Porady

Jak nakładać farbę strukturalną?

Farby strukturalne to farby do malowania dekoracyjnego. Dzięki stworzonym przy ich użyciu różnorodnych faktur można uzyskać ciekawe efekty wizualne.

Niektóre farby strukturalne sprawdzają się świetnie, gdy ściany nie są idealnie gładkie. Podczas gdy malowanie zwykłą farbą uwypukli nierówności, przy pomocy wybranych farb strukturalnych można je ukryć. Farby te można nakładać je na wszelkie powierzchnie: ściany otynkowane i surowe, betonowe, płyty drewnopodobne i g-k. Podłoże nie wymaga szczególnych zabiegów przygotowawczych. Jeśli więc stawiasz pierwsze kroki w malowaniu ścian, bądź uważasz, że idealnie gładkim powierzchniom brakuje tego "czegoś",  lub też ściany w twoim domu noszą ślady nieperfekcyjnego wykonawcy - farby strukturalne są dla ciebie.

Nakładanie farby strukturalnej

Krótki przewodnik jak nakładać farbę strukturalną

1. Oczyść powierzchnię ściany. Generalnie nie musisz naprawiać małych ubytków i pęknięć - tylko te duże, ale niektóre struktury wymagają idealnego podłoża, więc będzie trzeba je starannie przygotować. Wymagania względem podłoża znajdziesz w instrukcji na opakowaniu.

2. Oczyszczoną ścianę zagruntuj środkiem polecanym przez producenta - dzięki temu farba będzie się lepiej trzymać powierzchni. Pozostaw do wyschnięcia.

3. Przygotuj narzędzia: pędzle, wałki, pacę, szczotki, gąbki, grzebienie, pace zębate, gumowe stemple, szpachelki i szablony. Posłużą do wykonania wzorów na ścianie.

4. Jeśli farba nie jest gotową do użycia masą, wymieszaj składniki, dzięki którym ją uzyskasz, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.

5. Przed rozpoczęciem nakładania farby na ścianę, wymieszaj ją dokładnie. Mieszaj ją także podczas późniejszych prac, bo kawałki wypełniaczy, które nadają fakturę farbie, osadzają się na dnie wiadra.

6. Przelej małą część farby do rynienki i za każdym razem dolewaj. Nie maczaj narzędzia bezpośrednio w wiadrze.

7. Farbę nakładaj równomierną warstwą przy użyciu pędzla, wałka, pacy lub szpachelki. Narzędzie dobierz do gęstości farby. Jednolitą fakturę uzyskuje się poprzez nałożenie farby jednym, pewnym pociągnięciem na całej długości malowanego fragmentu ściany. Pamiętaj, żeby nie odrywać narzędzia z farbą. Będzie to wykonalne, gdy podzielisz ścianę na mniejsze fragmenty przy pomocy taśmy malarskiej.

8. Po aplikacji farby na ścianie, nadaj powierzchni dowolne wzory używając różnych narzędzi. Możesz robić np. chaotyczne kreski, esy-floresy, regularne linie lub wzory przy użyciu szablonów lub wałków z fakturą. Pamiętaj jednak, że wzory trzeba zrobić zanim farba wyschnie.

9. Każda struktura ma inny czas twardnienia, ma na niego wpływ także grubość warstwy. Po upływie czasu wskazanego na opakowaniu można zabezpieczyć ją warstwą bezbarwnego lakieru - matowego lub z połyskiem. Tak uzyskana powierzchnia jest trwała i odporna na szorowanie.

Aranżacja salonu

Aplikacja farby strukturalnej wygląda podobnie do nakładania tynku dekoracyjnego, ale produkt ten jest tańszy niż tynk (jednak droższy niż zwykła farba). Dekorowania ściany tą metodą mogą się podjąć nawet osoby, które mają nie najlepsze zdanie o swoich zdolnościach manualnych. Jest to też świetny sposób na zamaskowanie niedoskonałości podłoża. Efekty na pewno zaskoczą pozytywnie. Dzięki farbom strukturalnym uzyskuje się bowiem ciekawe i niepowtarzalne płaszczyzny. Warto spróbować.

źródło i zdjęcia: Magnat

Jak nakładać farbę strukturalną?

Firma powiązana:

Magnat

Telefon 14 681 11 11
www.magnatfarby.pl

Magnat
Zobacz produkty: