Porady

Czysto od podłogi do sufitu, czyli jak sprawnie uprzątnąć dom po remoncie.

03.10.2012

Wszechobecny pył i kurz, zachlapane cementem i farbą podłogi czy listwy oraz pozostałości zaschniętego na płytkach kleju lub fugi to obraz większości wnętrz po skończonym remoncie.

Można zabezpieczyć mieszkanie folią i taśmami, niestety nie uniknie się w ten sposób całkowicie negatywnych skutków. W czasie prowadzonych prac budowlanych zabrudzenia powstają w zawrotnym tempie, jednak ich usunięcie, szczególnie substancji pozostawionych na powierzchni przez wiele godzin, nie jest już takie proste i niekiedy wymaga solidnego czyszczenia. W walce z poremontowym brudem znacznie pomogą nam specjalistyczne środki, dzięki którym unikniemy wielogodzinnego szorowania, a dom będzie lśnił czystością.

Sama woda nie wystarczy

Podczas remontu trudno jest uniknąć miejscowych zabrudzeń. Gdy są świeże wystarczy jedynie woda i ściereczka, z reguły jednak nie mamy czasu by bezpośrednio usuwać plamy, zazwyczaj więc zaczynamy czyszczenie po ukończeniu całego remontu lub kiedy ekipa budowlana opuści nasze mieszkanie. Zaschnięte na podłodze kawałki zaprawy cementowej czy wapiennej mogę być już wtedy trudne do likwidacji i sama woda tu z pewnością nie wystarczy.

Do wyczyszczenia pozostałości kleju do glazury, fugi czy zaprawy tynkarskiej niezbędne są skoncentrowane środki, jak np. preparat do usuwania osadu cementowego z serii Dr House firmy Den Braven, który nierozcieńczony i pozostawiony na chwilę na powierzchni skutecznie rozpuści nawet starsze zabrudzenia. W ten sposób unikniemy szorowania, które nie tylko jest mozolne, ale może również uszkodzić płytki czy strukturę świeżych spoin.” – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu z firmy Den Braven.

Często zdarza się również, że w czasie renowacji pomieszczeń ubrudzone zostaną elementy, które nie były wymieniane. W szczególności chodzi tu o przestrzenie pomiędzy płytkami na ścianach czy podłodze, w które wnika kurz i brud. Musimy więc je doczyścić i doprowadzić do pierwotnego stanu.

By nie zniszczyć fug i przywrócić ich oryginalny wygląd najlepiej użyć środków przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju zabrudzeń, które usuną osad nie odbarwiając koloru np. Den Braven Dr House Czysta Fuga. Dodatkowo, ich działanie można wzmocnić, zabezpieczając wyczyszczone spoiny impregnatem do fug z tej samej serii, który tworzy szczelną barierę nie tylko przed wnikaniem brudu, ale również wilgocią, pleśnią czy wypłukiwaniem fugi.” – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

W uprzątnięciu poremontowego bałaganu przydatne będą również preparaty przeznaczone do różnego rodzaju powierzchni – armatury, szkła, podłóg drewnianych, z PCV czy paneli podłogowych, ponieważ środki o uniwersalnym przeznaczeniu mogą nie poradzić sobie tak dobrze ze wszystkimi typami zabrudzeń lub zmatowić wierzchnią warstwę.

Remont to nie tylko wnętrze mieszkania

Uprzątnięcie domu po pracach budowlanych nie wiąże się jedynie z posprzątaniem jego wnętrza, bardzo często budowa dotyczy bowiem jego zewnętrznej strony lub przygotowywanie zaprawy czy rozmieszanie farby przenoszone jest na podwórze. Ślady remontu musimy więc usunąć  również z naszej posesji.

Materiały używane do wykładania nawierzchni, takie jak betonowa kostka brukowa czy granit lub te wykorzystywane do elewacji, jak klinkier czy marmur są bardzo wrażliwe na działanie środków chemicznych, które mogą uszkodzić ich strukturę lub odbarwić kolor. Do usuwania zabrudzeń z ich powierzchni najlepiej więc wykorzystać specjalnie przeznaczone  do tego typu tworzyw środki. Ich skład jest dostosowany do właściwości czyszczonego materiału, nie ma więc ryzyka, że go zniszczymy. Preparaty z serii Dr House  do czyszczenia kostki brukowej, klinkieru i marmuru przydadzą się nie tylko do jednorazowego użycia po remoncie, ale również do systematycznego usuwania śladów codziennej eksploatacji – smaru, wapiennych wykwitów czy pleśni.” – mówi  Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu z firmy Den Braven.

Kiedy już wysprzątamy cały dom i jego otoczenie pozostaje jeszcze umycie narzędzi, wykorzystywanych do klejów, zapraw, silikonów czy farb, co zazwyczaj nie należy do przyjemności. Wykorzystać można do tego ściereczki czyszczące BRAVO firmy Den Braven, które pomogą doprowadzić je do pożądanego stanu. Co więcej, wzbogacone w witaminę E i Aloe Vera przydadzą się do wyczyszczenia naszych rąk, bez konieczności bolesnego szorowania z użyciem szkodliwych dla skóry rozpuszczalników chemicznych. Prace budowlane dla wielu kojarzą się z wielogodzinnym sprzątaniem i doprowadzaniem mieszkania do normalnego stanu. Jednak używając odpowiednich środków, czyszczenie może pójść znacznie sprawniej, a śladem remontu będzie jedynie odnowione wnętrze.

Źródło: Den Braven

Więcej

 

Firma powiązana:

Den Braven

Telefon 61 89 61 740
www.denbraven.pl
info@denbraven.pl

Den Braven