Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Sprzęt AGD

W poszukiwaniu skutecznego odkurzacza - na co zwrócić uwagę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2018-09-12

Idealne urządzenie, dzięki któremu w mieszkaniu będzie czysto, powinno cechować się kilkoma właściwościami – skutecznie zbierać kurz i zanieczyszczenia, pracować w miarę cicho, mieć dużą siłę ciągu oraz przystępną cenę. Jak wybrać odkurzacz spełniający te wymagania? Sprawdź w 4 krokach, na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań nowego odkurzacza.

Skuteczność pracy odkurzacza można ocenić na kilka sposobów – wszystko zależy od tego, na czym najbardziej zależy domownikom. Jedni będą szukali urządzeń najlepszych dla alergików, inni sprzętów pracujących cicho czy urządzeń wielofunkcyjnych, którymi odkurzą również regały i materace. Jednak podstawowym kryterium wyboru sprzętu powinien być jego rodzaj oraz to, z jaką dokładnością zbiera i filtruje kurz.

Na jaki model się zdecydować?

Na rynku są dostępne różne modele urządzeń sprzątających. Od tradycyjnych odkurzaczy workowych, przez sprzęty bezworkowe, aż po urządzenia wielofunkcyjne, automatyczne czy przeznaczone do czyszczenia konkretnych powierzchni. Podczas wyboru idealnego sprzętu warto zastanowić się, jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze.

Dla osób, którym zależy na łatwej obsłudze i stosunkowo cichej pracy odkurzacza sprawdzi się opcja workowa. Dla alergików – dedykowane są urządzenia bezworkowe. Posiadacze małych mieszkań, którzy chcą posprzątać je w krótkim czasie, mogą zaś wybrać odkurzacz automatyczny, a ci, którzy mieszkają w domach o większej powierzchni i chcą za pomocą jednego sprzętu posprzątać wszystkie pomieszczenia, mogą zwrócić uwagę na odkurzacze wielofunkcyjne czy pionowe, np. na takie modele jak Hoover Rhapsody.

Hoover odkurzacz Rhapsody

Siła ciągu a moc odkurzacza

Przy wyborze odkurzacza najczęściej zwraca się uwagę na jego moc. Powszechnie uważa się że im wyższa wartość watów, tym skuteczniejszy sprzęt. To jednak mylne przekonanie – więcej o efektywności urządzenia powie nam jego siła ciągu, czyli siła z jaką odkurzacz pochłania zanieczyszczenia. Dobrze, jeśli ta wartość plasuje się na poziomie 45–60 litrów na sekundę. Warto pamiętać również, że w przypadku odkurzaczy workowych duże znaczenie ma stan zapełnienia worka – im bardziej jest pełny, tym jego skuteczność pochłaniania zanieczyszczeń jest mniejsza.

Który filtr najlepszy?

Jeśli już zdecydujesz się na model odkurzacza oraz sprawdzisz jego siłę ciągu i moc, zwróć też uwagę na sposób filtracji powietrza. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są alergikami lub posiadają małe dzieci. Dostępne na rynku urządzenia są najczęściej wyposażone w jeden z trzech rodzajów filtrów:

  • mikrofiltr – podstawowa bariera ochrony przed wypuszczanym z odkurzacza kurzem;
  • filtr HEPA – najpopularniejsze rozwiązanie zapewniające wysoki poziom filtracji. Największą ochronę daje filtr HEPA 13;
  • filtr wodny – w tym przypadku kurz gromadzi się w specjalnym pojemniku na wodę.

Hoover odkurzacz Telios

Dodatkowe wyposażenie

Skuteczny odkurzacz może też posiadać specjalnie dedykowane ssawki do czyszczenia różnych powierzchni np. dywanów, parkietów, szczelin czy odświeżania materaców. Dzięki nim usuwanie zanieczyszczeń będzie jeszcze łatwiejsze. W niektórych modelach odkurzaczy, np. Hoover Telios Extra, dodatkowe ssawki mieszczą się w obudowie urządzenia, co sprawia, że masz do nich łatwy dostęp w trakcie odkurzania.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odkurzacza, sprawdź propozycje od Hoover, znajdziesz je na www.hoover.pl


źródło i zdjęcie: Candy Hoover

Pozostałe porady
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to często jedyna opcja dla inwestorów, których działka nie ma...
Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny