrolą jakości, nie zawiera dodatków sztucznych włókien, LZO i formaldehydów. Dzięki temu nie pyli i nie zmienia swoich właściwości. Mamy więc pewność, że jest w pełni bezpieczny dla dzieci i osób z alergią.

Beton architektoniczny w salonie

Gdzie najczęściej wykorzystuje się beton architektoniczny?

Beton dekoracyjny przeznaczony jest nie tylko na elewacje budynków, ale także do wnętrz. Dzięki temu, że prawdziwy beton architektoniczny nie zawiera szkodliwych substancji, możemy go bezpiecznie zaaranżować na ścianach i posadzkach w salonie, sypialni, kuchni, a nawet łazience (w tym w strefie prysznicowej). Płyty betonowe bardzo często wykorzystuje się także jako okładzina kominkowa. Z betonu architektonicznego wykonuje się także ozdobne elementy pomieszczenia - np. donice - w wyjątkowym, surowym, industrialnym stylu.

Beton architektoniczny w łazience

Czy beton można zamontować w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności lub o zmiennych temperaturach?

Tak! Płyty z betonu architektonicznego możemy swobodnie zamontować w łazience, a nawet w strefie mokrej - np. pod prysznicem. Beton wymaga wtedy specjalnie dobranej impregnacji hydrofobowej i dobranego do podłoża systemu montażu. Beton z powodzeniem zamontujemy także w kuchni - między blatem a szafkami. Takie rozwiązanie prezentuje się świetnie, szczególnie, gdy powierzchnia betonu przykryta jest szkłem hartowanym typu lacobel. W ten sposób zabezpieczymy beton przed niepożądanymi plamami z tłuszczu.

Łazienka z betonem architektonicznym

W jaki sposób możemy impregnować oraz utrzymywać w czystości płyty betonowe?

Płyty betonowe impregnuje się, aby spotęgować odporność materiału na niekorzystne czynniki zewnętrze. Dzięki specjalnie opracowanej impregnacji, nie musimy się martwić o wykorzystanie płyt na zewnątrz - w warunkach mrozu, czy opadów śniegu, a także wewnątrz - np. pod prysznicem, gdzie woda ma bezpośredni kontakt z betonową płytą.

Płyty betonowe

Jak wygląda montaż płyt z betonu architektonicznego?

Montaż betonu architektonicznego możemy przeprowadzić na kilka sposobów, najszybszą opcją jest położenie płyt przy użyciu specjalnie opracowanego kleju hybrydowego od Luxum. Montaż płyt może odbywać się także z pomocą śrub, lub kotew kamieniarskich. Przed montażem warto jest skontaktować się z działem technicznym. Doświadczeni technolodzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania związane z montażem i obróbką płyt z betonu architektonicznego.

Gmach biblioteki z płyt betonowych

Jaki beton wybrać?

Beton architektoniczny może występować w kilku odmianach. Najczęściej stosuje się beton w postaci płyt o ustalonych wymiarach, lub tzw. beton szalunkowy. Najłatwiejszy w montażu i obróbce jest jednak beton architektoniczny w postaci płyt. Jest to wygodniejsza alternatywa dla jednolitych, betonowych powierzchni, których demontaż jest wysoce kosztowny. Płyty z betonu architektonicznego Creative Concrete od Luxum dostępne są w 11 wyselekcjonowanych kolorach i 3 niepowtarzalnych strukturach: mocnoporowatej, średnioporowatej i gładkiej.

Ściana z betonu architektonicznego

źródło i zdjęcia: HOMSA Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Skąd pomysł na wykorzystanie betonu jako okładziny ściennej?

Firma powiązana:

HOMSA Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Telefon 12 346 49 11
www.luxum.pl
biuro@luxum.pl

HOMSA Sp. z o.o. Spółka komandytowa
Zobacz produkty: