Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Nowe systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego Kermi

W każdym budynku i pomieszczeniu znajdują się duże powierzchnie posadzki oraz ścian. Warto je wykorzystać i przystosować w miarę potrzeb do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni użytkowej. Taki system jest oparty o podobne elementy, które tworzą podbudowę, transportują czynnik rozpraszają energię oraz umożliwiają podłączenie i wyregulowanie obiegów.

Nowe systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego Kermi
Kermi Grzejniki energooszczędne THERM-X2 LINE – zawsze maksymalny komfort cieplny
www.kermi.pl
Kermi Grzejniki energooszczędne THERM-X2 LINE – zawsze maksymalny komfort cieplny
Dane kontaktowe:
71 354 03 70
Graniczna 8b, 54-610 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Przewody grzewcze wysokiej jakości

Materiałem bazowym, z którego produkuje się przewody wodne jest polietylen. W celu poprawy jego własności i zarazem trwałości poddaje się gotowy wyrób procesom ulepszania. Wszystkie przewody Kermi należą do wysokiej 5 klasy zastosowania i gwarantują pracę pod występującymi w instalacji wartościami ciśnienia i temperatury (maksymalnie do p=10 bar i t=90°C).

Wysoką jakość i trwałość parametrów przewodów potwierdzają niezbędne certyfikaty np. DIN Certico oraz DVGW. Szeroko stosowana wielowarstwowa rura PE-Xc, o podobnym zastosowaniu i zwiększonej elastyczności wielowarstwowy PE-Xa, proponowana w atrakcyjnej cenie elastyczna rura PE-RT oraz wielowarstwowa rura kompozytowa z płaszczem aluminiowym PE-RT/AL/ PE-RT o najwyższych parametrach odpowiednia do ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego.

Systemy grzewcze dla budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego

Materiały zgrupowano w dwóch głównych zbiorach. Pierwszy to systemy stosowane w budownictwie mieszkaniowym drugi to system w zastosowaniach przemysłowych. Oba zbiory wyróżniają przede wszystkim rodzaje i średnice przewodów oraz komponenty podstawowe.

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe X-NET od KERMI

Systemy grzewcze dla mieszkaniówki

Szczegółowy podział systemów stosowanych w budownictwie mieszkaniowym prezentuje się następująco: system Noppen x-net C11 , wersja economic x-net C11, system Tacker x-net C12, system Clip x-net C16, system Klett x-net C17, system suchy x-net C13, system cienkowarstwowy x-net C15 oraz ogrzewanie i chłodzenie ścienne x-net.

System Noppen x-net C11

Podstawą budowy systemu Noppen x-net C11 jest specjalne podłoże przeznaczone do układania rury wielowarstwowej PE-Xc o średnicach 14 i 16mm. Górna powierzchnia maty Noppen zaopatrzona w układ równomiernie rozstawionych wypustek ułatwia rozłożenie rury bez użycia dodatkowego mocowania.

Podkład występuje w dwóch grubościach 48 mm i 29 mm. Wyższy podkład posiada warstwowo połączoną izolację tłumiącą oraz termiczną. Podstawowe zalety tego systemu to: duża stabilność pod obciążeniem oraz izolacyjność, mocne przytrzymywanie rury w wypustkach, utrzymywanie właściwego niezmiennego ułożenia rur, łatwe łączenie poszczególnych płyt i z maksymalnym wykorzystaniem resztek dzięki paskom połączeniowym.

Materiał jest przystosowany do recyklingu i pozbawiony szkodliwych związków (CFC). Właściwie połączone płyty są szczelne i nie zachodzi niebezpieczeństwo przelania się wylewki.

Wersja ekonomiczna jest oparta o taką samą zewnętrzną płytę z wypustkami. Posiada dokładnie takie same zalety jak poprzednio opisywany system. Należy koniecznie przed ułożeniem sztywnej folii zadbać o właściwą izolację cieplną i tłumiącą.

System Tacker x-net C12

System Tacker x-net C12 to klasyczne kompletne rozwiązanie oparte o płyty lub rolki do mocowania spinkami rury. Płyty lub rolki wykonane są ze zbrojonej foli z naniesionym nadrukiem oraz warstwowej izolacji tłumiącej i cieplnej. Płyty posiadają fartuch ułatwiający łączenie ze sobą sąsiednich fragmentów.

Dostępne moduły posiadają powierzchnię od 2 do 15 m2, łatwe przycinanie i łączenie przy pomocy zbrojonej taśmy minimalizuje odpady. Specjalnie opracowane spinki przy pomocy rozkładających się haczyków skutecznie przytrzymują ułożoną rurę i zapewniają pewne jej mocowanie blisko podłoża.

Szybkość układania rury zwiększa Tacker Kermi

W magazynku mieści się 25 spinek złączonych ze sobą w momencie formowania na gorąco. W miejscach trudno dostępnych polecamy stosowanie Mini Tackera. Podsumowanie zalet systemu to: odpowiedni do wykonania ogrzewania lub chłodzenia, szczelność podłoża, szybkość wykonania, maksymalne wykorzystanie materiału, dowolność układania rury, niewykorzystane resztki nadają się do recyklingu.

System Clip x-net C16

System Clip x-net C16 to bardzo uniwersalny sposób na wykonanie ogrzewania lub chłodzenia niezależnie od rodzaju wykonanej izolacji oraz odpowiednie do wylewki pływającej o niewielkiej wysokości. Elementem podstawowym jest dwuwarstwowa płyta z tworzywa z wypełnieniem o strukturze plastra miodu. Jej duża sztywność umożliwia rozłożenie na nierównym materiale o małej sztywności (np. wełna mineralna) oraz nawet znaczne punktowe obciążenia bez uszkodzeń (np. przejazd taczką, rozstawienie drabiny).

Komorowa struktura zapewnia mocne zakotwienie metalowych klipsów trzymających rurę. Podwójna warstwa nie pozwala na przebicie podkładu drutem na wylot i utratę szczelności. Duża powierzchnia płyt ułatwia rozłożenie, łączenie między sobą zapewnia zbrojona taśma klejąca.

Płyty łatwo się przycina, dzięki czemu bez trudu dopasowuje się je do kształtu pomieszczenia. Jest to wyjątkowo szybki system w wykonaniu. Do pewnego mocowania specjalnych metalowych klipsów Kermi wyprodukowało własny Tacker – wpinacz. Za jednakowe, powtarzalne i niezależna od użycia siły mocowanie klipsów odpowiada sprężynowo spustowy mechanizm jednocześnie zaginający i kotwiący drut pomiędzy warstwami płyty systemowej. Materiał płyty nadaje się do recyklingu.

System Klett x-net C17

System Klett x-net C17 wykorzystuje większość elementów opisanego wcześniej systemu C12. Posiada wszystkie jego zalety i można go stosować w tych samych sytuacjach. Ograniczono znacznie potrzebę stosowania plastikowych klipsów. Rura mocowana jest do podłoża izolującego z warstwą samoczepną.

Odpowiedną siłę utrzymującą zapewnia rzep nawinięty na rozkładaną rurę. Połączenie wymaga użycia spinek tylko w miejscu wykonania małego promienia. Rura rozłożona z wykorzystaniem dużych promieni trzyma się podłoża bez użycia dodatkowych mocowań.

System cienkowarstwowy x-net C15 jest idealny w przypadku prac modernizacyjnych posiada opcję ogrzewania oraz chłodzenia. Płyty systemu są wykonane w taki sposób, aby masa, którą zalewamy mogła trwale związać się z podłożem tworząc niezwykle niską wylewkę. Do systemu wykorzystuje się wielowarstwowe rury PE o średnicach 10 lub 12 mm. Całkowita wysokość ogrzewania wacha się między 17 a 22 mm. Dzięki tak cienkiej warstwie temperatura na zasilaniu może być niska a obciążenie statyczne jest równie niewielkie.

System suchy x-net C13

System suchy x-net C13 układa się z wykorzystaniem płyt z twardego styropianu z kanałami do meandrycznego układania rur. Dla wzmożonego przekazywania ciepła w kanałach pod rurą rozkłada się ekrany wypromieniowujące energię wykonane z aluminium lub stali.

W systemie suchym stosuję się wielowarstwową rurę o średnicy 14mm. Dzięki kanałom i płytom promieniującym nie ma potrzeby dodatkowego mocowania rury. Ogrzewanie przykrywa się gotowymi płytami o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła.

System ogrzewania i chłodzenia ściennego x-net

System ogrzewania i chłodzenia ściennego x-net występuje w wersji do montażu podtynkowego oraz pod płyty do zabudowy suchej. Jeden obieg grzewczy może pokryć ścianę o powierzchni do 10 m2. Pętle wykonuje się z rury kompozytowej o średnicy 14 mm.

Grubość warstwy w systemie mokrym to 25 mm (układanie rury w szynie zaciskowej bezpośrednio na ścianie) a w systemie suchym rurę układa się w płytach ze sztywnego styropianu podkładając metalowe ekrany wypromieniowujące. Grubość warstwy to również 25 mm. Płyty do zabudowy suchej przykręca się do wcześniej przygotowanego rusztu stalowego lub drewnianego bezpośrednio na rurach.

Grzejniki stalowe i miedziano-aluminiowe

Grzejniki płytowe wykonane są zgodnie z opatentowaną technologią Therm X2

Poprawia ona znacznie odczuwalny komfort cieplny oraz wpływa na redukcję kosztów ogrzewania liczonych w całym sezonie grzewczym. Różnorodność typów oraz kolorów gwarantuje zaspokojenie szerokich wymagań. Fantazyjne kształty grzejników dekorują wyposażone w nie wnętrza.

Doskonałym przykładem dekoracyjnych cech jest radiator rurowy, grzejnik zbudowany według koncepcji grzejnika żeliwnego.Taki produkt świetnie pasuje do architektury industrialnej oraz rustykalnej. Połączenie funkcji ogrzewania, wentylacji oraz schładzania powietrza realizuje grzejnik konwektorowy kanałowy.

Cała konstrukcja robocza ukrywa się we wnęce podłogi. Górny dekoracyjny ruszt przykrywa wymiennik miedziano-aluminiowy oraz umożliwia kierowanie wydobywającego się powietrza. Odpowiednią konwekcję przefiltrowanego oraz według życzenia nagrzanego lub schłodzonego powietrza realizują bezszczotkowe cichobieżne silniki prądu stałego.

Na zdjęciu: Ekspert Kermi - Włodzimierz Guzik

źródło i zdjęcia: Kermi