Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dlaczego do izolacji akustycznej przegród budynku używa się wełny mineralnej?

Do izolacji akustycznej ścian warto wybrać materiały, które charakteryzują się wysoką wartością współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w), która to cecha powinna być opisana na etykiecie i w dokumentacji produktu w postaci liter AW.

Dlaczego do izolacji akustycznej przegród budynku używa się wełny mineralnej?

Rekomendowane są zarówno wełny mineralne szklane, jak i wełny mineralne skalne, choć te pierwsze charakteryzują się korzystniejszymi parametrami pochłaniania dźwięku, które w konsekwencji wpływają na wysoką izolacyjność akustyczną kompletnej przegrody.

To właśnie dzięki włóknistej strukturze wymienione materiały doskonale pochłaniają dźwięki powietrzne, osiągając przy grubości 75-100 mm współczynnik pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,00, co oznacza całkowite - 100% pochłanianie.

Ponadto, akustyczne wełny mineralne szklane dzięki swej sprężystości doskonale wypełniają przestrzeń między profilami, eliminując zjawisko tzw. mostków akustycznych, które często powodują obniżenie rzeczywistej izolacyjności ściany nawet o kilkanaście decybeli.

Mowa tu o warunkach budowlanych, w których często pozostawione puste przestrzenie w środku pionowego profila ściany działowej w efekcie zaniżają zbadaną w laboratorium izolacyjność ściany.

Zjawisko to całkowicie można wyeliminować stosując łatwą i sprężystą w montażu wełnę szklaną wypełniającą szczelnie wnętrze profili słupkowych, zapobiegając tym samym rozchodzeniu się fal dźwiękowych wewnątrz słupków konstrukcyjnych ściany działowej.

Jednocześnie warto pamiętać, że zastosowana grubsza warstwa wełny określonego rodzaju zawsze wpłynie korzystniej na izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych niż jej cieńsza wersja.

źródło i zdjęcia: Isover

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska