Porady

Niepowtarzalne mieszkanie z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych

07.09.2012

Zastosowanie płyty gipsowej przy wykańczaniu mieszkania lub domu bardzo ułatwia dopasowanie go do indywidualnych gustów i potrzeb. Możliwość niemal dowolnego kształtowania powierzchni, tworzenia optycznych „pułapek” i lokalnych dominant w postaci punktów świetnych powoduje, że nawet standardowemu pod względem wymiaru wnętrzu można nadać niezwykły charakter. Podajemy kilka wskazówek.

SUFITY  PODWIESZANE – wyglądają interesująco  w salonie, holu, kuchni, w łazience. Można nad nimi można ukryć instalację elektryczną, wentylację albo materiał izolacyjny w postaci wełny mineralnej, co poprawia izolacyjność cieplną i akustyczną sufitów. Różnicowanie poziomu sufitów podwieszanych, zwłaszcza w połączeniu z zamontowanym w nich oświetleniem halogenowym, pozwala optycznie kształtować przestrzeń. W wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki i kuchnie, zaleca się stosowanie zielonej płyty gipsowo-kartonowej Knauf GKBI.

ŚCIANY  i ŚCIANKI  DZIAŁOWE – także pełne ściany działowe można wykonać w systemie suchej zabudowy, tj. w konstrukcji na stelażu z profili metalowych, wypełnionej wełną mineralną i obłożonej obustronnie płytą gipsowo-kartonową. Takie metalowe ścianki szkieletowe umożliwiają praktycznie nieograniczone możliwości projektowania powierzchni pomieszczeń. Powstają szybko i  łatwo je zdemontować po to, aby na nowo rozplanować układ mieszkania czy domu w zależności od nowych potrzeb mieszkańców. Są lekkie i nie obciążają konstrukcji budynku tak jak ciężkie ściany murowane.

Prawidłowo wykonane z zastosowaniem izolacyjnej taśmy akustycznej pod profilami, dają ochronę przed hałasem niejednokrotnie lepszą niż masywne ściany działowe. Charakteryzują się też wysoką izolacyjnością cieplną. Mogą stanowić przegrodę większej przestrzeni np. w postaci ścianki podzielonej na półki, fragment niskiej zabudowy oddzielającej kuchnię od salonu. Mogą zostać ukształtowane w formie łuku czy półkola, tworząc ciekawą aranżację wnętrza albo też stanowić ściany boczne szafy wnękowej. Nic dziwnego, że projektanci wnętrz często włączają tę technologię do swoich projektów, a inwestorzy chętnie je akceptują, ciesząc się potem oryginalnie zaaranżowanymi pomieszczeniami.

ŚCIANKI INSTALACYJNE – dziś nikt już nie wyobraża sobie rur i przewodów, czy  jakichkolwiek instalacji widocznych w którymkolwiek pomieszczeniu w domu. Współczesna estetyka wymaga zachowania czystych form, których nie zakłócają żadne obiekty, choćby niezbędne do funkcjonowania mieszkania. Stąd tak chętnie stosuje się zabudowę ścianek instalacyjnych z płyt gipsowo-kartonowych, pod którą ukryć można przewody instalacyjne i konstrukcje wsporcze pod urządzenia sanitarne, umywalki, wiszące WC czy bidety.

Pamiętać należy, aby zastosować tu płyty  zielone Knauf GKBI z uwagi na większą wilgotność powietrza oraz ułożyć je dwuwarstwowo z uwagi na obciążenie glazurą. Przed jej ułożeniem miejsca narażone na bezpośrednie działanie wody, np. pod prysznicem lub w okolicach wanny, należy zagruntować płynną folią.  W przypadku układania bardzo ciężkiego gresu, zwłaszcza w dużych formatach, świetnie sprawdzi się płyta cementowa Aquapanel® Indoor, która wytrzymuje dużo wyższe obciążenia i jest wodoodporna.

Niepowtarzalne mieszkanie z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych. Nie ograniczajmy naszej wyobraźni przestrzennej, kształtujmy nasze wnętrza zgodnie z naszą wrażliwością estetyczną oraz na miarę naszych potrzeb, pamiętając o wskazówkach technologicznych, dzięki którym długo cieszyć się będziemy uzyskanymi efektami.

Źródło: Knauf

Więcej

Firma powiązana:

Knauf Sp. z o.o.

Telefon 22 369 51 00
www.knauf.pl, www.knaufmag.pl
biuro@knauf.pl

Knauf Sp. z o.o.