Porady

Jakie narzędzia warto wymienić na akumulatorowe?

Sezon prac w domu i ogrodzie zaczął się na dobre, ale naprawy starej kosiarki, pilarki czy nożyc do żywopłotu pochłaniają zbyt dużo czasu i pieniędzy? Zamień je na nowoczesne, akumulatorowe. To się opłaci.

Stare, sprawdzone urządzenia czekają w garażu - czas po nie sięgnąć. A tu przykra niespodzianka: nie chcą działać, bo przez ostatnie lata mocno się napracowały. Trzeba pozwolić im odejść na emeryturę, a w ich miejsce zatrudnić nowych pomocników: wytrzymalszych, wydajniejszych, oszczędniejszych? Jeśli doszedłeś do takiego wniosku, rozważ "zatrudnienie" urządzeń akumulatorowych. Dlaczego? Bo mają mnóstwo zalet, które ułatwiają życie.

Akumulator Greenworks

Akumulator znaczy wygoda

Szybki rozwój technologii sprawił, że możemy sobie pozwolić na nowoczesność w domu i ogrodzie. Zamiast urządzeń z silnikiem spalinowym (dymiącymi i hałasującymi) czy elektrycznym, wymagającym kabla zasilającego, każdy może sięgnąć po urządzenia akumulatorowe. Te mają kilka cech, które radykalnie ułatwiają życie ich użytkownikom. Jednym z najważniejszych plusów jest brak przewodu zasilającego. Dzięki temu unikamy kilku zagrożeń i niedogodności:

1. Nie jesteśmy zależni od odległości od gniazda zasilającego.

2. Nie musimy się obawiać przerwania kabla, co mogłoby doprowadzić do porażenia prądem tych, którzy znajdują się w pobliżu.

3. Nie zniszczymy roślin i przedmiotów znajdujących się blisko urządzenia, np. kosiarki, kosy, dmuchawy czy nożyc do żywopłotu (a tak bywa, gdy za urządzeniem ciągniemy długi, ciężki przewód elektryczny).

4. Urządzenia akumulatorowe są łatwiejsze w obsłudze (szczególnie od tych, które napędza silnik spalinowy).

- "Poza tym, decydując się na maszyny ogrodowe wyposażone w akumulator, stajemy się bardziej "eko" - kiedy pracujemy, nie ciągnie się za nami przykry zapach spalin, a także nie zatruwamy powietrza, którym oddychają nasze rośliny" - mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

- "Nie powodujemy też takiego hałasu, jaki towarzyszy użyciu silnika spalinowego" - dodaje.

Bezszczotkowy, czyli wydajny i długowieczny

Decydując się na taką akumulatorową rewolucję, warto wziąć po uwagę jeszcze coś - wydajność, trwałość i oszczędności w czasie użytkowania. Te trzy cechy zapewni użycie silnika bezszczotkowego. Na czym polega różnica? Upraszczając, we wnętrzu nie ma ruchomych, szybko obracających się szczotek, które z czasem trzeba wymieniać. Te generują tarcia, a - co za tym idzie - całość się nie nagrzewa, jak maszyny starszego typu. Jak podkreśla Marcin Salata z Lange Łukaszuk, jest co najmniej kilka powodów, dla których warto się zdecydować na silnik bezszczotkowy w domowych urządzeniach:

  • większa wydajność;
  • wyższa nawet o ponad 30 procent moc silnika (przy tej samej masie);
  • znacznie szerszy zakres dostępnych prędkości urządzenia;
  • brak konieczności konserwacji i wymiany szczotek;
  • zdecydowanie dłuższa żywotność;
  • prostota obsługi.

Żeby w pełni wykorzystać zalety takich urządzeń, warto sprawdzić, ile akumulatorów i jakiej pojemności znajduje się w zestawie. To bowiem determinuje długość pracy. Najlepiej więc obliczyć, jakiej pojemności potrzebujesz, by poradzić sobie z przydomowym trawnikiem, żywopłotem czy drewnem na zimę i zaopatrzyć się  w odpowiedni zapas baterii. Co więc warto kupić, żeby odnowić "ogrodowy park maszynowy"?

Dbamy o trawnik

Nie ma ładnego trawnika bez dobrej kosiarki.

- "Jednym z urządzeń, które poradzi sobie z takim wyzwaniem jest GR2500407UB Greenworks. To mocna, wydajna kosiarka z segmentu 40 V z bezszczotkowym silnikiem. Pozwala jednorazowo ciąć pas trawy o szerokości 46 cm" - wyjaśnia Marcin Salata z Lange Łukaszuk.

- "Jest wyposażona w system prostej regulacji, który obejmuje aż 7 poziomów cięcia. Poza tym posiada funkcję mulczowania. Taki zabieg poprawia kondycję naszego trawnika" - dodaje.

Wiertarka Panasonic na akumulator

Wyjaśnijmy, na czym polega mulczowanie: maszyna automatycznie rozdrabnia skoszoną trawę i równo pokrywa nią całą powierzchnię. Z czasem taka warstewka pokosu tworzy naturalny nawóz.

Żeby po takim zabiegu nasze otoczenie wyglądało estetycznie, warto domowy warsztat wyposażyć też w precyzyjną podkaszarkę. To kompaktowe, lekkie urządzenie znakomicie sprawdza się w oczyszczaniu z trawy trudno dostępnych miejsc. Dzięki wyposażeniu w opcję krawędziarki pozwala precyzyjnie wyrównywać linie, np. między trawą a kostką brukową. Dzięki zastosowaniu dwuczęściowego wału łatwo je transportować.

Kończąc porządkowanie trawnika, wypada też zadbać o dmuchawę, która pozwoli wyczyścić wszystkie zakamarki ogrodu z zalegających w nich śmieci (trawy, patyków, liści itd.). Co cechuje dobrą dmuchawę akumulatorową?

- "Niska waga, miękki uchwyt i funkcja stałej kontroli prędkości wydmuchu pozwalają na niezwykle komfortową pracę" - podsumowuje Marcin Salata.

źródło i zdjęcia: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Spółka jawna

Jakie narzędzia warto wymienić na akumulatorowe?
Zobacz produkty: