Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie są najczęściej popełniane błędy w czasie eksploatacji gazowych kotłów kondensacyjnych?

Współczesne wiszące gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia kompaktowe, gwarantujące nie tylko najwyższe bezpieczeństwo użytkowania, ale również najwyższą sprawność i efektywność energetyczną. Urządzenia te mogą pracować bezawaryjnie latami, ale pod warunkiem, że w czasie eksploatacji będziemy przestrzegać kilku zasad.

Jakie są najczęściej popełniane błędy w czasie eksploatacji gazowych kotłów kondensacyjnych?
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Kotły Gazowe kotły kondensacyjne
www.bosch-homecomfort.pl
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Kotły Gazowe kotły kondensacyjne
Dane kontaktowe:
Infolinia: 801 600 801, serwis: 801 300 810
Jutrzenki 105, 02-231 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak zapewnić bezpieczną pracę nowoczesnego kotła gazowego w instalacji centralnego ogrzewania?

Pomimo to, ze względu na różnego rodzaju potrzeby klientów istnieje możliwość regulacji parametrów pracy kotła, które spowodują, że kocioł będzie pracował bezpiecznie, ale nieco mniej efektywnie, czyli nieco mniej oszczędnie.

Warunkiem efektywnej pracy kotłów kondensacyjnych jest odzyskiwanie ciepła z pary wodnej zawartej w spalinach. Jest to możliwe, gdy temperatura spalin jest niższa od tzw. temperatury punktu rosy.

Jest ona zależna od rodzaju paliwa, a w przypadku gazu ziemnego wynosi ok. 57°C. Niższa temperatura spalin, to nie tylko dodatkowe ciepło przekazane ze spalin do kotła, a również mniejsze straty do otoczenia. Jeśli więc kocioł pracuje ze zbyt wysoką temperaturą zasilania, spala więcej gazu.

Jeśli jednak obniżymy zbytnio temperaturę zasilania, to może okazać się, że uzyskamy komfort cieplny niższy niż oczekiwany. Rozwiązaniem, które pozwala automatycznie regulować temperaturę zasilania kotła w zależności od potrzeb cieplnych jest regulacja pogodowa.

Regulacja pogodowa pracy kotła

Ten typ regulacji powoduje, że im niższa jest temperatura na zewnątrz budynku, tym wyższa jest temperatura zasilania instalacji. I odwrotnie jeśli temperatura na zewnątrz rośnie, to woda w instalacji jest chłodniejsza. Jakość tego typu regulacji zależy od nastawionej krzywej grzewczej.

Źle dobrana, źle nastawiona krzywa grzewcza może jednak również spowodować, że kocioł będzie przegrzewał lub nie dogrzewał instalację. Dlatego uruchomienie kotła i jego regulację dobrze jest powierzyć doświadczonemu i sprawdzonemu autoryzowanemu serwisowi.

źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort