Porady

Jak lampa solarna działa zimą?

Świecą przez 365 dni w roku. Za darmo. Bez dostępu do sieci energetycznej. Nowoczesne, zewnętrzne lampy solarne skutecznie oświetlają podjazdy do domu, ścieżki i elewację nawet wtedy, gdy słońce w ogóle nie wychodzi zza chmur. Światło wokół domu w środku nocy i to bez podłączania do sieci - marzenie. Pora je zrealizować.

- "Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, które już są dostępne na rynku, taka wygoda jest w zasięgu każdego z nas. Wystarczy za dnia "nałapać sobie słońca" - mówi Radosław Szczebak, menadżer produktu z Lange Łukaszuk i ekspert ds. technologii oświetleniowej.

Jasno jest nawet w bardzo pochmurny dzień

Jak to możliwe - przecież promienie słoneczne często (szczególnie zimą) mają problemy z przebiciem się przez grubą warstwę chmur? Radosław Szczebak przyznaje, że to stanowiło barierę w przypadku lamp solarnych starego typu. W tych najnowszych topowi producenci zastosowali rewolucyjne rozwiązanie.

- "W przypadku opraw solarnych najczęściej stosowane były do tej pory panele polikrystaliczne, które umożliwiały ładowanie akumulatorów tylko w słoneczne dni. Nowoczesne rozwiązania, w tym solary Steinel, mają nad takimi urządzeniami zasadniczą przewagę: stosowany w nich panel jest monokrystaliczny, co zapewnia ładowanie zarówno w dni słoneczne jak i pochmurne" - wyjaśnia.

Lampy solarne przed domem

Co więcej, nawet gdyby zdarzyło się, że światła słonecznego jest naprawdę bardzo mało, nowe oprawy solarne i tak działają. Zostały bowiem wyposażone w swoisty "system awaryjny".

- "Każda z nich posiada gniazdo USB, za pomocą którego możemy podładować akumulator i uniknąć sytuacji, gdy oprawa całkowicie przestanie świecić, a wokół domu zapanują egipskie ciemności" - wyjaśnia ekspert Lange Łukaszuk.

- "W przypadku "napędzanych" słońcem lamp Steinel, korzystamy jeszcze z kilku innych, ułatwiających życie technologii. Oprawy są wyposażone w bardzo efektywne diody LED, precyzyjne czujniki ruchu, nowoczesne akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe i własne oprogramowanie stworzone po to, by sprawnie sterować całością" - dodaje.

Darmowe światło do wielu zadań specjalnych

Oświetlone podjazd do garażu i ścieżka do drzwi wejściowych oznaczają bezpieczeństwo. Podświetlony, widoczny z daleka numer domu pozwala trafić na miejsce gościom czy kurierowi niosącemu cenną przesyłkę. Intensywne, ciepłe światło rozjaśnia też połać terenu przy ścianach albo stanowi intrygującą ozdobę domu. Urządzenia wyposażone dodatkowo w czujnik ruchu świecą tylko wtedy, gdy to niezbędne, nie korzystając bez potrzeby z energii zmagazynowanej w akumulatorach.

Lampy solarne przy wejściu

Co istotne, możemy się cieszyć ich skutecznością wszędzie tam, gdzie nie została podciągnięta instalacja elektryczna. Mało tego - użycie odpowiedniego modelu oprawy sprawia, że oświetlimy skutecznie przestrzenie nawet po północnej stronie domu, gdzie trudno "nałapać" słońca. Jak to zrobić?

- "Wystarczy monokrystaliczny panel solarny zamontować w nasłonecznionej części ogrodu i skierować na południe, a potem przewodem połączyć go z wydajnym systemem LED. Dzięki temu nawet na północy może być jasno" - uśmiecha się Radosław Szczebak.

- "Tak działa między innymi oprawa Steinel XSolar L-S. Oba jej elementy można połączyć 6-metrowym przedłużaczem" - tłumaczy.

Nie bez znaczenia jest też to, że zarówno montaż, jak i skalibrowanie  nowoczesnego, oszczędnego zestawu solarnego są bardzo poste i intuicyjne. Co jednak najważniejsze, urządzenie przez lata będzie dbać o nasze finanse - jedyny wydatek to jego kupno. Potem korzystamy z darmowych promieni słonecznych - 365 dni w roku.

źródło i zdjęcia: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Spółka jawna

Jak lampa solarna działa zimą?
Zobacz produkty: