Porady

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla osób starszych?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym niestety dosyć łatwo o wypadek, dlatego tak ważne jest dostosowanie jej do potrzeb osób starszych. Połowa kontuzji seniorów ma miejsce właśnie we własnym domu - zadbajmy więc o takie rozwiązania, które zminimalizują ryzyko ich wystąpienia!

Odpowiednio zaprojektowana i wyposażona łazienka zwiększy bezpieczeństwo korzystania z niej nie tylko przez seniorów, ale również przez dzieci czy kobiety w ciąży. Co powinno się w niej znaleźć?

Antypoślizgowa podłoga

Zazwyczaj płytki podłogowe przeznaczone do wykorzystania w łazience są bezpieczne nawet wtedy, kiedy są mokre. Jeśli jednak mamy możliwość przeprowadzenia remontu, warto wybrać rozwiązania wyposażone w odpowiednie atesty. Dla zwiększenia stabilności po wyjściu z wanny lub spod prysznica, polecamy na podłodze łazienki umieścić dywanik Woodblock marki SEALSKIN. Dostępny jest on w dwóch rozmiarach (52x90 cm oraz 60x60 cm) i wyposażony w specjalne przyssawki, które dobrze przyczepiają się do powierzchni, minimalizując ryzyko przesunięcia się dywanika.

Dywanik Woodblock marki SEALSKIN

Toaleta dostosowana do potrzeb osób starszych

Seniorzy mogą mieć problem ze sprawnym siadaniem na toalecie, dlatego ważne jest, aby umieścić obok niej uchwyty. Warto zadbać również o to, aby starsze osoby pod ręką zawsze miały wszystkie niezbędne rzeczy. W bliskim sąsiedztwie toalety można umieścić stojak na zapasowy papier toaletowy - takie rozwiązanie znaleźć można między innymi w kolekcji Impuls marki TIGER. Prosty design elementów tej serii pasować będzie do każdego wnętrza.

Stojak na zapasowy papier toaletowy

Prysznic czy wanna?

W łazience przystosowanej do potrzeb starszych osób częściej wybiera się prysznice niż wanny. Korzystanie z wanny może być utrudnione, dlatego należy zadbać o zamontowanie odpowiednich akcesoriów. Maty antypoślizgowe do wanny marki SEALSKIN pozwolą na komfortową kąpiel, bez obaw o poślizgnięcie się podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. Dzięki przyssawkom są one stabilne, a różnorodna kolorystyka i wzornictwo pozwalają dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Maty antypoślizgowe do wanny marki SEALSKIN

Dla zwiększenia komfortu podczas kąpieli warto zamontować na wannie jeden z podgłówków marki SEALSKIN. Nie nasiąkają one wodą, mają miękkie wypełnienie, a podczas użytkowania nie przesuwają się. Podgłówki pozwalają skutecznie zrelaksować się w trakcie długiej kąpieli, dlatego są chętnie wykorzystywane nie tylko przez osoby starsze.

Podgłówki marki SEALSKIN

Jeśli w łazience będzie znajdować się prysznic, warto rozważyć możliwość umieszczenia pod nim siedziska, które przyda się osobom niemogącym ustać przez dłuższy czas. Prysznic dostosowany do potrzeb seniorów powinien być umieszczony na poziomie podłogi, najlepszym rozwiązaniem będzie więc model bez brodzika i kabiny. Odpowiednia zasłona prysznicowa pozwoli zabezpieczyć pomieszczenie przed zachlapaniem. Marka SEALSKIN oferuje szeroki wybór zasłon do każdej łazienki. W ofercie, oprócz klasycznych, delikatnych wzorów, znaleźć można także oryginalne i modne motywy zwierzęce i kwiatowe, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować coś do  naszego wnętrza.

Warto pod prysznicem umieścić także matę antypoślizgową. W ofercie CORAM znaleźć można szeroki wybór mat SEALSKIN, które rozmiarowo dostosowane są do wykorzystywania pod prysznicem.

źródło i zdjęcia: Coram

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla osób starszych?

Firma powiązana:

Coram

Telefon 22 899 15 40, 22 899 03 20
www.coram.pl
coram@coram.pl

Coram
Zobacz produkty: