Porady

Czym się kierować wybierając okap kuchenny?

Kuchinox radzi na jakie rzeczy, zwrócić uwagę kupując okap.

Pierwszy wybór przed jakim staniemy to sposób montażu. Ze względu na ten parametr możemy wybrać okap podszafkowy, dzięki temu nie tracimy powierzchni szafek górnych nad płytą, co jest szczególnie ważne w małych kuchniach. Jeśli chcemy zwiększyć wydajność okapu możemy zdecydować się na okap podszafkowy z wysuwanymi elementami na teleskopach. Jeśli nie musimy się przejmować gabarytami kuchni można sobie pozwolić na okap kominowy czy też wyspowy, montowany na ścianie, który będzie odgrywał również rolę dekoracyjną.

Każdy okap cechuje się inną wydajnością pracy. Zanim więc zdecydujemy o jego wyborze podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest realna wydajność urządzenia, która pozostaje zawsze w relacji do metrażu kuchni. Jak obliczyć moc potrzebną właśnie do Twojego pomieszczenia? Zakładając, że kuchnia, do której kupowany jest okap ma 20 m kw powierzchni – maksymalną i minimalną moc okapu należy policzyć, mnożąc kubaturę kuchni przez odpowiednio 6 i 12, czyli:

  • Moc minimalna: 20 m kw x 6 = 120 m kw/h
  • Moc maksymalna: 20 m kw x 12 = 240 m kw/h

Każdy okap cechuje się inną wydajnością pracyDo takiej kuchni należy zatem wybrać okap o realnej wydajności między 120 a 240 m kw/h. Mniejsza niż 120 m kw/h nie gwarantuje właściwego działania, większa to dodatkowy wydatek, który w przypadku pomieszczenia o takim metrażu będzie pozbawiony większego sensu.

Okapy mogą pracować jako wyciągi lub pochłaniacze. Nie każdy użytkownik okapu ma możliwość, by podłączyć go do wentylacji. W przypadku bloków mieszkalnych jest to w większości przypadków zabronione przepisami. W przypadku okapów marki Kuchinox nie ma to znaczenia. Każdy z nich po wymianie filtra aluminiowego na węglowy może pracować jako pochłaniacz bez konieczności podłączenia do wentylacji.

Na koniec warto zastanowić się nad oświetleniem, czy okap ma być z ledami Okapy mogą pracować jako wyciągi lub pochłaniaczeczy halogenami oraz czy sterowanie będzie mechaniczne czy np. za pomocą pilota. Jednak te szczegóły zostawmy na koniec, najpierw należy zdecydować, czy ma to być okap 50, 60 czy może 90 cm-najlepiej jak wielkość dostosujemy do płyty. Wybór okapu nie będzie też łatwy ze względu na materiały wykończenia, a obecnie na rynku można wybierać między stalą z np. elementami drewnianymi stylizowanymi na retro a futurystycznymi szklanymi.

Więcej informacji o okapach na www.kuchinox.pl

źródło i zdjęcia: Kuchinox Polska Sp. z o.o. Sp.k.

Czym się kierować wybierając okap kuchenny?

Firma powiązana:

Kuchinox Polska Sp. z o.o. Sp.k.

Telefon 42 715 41 33
www.kuchinox.pl

Kuchinox Polska Sp. z o.o. Sp.k.