Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wełna mineralna

Jakie korzyści płyną z programu "Czyste Powietrze"?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Od 21 stycznia 2019 r. w ramach programu "Czyste Powietrze" można składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizację budynków jednorodzinnych. Za pomocą takich działań rząd walczy ze smogiem. W okresie zimowym jakość powietrza w Polsce drastycznie spada. Według raportu z 2018 roku, znajdujemy się na szczycie niechlubnej listy krajów z najgorszą jakością powietrza w Europie.  

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Powietrza, do programu termomodernizacji i wymiany pieców przystąpi ok. 4 mln. gospodarstw.

Możliwość złożenia wniosku dotyczy osób fizycznych będących właścicielami nieruchomości. Dzięki programowi otrzymać można dofinansowanie w kwocie nie wyższej niż 53 tys.  Państwo poniesie koszt w wysokości 103 mld zł. 

Czym jest termomodernizajca?

Termomodernizacja ma na celu polepszenie efektywności energetycznej. W skrócie ogranicza zużycie energii, a co za tym idzie obniża koszty chłodzenia latem i ogrzewania zimą. Jednak zanim podejmiemy decyzję warto zapoznać się dogłębnie ze stanem faktyczny obiektu.

Audytor energetyczny będzie najlepszym wsparciem w tym zakresie, bowiem jego zadaniem jest wskazanie warunków wykonania termomodernizacji, tak aby była najbardziej optymalna pod względem ekonomicznym, a także technicznym.

Obniżenie zapotrzebowania budynku na energię wiąże się z ociepleniem wszystkich zewnętrznych przegród, ewentualną wymianą okien/drzwi, usprawnieniem wentylacji, montażem urządzeń i instalacji grzewczych, a czasem nawet zmianą źródła ciepła. Warto wiedzieć, że zmiana paliwa lub źródła ciepła bez zadbania o poprawną izolację termiczną budynku, może nie przynieść oczekiwanych korzyści. Co więcej, rekomendowane jest, aby działania rozpocząć od termomodernizacji przegród zewnętrznych" - radzi Kuba Błażewicz, Menedżer Rozwoju Rynku ISOVER, ekspert w branży materiałów izolacyjnych.

Budynek o powierzchni użytkowej 90 m², ogrzewanym gazem ziemnym, po termomodernizacji tylko przegród zewnętrznych, zużyje mniej gazu w skali roku, średnio o 2773 m³. 

Zacznijmy od dachu

Niezwykle ważne jest, aby cały budynek był szczelny, bowiem jeśli nie jest on wystarczający, musimy zwiększyć spalanie węgla co bezpośrednio wpływa na poziom zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie istotny jest dach przez, który "uciekać" może nawet 30 proc. ciepła.

Do dobrej modernizacji izolacji cieplnej wymagany jest odpowiedni materiał. Izolacja montowana jest zazwyczaj od wewnątrz budynku. Istnieje także inne rozwiązanie - system izolacji nakrokwiowej, który montuje się od zewnętrznej strony dachu (bez ingerencji w część mieszkalną).

Bardzo ważna jest grubość izolacji, która wpływa na całkowity współczynnik przenikania ciepła UC, a także na kubaturę przestrzeni mieszkalnej. Kontrolę wilgoci zapewniają gotowe rozwiązania zarządzania wilgocią. Żeby zapobiec wnikaniu wilgoci przez dach, a w lecie umożliwić jego wyschnięcie zastosujmy specjalne membrany. Są to inteligentne folie o zmiennym oporze dyfuzyjnym - wyjaśnia Anna Gil z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Jeśli strych nie jest użytkowy, wtedy strop najwyższego piętra dzieli przestrzeń między ogrzewanymi, a nieogrzewanymi pomieszczeniami. W takiej sytuacji można wykonać izolację samego stropu. Taki materiał izolacyjny jak np. wełna mineralna, wystarczy umieścić na całej powierzchni stropu, tak aby nie pozostawić wolnej przestrzeni. 

