Porady

Zasady doboru zapraw klejących do płytek

22.10.2012

Profesjonalny montaż płytek gwarantuje trwały efekt na lata, należy jednak pamiętać o wyborze odpowiednich zapraw klejących. W zależności od tego jaki rodzaj okładziny zdecydujemy się zastosować – glazura, gres, kamień naturalny, marmur czy wielkoformatowe okładziny ceramiczne, powinniśmy dobrać zalecaną do tego celu zaprawę klejącą z oferty firmy quick-mix.

Nawet profesjonalnie położone płytki będą odspajać się od podłoża, jeśli zastosujemy nieodpowiedni klej. Wysoki stopień specjalizacji materiałów budowlanych sprawia, że każdy rodzaj okładziny, jak i miejsce jej zastosowania mają przypisany sobie rodzaj zaprawy.

Na jej odpowiedni wybór ma wpływ wiele czynników, takich jak między innymi: rodzaj okładziny, wielkość, rodzaj podłoża, sposób w jaki chcemy ją ułożyć czy czas, jaki mamy na wykonanie prac. Dlatego też warto dokonywać wyboru zapraw dedykowanych konkretnym rozwiązaniom. W swojej ofercie firma quick-mix posiada szeroką gamę produktów przeznaczonych do klejenia wszystkich rodzajów płytek.
Zasady doboru zapraw klejących do płytek – dobierając zaprawę należy uwzględnić przede wszystkim stopień nasiąkliwości okładziny. Do klejenia nasiąkliwych okładzin ceramicznych – glazury, terakoty czy płytek kamiennych na nieodkształcalne podłoża, takie jak na przykład: beton czy tynki cementowe bądź cementowo-wapienne doskonała będzie modyfikowana polimerami i wiążąca hydraulicznie zaprawa klejąca Z 301 firmy quick-mix.

Ze względu na właściwości tiksotropowe zapobiega spływaniu płytek z powierzchni pionowych. Wysoki stopień nasiąkliwości okładziny może narażać ją na przebarwienia. Dotyczy to zwłaszcza marmuru, który wbrew pozorom jest skałą miękką, gruboziarnistą, a przez to nasiąkliwą. Oznacza to, że może absorbować wilgoć nie tylko od góry, ale także od spodu, czyli od strony zaprawy.

Zanim więc klej zwiąże, wraz z wilgocią, do struktury marmuru mogą przedostać się sole (m.in. jony wapnia), które standardowo uwalniane są podczas wiązania cementu. Wraz z procesem wysychania następuje wysalanie, a na powierzchni marmurowych płyt może pojawić się nieestetyczny osad. Aby tego uniknąć, należy stosować kleje białe, które zawierają komponenty uszlachetniające, np. tras Tubag.

Zaprawą przeznaczoną do klejenia takich wrażliwych powierzchni jest MK 900 firmy quick-mix. Ten biały, wysokoelastyczny klej ogranicza ryzyko powstania wykwitów. Można go stosować zarówno wewnątrz np. na ogrzewanie podłogowe, jak i na zewnątrz – na tarasie czy fasadzie. Jeśli zaś układamy płytki o niskiej nasiąkliwości, jak np. gres, który ma zwartą strukturę i małą porowatość, należy pamiętać, że klej będzie miał problem z odparowaniem, dlatego należy użyć zaprawy przeznaczonej do tego typu warunków.

W takiej sytuacji sprawdzi się zaprawa klejąca do gresu BK do stosowania wewnątrz pomieszczeń zarówno na podłożach betonowych, cementowych a także anhydrytowych jastrychach nieogrzewanych. Wydłużony czas otwarty zaprawy BK umożliwia ułożenie płytek na zaprawie klejącej nawet po 30 minutach od momentu naniesienia go na podłoże, co znacząco zwiększa komfort prowadzenia prac płytkarskich.

 Istotną rolę podczas montażu płytek odgrywa także ich wielkość. Wielkoformatowe okładziny narażone są na znacznie większe odkształcenia. Dlatego przy wyborze zaprawy klejowej należy zwrócić uwagę na takie cechy, jak elastyczność i odkształcalność kleju. Do tego celu najlepiej posłuży nam wysokoelastyczna zaprawa FBK firmy quick-mix.

Przeznaczona jest do stosowania z szeroką gamą materiałów, a dzięki bardzo wysokiej przyczepności, zapewnia mocne wiązanie na podłożach różnego typu, nawet krytycznych i nietypowych. Można ją również stosować do klejenia metodą płytka na płytkę. Wysoka elastyczność zaprawy FBK ma również zastosowanie w przypadku, gdy płytki klei się w miejscach narażonych na zmiany temperatury czy na odkształcalne podłoże wykonane z płyt GK lub OSB. 

Stosowanie uniwersalnych zapraw klejących o wysokich cechach użytkowych umożliwia szybkie zakończenie prac, zapewniając jednocześnie wieloletnią trwałość. Szybka, wysokoelastyczna zaprawa FX 911 firmy quick-mix do klejenia wszelkiego rodzaju wielkoformatowych okładzin ceramicznych na podłożach odkształcalnych, płytach OSB czy GK pozwala na maksymalną oszczędność czasu.

Produkt ten umożliwia spoinowanie już po około 3 godzinach. W ofercie firmy quick-mix dostępna jest również zaprawa FX 930 o zwiększonej wydajności. Ta lekka, wysokoelastyczna zaprawa jest aż o 30% wydajniejsza od standardowych klejów. Ponadto charakteryzuje się ona zmniejszonym spływem. Ma szerokie zastosowanie na różnego rodzaju podłożach, a także z powodzeniem może być stosowana wewnątrz na ogrzewanie podłogowe, jak i na zewnątrz budynków.

Cena:

  • Z 301 zaprawa klejąca – 18,90 zł/ 25 kg
  • BK zaprawa klejąca do gresu – 29,00 zł/ 25 kg
  • F-DBK elastyczna zaprawa klejąca – 38,00 zł/ 25 kg
  • FBK wysokoelastyczna zaprawa klejąca – 57,00 zł/ 25 kg
  • FX 911 Szybka, wysokoelastyczna zaprawa klejąca – 120,00 zł/ 25 kg
  • FX 930 Superelastyczna, lekka zaprawa klejąca – 84,00 zł/ 20 kg
  • MK 900 klej do marmuru – 95,00 zł/ 25 kg

Źródło: quick-mix

Więcej

Firma powiązana:

Quick-Mix

Telefon 071 392 72 15 (lub 20)
www.quick-mix.pl
info@quick-mix.pl

Quick-Mix