Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dobrać kolor elewacji do charakteru domu?

Pamiętacie kolorowe domy dzieci z Bullerbyn? Wszystkie takie same, ale każdy w innym kolorze… Kto z nas nie marzył, żeby zamieszkać w jednym z nich. Przykładów na takie elewacje można jednak szukać bliżej. Zabytkowe chaty malowane w graficzne wzorki w słowackich Čičmanach to ewenement na skalę światową, podobnie jak nasze kolorowe zalipiańskie zdobione ludowymi malowidłami. Tak było kiedyś. A jak jest dziś?

Jak dobrać kolor elewacji do charakteru domu?
VOX Elewacje, Ściany, Meble, Drzwi, Podłogi, Artykuły dekoracyjne
www.vox.pl
VOX Elewacje, Ściany, Meble, Drzwi, Podłogi, Artykuły dekoracyjne
www.vox.pl
Dane kontaktowe:
61 812 10 01
Gdyńska 143, 62-004 Czerwonak k. Poznania

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czy polskie domy mogą wyróżniać się efektowną i przemyślaną kolorystycznie elewacją?

Marka VOX podpowiada jak odpowiednio dobrać kolor elewacji do charakteru domu i otoczenia wokół niego.

Kolor elewacji decyduje o ostatecznym wyglądzie domu

Zazwyczaj nad wyborem koloru elewacji zastanawiamy się kiedy prace budowlane dobiegają końca. Może jednak warto tę kwestię przemyśleć już na etapie projektu domu i wnętrza, tak żeby uzyskać spójną stylistycznie całość? Na źle dobranej kolorystyce tynku, farb elewacyjnych czy coraz popularniejszych okładzin może polec nawet najlepszy projekt. Bo czy wyobrażacie sobie tradycyjny polski dworek położony wśród parkowej zieleni w kolorze jajecznicy, albo nowoczesną bryłę w modernistycznym stylu w odcieniu jaskrawego fioletu? Niestety takie "perły" można czasem znaleźć w rodzimym krajobrazie. Żeby uniknąć tego rodzaju rozczarowań, przy wyborze koloru trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim istotny jest styl w jakim został zaprojektowany dom. Biel i jasne kolory takie jak beże, rozbielone szarości, są na tyle uniwersalne, że będą pasowały zarówno do elewacji w nowoczesnym jak i bardziej tradycyjnym stylu. Ciemniejsze kolory lepiej zarezerwować dla nowoczesnych brył. Na przykład głęboki antracyt na elewacji minimalistycznej bryły, może ciekawie komponować się z ażurowymi detalami w kolorze stali, a nawet spatynowanej miedzi.

Rozejrzyj się wokół

Wybierając kolor elewacji należy zdać sobie sprawę, że w odróżnieniu od aranżacji wnętrza, liczy się tutaj nie tylko gust właściciela, ale także… sąsiada. Jeśli w otoczeniu domu znajduje się zabudowa w neutralnych, stonowanych barwach, uszanujmy to. Zbyt krzykliwa kolorystyka z pewnością wyróżni nasz dom spośród pozostałych, ale przy okazji zaburzy charakter całej okolicy. Jeśli dom położony jest z dala od okolicznej zabudowy, możemy mniej rygorystycznie potraktować dobór kolorów, ale nie zapominajmy, że szacunek należy się również architekturze krajobrazu.

Kerrafront - trwała elewacja w ponadczasowych kolorach

Tradycyjne tynki mają ostatnio coraz większą konkurencję jeśli chodzi o kolorystyczne sposoby wykańczania elewacji. Bardzo popularne są wszelkiego rodzaju płyty i okładziny z tworzyw sztucznych, które są nie tylko łatwe w montażu, ale też w efektowny sposób nawiązują do kolorów i faktur naturalnych materiałów jak drewno, kamień czy klinkier. Układa się je szybko, bezproblemowo, a prace można rozpocząć o każdej porze roku.

Marka VOX dysponuje bardzo ciekawym materiałem w segmencie elewacyjnych produktów wykończeniowych. Jest to Kerrafront, czyli nowoczesna okładzina elewacyjna, produkowana w innowacyjnej technologii Kerracore. Jest wyjątkowo trwała, odporna na zmienne warunki atmosferyczne (nie płowieje i nie odkształca się pod wpływem słońca i wysokiej temperatury), a dzięki elastyczności i prostemu systemowi łączenia (bez używania dodatkowych akcesoriów) jej montaż jest nieskomplikowany i szybki. Kerrafront to także sposób na nadanie elewacji wymarzonego koloru. Panele dostępne są aż w pięciu kolekcjach, w których możemy wybierać spośród ponad trzydziestu wariantów kolorystycznych.

Modern Wood - to kolekcja inspirowana naturą

Estetyką nawiązuje do współczesnych elewacji drewnianych, ale w przeciwieństwie do naturalnego drewna jest odporna na wilgoć i nie wymaga konserwacji. Wzór struktury drewna występuje w 7 kolorach: od jasnej bieli, poprzez ciepłe, naturalne beże, po zróżnicowane odcienie szarości: delikatne perłowe, chłodne stalowe, aż po ciemny antracyt.

Trend - seria inspirowana kamieniem i minerałami

Dostępna jest w czterech kolorach występujących w dwóch wariantach: STONE czyli panele z naturalnym rysunkiem kamienia oraz SOFT, o subtelnym, jednobarwnym odcieniu.

Wood Design - to unikalna gama utrzymana w kolorach naturalnego drewna

Grafit, srebrnoszary i złoty dąb nadają elewacji głębi, przytulności i idealnie wpisują się w naturalne otoczenie.

Classic - podstawowa linia z gamą 9 kolorów

Biel, beże, szarości, aż po odcienie brązów i ciemny antracyt. Idealnie współgra zarówno z  budynkami o tradycyjnej jak i nowoczesnej bryle.

T-Rex - to kolekcja paneli o głębokiej fakturze prawdziwego drewna

Dostępna w 4 kolorach: białym, kremowym, ciemnym niebieskim i piaskowym.

Kerrafront to inwestycja na lata, która z pewnością się opłaci, a nawet zwróci. Okładziny zapobiegają utracie ciepła i chronią wnętrze budynku, a to gwarantuje sporą oszczędność. Zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, są odporne na wilgoć i wchłaniane wody, zapobiegając tym samym powstawaniu pleśni i grzybów. Nie wymagają konserwacji, są łatwe w czyszczeniu (wystarczy zwykłe mycie na mokro).

źródło i zdjęcia: VOX