Porady

Drewno w nowoczesnej odsłonie

10.10.2012

Choć drewno zwykle kojarzone jest ze stylem klasycznym i rustykalnym, to doskonale odnajduje się także w nowoczesnym wydaniu. Wykorzystane w aranżacji dodaje elegancji, dobrze komponuje się z innymi materiałami i nawet surowemu wnętrzu, potrafi nadać ciepły klimat.

Nowoczesny styl przede wszystkim inspirowany      jest modernizmem. Dominują w nim gładkie powierzchnie, umiar i funkcjonalność. I choć może występować w różnorodnych odmianach: od pop-artu i glamour po minimalizm czy industrializm, wyróżniającą go cechą jest prostota.

Oszczędność dodatków rekompensowana jest przez wysoką jakość materiałów i staranny dobór elementów ozdobnych. To właśnie drewno, doceniane za niepowtarzalny charakter i elegancję, często wybierane jest jako akcent dominujący w nowoczesnym wnętrzu. Jak umiejętnie włączyć je w aranżację?

We wnętrzu utrzymanym w stylu nowoczesnym dominuje poczucie przestrzeni oraz umiejętnej gry światłem. Drewno warto zastosować jako element, za pomocą którego wydzielimy w pomieszczeniu poszczególne strefy. Wyłożony nieociosanymi belkami kominek, wykonana z forniru szafa czy wreszcie odpowiednio ułożony parkiet pomogą dużej przestrzeni osiągnąć wizualny ład. Minimalizm w wystroju przejawia się nie tylko ograniczeniem detali, na których może skupiać się nasz wzrok, lecz także w prostocie formy samych mebli i elementów aranżacyjnych. Dominują tu kąty proste, gładkie powierzchnie i brak zbędnych ozdób.

Drewno wykorzystywane jest głównie w postaci elementów wykończeniowych – parkietu, stolarki otworowej, schodów. Wybierając okna i drzwi drewniane utrzymane w nowoczesnej stylistyce, również obowiązuje zasada prostoty. – Zamiast charakterystycznych dla klasycznego stylu frezów i zdobień, wybierzmy okna o opływowym kształcie ram z prostymi listwami przyszybowymi. Oszczędność formy rekompensowana może być przez nietypowy kształt okna: geometryczny czy owalny – radzi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA.

Ważny jest także gatunek drewna, z jakiego wykonana jest stolarka: najczęściej stosowane są meranti oraz sosna. Zwykle przyjmuje się, że okna i drzwi powinny mieć odcień o ton ciemniejszy podłoga. Z dobraniem odpowiedniej barwy nie powinniśmy mieć problemu, ponieważ współczesna stolarka dostępna jest w szerokiej gamie lakierów. Co jednak gdy charakter wnętrza jest wyraźnie odmienny od architektury samego budynku?

Jeśli szukamy kompromisu dla modernistycznej architektury budynku i jednocześnie zależy nam na zachowaniu przytulnego charakteru we wnętrzu, dobrym rozwiązaniem są okna aluminiowo-drewniane. Zewnętrzna rama wykonana z odpornego na działanie czynników atmosferycznych aluminium dobrze współgra z nowoczesną elewacją, a z kolei drewno zapewnia w pomieszczeniu ciepły, naturalny klimat – radzi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA.

Umiejętność zestawiania ze sobą poszczególnych elementów jest najtrudniejszą sztuką w urządzaniu mieszkania w stylu nowoczesnym. Aby przełamać monotonię i dodać wnętrzu energii, często łączy się ze sobą materiały na zasadzie kontrastu. Biel przełamuje się wyrazistymi akcentami kolorystycznymi, zimno betonu, metalu i szkła łączy się z ciepłem naturalnych materiałów i tkanin. Ta zasada sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach. W kuchni fornirowane, gładkie fronty połączmy z kamiennym blatem.

Lakierowane na wysoki połysk meble w jadalni zestawmy z drewnianym stołem i krzesłami. Także w łazience biel ceramiki i zimno stalowej lub chromowanej armatury doskonale komponuje się z ciepłem drewna. Możemy je zastosować w postaci gładkich frontów szafek lub jako blat, w którym osadzone będą podwieszane umywalki. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniej impregnacji drewna, nie bez znaczenia jest także jego gatunek. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lepiej sprawdzają się bowiem gatunki egzotyczne, które charakteryzują się niską kurczliwością.

Drewno w nowoczesnej odsłonie – decydując się na nowoczesną aranżację, należy mieć świadomość, że styl ten wymaga od mieszkańców konsekwencji. Przedmioty codziennego użytku powinny być ukryte przed wzrokiem, dlatego warto zadbać o odpowiednie miejsce do ich przechowywania. Jednak zamiast dużej liczby mebli - wybierzmy raczej jednolitą zabudowę w postaci szafy wnękowej lub regału zajmującego całą ścianę. Podobnie warto ograniczyć liczbę elementów dekoracyjnych do minimum - raczej stawiając na ich wyrazistość i jakość wykonania niż na ilość.

Źródło: MS więcej niż OKNA
Więcej