Porady

Jak zamontować szczelinowy nawiewnik powietrza?

Ważnym warunkiem poprawnego działania okiennego nawiewnika powietrza jest jego prawidłowy montaż do elementów stolarki otworowej.

Ze względu na zachowanie komfortu cieplnego oraz odpowiednie skierowanie strumienia powietrza, urządzenie to należy montować w górnej części okna, na profilu ramy skrzydła bądź ościeżnicy.

Montaż nawiewnika Ventair Higroster z czerpnią Urbino na przylgach okna PVC

W celu uzyskania deklarowanych przez producenta charakterystyk przepływowych kluczowe jest wykonanie odpowiedniej szczeliny przelotowej. Powinna mieć ona podłużny kształt o długości około 300-400 mm i wysokości około 9–16 mm (w zależności od montowanego modelu), a przy montażu na przyldze powinna mieć jedno bądź dwa przewiązania. Należy pamiętać, aby szczelinę wykonywać zgodnie ze zaleceniami aprobaty technicznej nawiewnika, aby jego parametry techniczne zostały zachowane.

Błędem, który może obniżyć nominalny przepływ powietrza przez nawiewnik nawet o 50% jest montowanie go na otworach przelotowych wywierconych w rzędzie. W oknach z PVC, nawiewniki powietrza najczęściej montuje się na przylgach. Wtedy regulator (część wewnętrzna nawiewnika) znajduje się na przyldze profilu ramy skrzydła, a czerpnia (część zewnętrzna nawiewnika) znajduje się na przyldze profilu ramy ościeżnicy.

W praktyce w części okien, na przyldze można wykonać szczelinę o wysokości do 10 mm co ze względu na zalecenia aprobat technicznych niektórych nawiewników stanowi pewne ograniczenie. W oknie drewnianym nawiewnik powietrza montuje się na profilu ramy ościeżnicy, bądź na profilu ramy skrzydła wykonując odpowiednią szczelinę przelotową. W pierwszym przypadku należy sprawdzić czy regulator nawiewnika zmieści się między szpaletą a skrzydłem okna. W drugim przypadku natomiast, ograniczeniem ze względów konstrukcyjnych może być zalecana wysokość szczeliny przelotowej nawiewnika.

Oczywiście nie musisz robić tego samodzielnie. Aby mieć pewność, że urządzenie zostanie prawidłowo zamontowane skorzystaj z usług autoryzowanego montażysty Brevis. Działamy na terenie całej Polski!

źródło i zdjęcia: Brevis

Jak zamontować szczelinowy nawiewnik powietrza?

Firma powiązana:

Brevis

Telefon 12 425 31 64, 12 623 80 11
www.brevis.com.pl
info@brevis.com.pl

Brevis
Zobacz produkty: