Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak rozmieścić oświetlenie w domu lub mieszkaniu?

Minęły już czasy, kiedy jedna lampa na suficie wystarczała, by oświetlić całe pomieszczenie. Obecnie, za pomocą nowoczesnego oświetlenia, możemy wydzielić we wnętrzach różnego rodzaju strefy oraz stworzyć  klimat w mieszkaniu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Jakie są trzy podstawowe rodzaje oświetlenia i jak je ze sobą zestawiać?

Jak rozmieścić oświetlenie w domu lub mieszkaniu?
Aurora Technika Świetlna Oryginalny design i dobra jakość w przyjaznej cenie
aurorats.pl
Aurora Technika Świetlna Oryginalny design i dobra jakość w przyjaznej cenie
Dane kontaktowe:
512 689 686, 509 429 996, 22 872 55 10
Leszczowa 3, 05-140 Serock, Izbica

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Oświetlenie ogólne

Głównym źródłem światła we wnętrzu jest oświetlenie ogólne. Powinno ono równomiernie oświetlać całe pomieszczenie oraz usuwać cienie pojawiające się przy włączonym oświetleniu kierunkowym. W tak doświetlonym wnętrzu nasz wzrok nie będzie się męczył nawet po zmroku. Dobrym pomysłem są więc lampy do salonu, kuchni czy sypialni, które zostaną umieszczone na suficie w jego w centralnym punkcie. Błędem jest natomiast zastępowanie lamp do oświetlenia ogólnego lampami dającymi światło punktowe. Nie oświetlają one w całości pomieszczenia, a ciemne miejsca sprawią, że wnętrze wyda się mniejsze. Jeśli nie chcemy montować jednej lampy na suficie, to możemy rozmieścić regularnie kilka punktów ukrytych w suficie podwieszanym lub montowanych bezpośrednio na nim.

Oświetlenie punktowe (kierunkowe)

Jest to ukierunkowane oświetlenie montowane w miejscach użytkowych, wymagających dodatkowego doświetlenia. Są to różnego rodzaju lampy na tradycyjne i LED’owe źródła światła. Decydujemy się na nie w takich miejscach jak kuchnia, łazienka czy sypialnia. W kuchni oświetlenie punktowe zapewni wygodną pracę, doświetlając newralgiczne części blatu kuchennego. Oświetlenie takie może znajdować się pod szafkami lub w formie kinkietów na ścianie albo reflektorów kierunkowych na suficie. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie stołu, przy którym spożywamy posiłki. W łazience dobrym rozwiązaniem są podświetlane lustra, które umożliwią nam precyzyjne wykonanie wszystkich zabiegów kosmetycznych. Za pomocą lamp możemy oświetlić poszczególne części sypialni czy salonu. Dzięki temu, nie korzystając z oświetlenia ogólnego, będziemy mogli np. poczytać książkę. Przy doborze oświetlenia kierunkowego warto pamiętać, że odgrywa ono również rolę dekoracyjną oraz buduje nastrój. Powinno być więc dostosowane do funkcji pomieszczenia oraz jego aranżacji.

Oświetlenie dekoracyjne (akcentowe)

To ostatni element oświetlenia, które planujemy w mieszkaniu lub domu. Buduje nastrój w pomieszczeniu oraz wydobywa jego walory wizualne. Planowanie oświetlenia dekoracyjnego pozwala na większą swobodę zabawy światłem - nie musimy zastanawiać się nad jego funkcjonalnością. Za pomocą lamp czy oświetlenia LED możemy podkreślić interesujące przestrzenie w pokoju, wnęki oraz obrazy. Podsumowując, na nowoczesne oświetlenie składają się różnego typu rozwiązania. Aby uniknąć pomyłek, warto zacząć aranżację od oświetlenia ogólnego, dodając do niego oświetlenie punktowe, a zbudowaną całość podkreślić oświetleniem dekoracyjnym. Dzięki temu całość będzie funkcjonalna oraz spójna wizualnie.

źródło i zdjęcia: Aurora Technika Świetlna