Między stropem a materiałem termoizolacyjnym dobrze jest zastosować folię paroizolacyjną. Chcąc zwiększyć izolacyjność cieplną przegrody, można położyć drugą warstwę wełny w sposób mijankowy. Rekomendowane są produkty z wełny mineralnej szklanej w matach o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λ o łącznej grubości około 25-30 cm - rekomenduje Anna Gil.

Dowiedz się więcej o programie Czyste Powietrze

Zewnętrzna ściana budynku 

Właściwie ocieplone ściany budynku są niezwykle ważne. Izolacja w naszej strefie klimatycznej odbywa się od zewnętrznej strony. Modernizacja ścian możliwa jest za pomocą różnych technologii.

Jedna z nich nazywana jest fasadą wentylowaną, polega na umieszczeniu szczeliny wentylacyjnej między warstwą izolacyjną, a okładziną elewacyjną. Cyrkulacja powietrza ułatwia odparowanie wilgoci z izolacji, która gromadzi się podczas użytkowania budynku. 

Płyty wełny mineralnej używanej do fasad wentylowanych i ścian trójwarstwowych to zarówno wełny skalne, jak i szklane. Pokrywane są często dodatkowo czarnym welonem szklanym, zapobiega on wywiewaniu powietrza z zewnętrznych warstw płyty.

Ściana warstwowa 

Ściana warstwowa to kolejna warta uwagi technologia, jest to tzw. trójwarstwowy mur, który składa się z dwóch warstw murowanych. Za pierwszą warstwę mamy ścianę konstrukcyjną budynku, druga to wełna mineralna i szczelina wentylacyjna, a ostatnia trzecią stanowi okładzina elewacyjna.

Osłonowa ściana zbudowana jest zazwyczaj z cegły klinkierowej, poprawia to dodatkowo izolacje akustyczną przegrody. Przy użyciu tej technologii wykorzystać można m.in. wełnę szklaną, którą świetnie zgra się z nierównościami w murze konstrukcyjnym. Montaż takie systemu wykonamy przy pomocy ocynkowanych kotew z talerzykami dociskowymi.

Strop piwnicy i podłoga na gruncie

W najniższych częściach budynku umieszczony jest strop, który dzieli część mieszkalną od piwnicy oraz podłogi na gruncie. Najkorzystniej w przypadku istniejącego już budynku, który poddawany będzie termomodernizacji, zaizolować strop piwnicy.

Warto wyciągnąć izolację na ściany piwnicy, aby uniknąć ewentualnych mostków termicznych i wydłużyć drogę ucieczki ciepła. Jeżeli chodzi o zaizolowanie podłogi na gruncie, idealnie sprawdzi się wełna skalna o niskiej ściśliwości i bardzo wysokiej klasie tolerancji grubości, co jest istotne, gdy chcemy, aby nasza podłoga była równa i bez spękań. Powierzchnię wyłożoną w pierwszej kolejności hydroizolacją, a potem płytami, należy zabezpieczyć warstwą rozdzielającą, np. szczelną folią budowlaną, wywiniętą na ściany, aby potem zaaplikować cienkowarstwową wylewkę - dodaje Kuba Błażewicz z ISOVER.

Program "Czyste Powietrze", który pomaga poprawić izolację cieplną pomieszczeń, pozwoli w prostu sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery o ponad połowę. Dodatkowo, aż o 30% ograniczy ilość węgla spalanego w piecu. Redukcja emisji o 3,3 miliony ton CO2 to dane, które przemawiają za inwestycją w energooszczędne technologie w budownictwie. 

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska

Pozostałe porady
Rury wielowarstwowe w instalacjach wodnego ogrzewania podłogowego
Rury wielowarstwowe w instalacjach wodnego ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe w Polsce jest dziś nie tyle luksusem, jak miało to miejsce jeszcze pod...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny