Porady

Na co zwrócić uwagę przy doborze jednostki centralnej do instalacji centralnego odkurzania?

Marka aeroVac radzi na jakie parametry jednostki centralnej zwracać uwagę przed jej zakupem?

Wydawałoby się, że to moc silnika odkurzacza jest podstawowym kryterium doboru jednostki centralnej. Jest to wprawdzie istotny parametr, który zależy wprost od wielkości domu, ale nie mniej ważna jest konstrukcja urządzenia i zastosowane metody filtracji w jednostce centralnej. To one ostatecznie decydują o komforcie użytkowania całego systemu.

Worek lub cyklon

Rozróżniamy odkurzacze cykloniczne, w których to siła odśrodkowa odpowiada za filtrację powietrza, odkurzacze z na stałe zamontowanymi filtrami workowymi oraz urządzenia z jednorazowymi filtrami papierowymi, podobnymi do tych znanych z urządzeń przenośnych.

Konstrukcja

Odkurzacze dzielą się na jednoczęściowe kompaktowe i dwuczęściowe typu Split, w których to filtracja cykloniczna działa najsprawniej. Urządzenia typu Split posiadają dodatkowo specjalny filtr włosów, tak przydatny jeśli w domu mieszkają psy lub koty. W pozostałych odkurzaczach, czyli tych o konstrukcji kompaktowej, jako filtry można spotkać na stałe zamontowane worki odwrócone, które po skończonym sprzątaniu, przynajmniej w teorii, oczyszczają się zebranych w czasie pracy zgrubnych zanieczyszczeń. Alternatywnie, odkurzacze kompaktowe mogą być wyposażone w poliestrowe filtry kartrydżowe, które charakteryzują się zdolnością do doskonałej filtracji powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz domu i jednocześnie możliwością mycia pod bieżącą wodą. Ich eksploatacja więc nic nie kosztuje.

Filtry

A co jeśli w trakcie budowy domu nie przewidziano wyprowadzenia powietrza z odkurzacza na zewnątrz budynku? W takim przypadku należy zastosować urządzenia wyposażone fabrycznie w filtry HEPA montowane na wydechu jednostki centralnej. Są one przystosowane do mycia, więc raz w roku należy je spłukać pod bieżącą wodą, aby przywrócić ich zdolności filtracyjne. Jeśli w budynku lub mieszkaniu nie ma miejsca na jednostkę centralną, można sięgnąć po urządzenie przeznaczone do zabudowy w ścianie. Taki odkurzacz może być zamontowany zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz, np. na balkonie lub tarasie. Najnowocześniejsze odkurzacze centralne same kontrolują stopień zabrudzenia filtrów lub zapełnienie zbiornika na kurz i informują stosownymi komunikatami na panelu informacyjnym. Niezależnie od typu, wszystkie odkurzacze pozwalają na obsługę dodatkowych akcesoriów takich jak węże chowane w ścianie, aktywne ssawki rotacyjne lub automatyczne szufelki.

źródło i zdjęcia: aeroVac

Na co zwrócić uwagę przy doborze jednostki centralnej do instalacji centralnego odkurzania?

Firma powiązana:

aeroVac

Telefon 22 615 80 90
www.aerovac.pl
biuro@aerovac.pl

aeroVac
Zobacz produkty: